Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?

Moda na japonki przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie są chętnie noszone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Obuwie to jest wkładane nie tylko na basen, czy na plażę, ale również na co dzień. Jak się jednak okazuje, tego typu buty nie są wskazane dla najmłodszych, ponieważ mogą być przyczyną deformacji stóp oraz problemów z prawidłową postawą w dorosłym życiu. Sprawdź, jakie konsekwencje może nieść noszenie japonek przez dzieci.

W jaki sposób japonki szkodzą stopom?

Na pierwszy rzut oka buty te wydają się być przewiewne i komfortowe, jednak to tylko pozory. W rzeczywistości chodzenie w nich może wyrządzić wiele szkody, prowadząc bardzo często nawet do nieodwracalnych zniekształceń stóp. Przede wszystkim japonki wymuszają intensywną pracę na palcach u nóg, co może być rezultatem przykurczów palców oraz ścięgien, a w efekcie skutkować rozwojem halluksów lub tzw. palców młotkowatych. Co więcej, jako że obuwie to jest dość niestabilne i posiada zupełnie płaską, najczęściej niewyprofilowaną podeszwę, może też prowadzić do powstawania płaskostopia. Dlatego, w sytuacji, kiedy Twoje dziecko już ma problem z tego rodzaju dolegliwością, kategorycznie odradzamy zakup tego typu butów.

Dlaczego jeszcze chodzenie w japonkach nie jest zdrowe?

Warto wiedzieć, że noszenie japonek przez dzieci jest niekorzystne nie tylko dla ich stóp, ale także dla kręgosłupa, stawów biodrowych oraz kolan. Dzieje się tak dlatego, że buty te wymuszają na całym ciele zmianę układu mięśni oraz ścięgien. Brak odpowiedniej amortyzacji, zbyt cienka podeszwa, a także niefizjologiczne obciążenie palców – to wszystko powoduje nadmierny nacisk na chrząstkę stawową oraz kręgosłup, z czasem mogąc wywoływać przewlekłe dolegliwości bólowe oraz problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy. Warto też zaznaczyć, że w japonkach stopa nie przylega ściśle do podeszwy, co w przypadku ruchliwych maluchów może skutkować różnego rodzaju otarciami, zadrapaniami, a nawet poważnymi skaleczeniami.

Podsumowanie

Japonki z całą pewnością nie należą do butów zdrowych, ponieważ stopy funkcjonują w nich zupełnie inaczej niż w pełnym obuwiu. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku stóp dziecięcych, które nieustannie się rozwijają, a japonki w żaden sposób nie wspierają ich prawidłowego rozwoju. Dlatego, chcąc kupić maluchowi odpowiednie buty na lato, zamiast w japonki o wiele lepiej zainwestować w solidnie wykonane klapki o wyprofilowanej podeszwie, które ochronią dziecięce stopy przed poważnymi deformacjami oraz wadami postawy.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca