Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?

Rodzaj zapięcia obuwia bardzo często pełni drugoplanową, a nawet ignorowaną, kwestię podczas wyboru najlepszych butów dla dziecka. Mało którzy rodzice zdają sobie sprawę jak istotne jest, aby dziecko posiadało odpowiednie zapięcie. Wbrew pozorom rodzaj zapięcia nie wpływa wyłącznie na umiejętność samodzielnego zakładania obuwia. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu, czy warto zwracać uwagę na ten aspekt oraz czym w gruncie rzeczy się różnią pomiędzy sobą. 

Utrzymanie stopy a zapięcie obuwia

Wybór odpowiedniego obuwia ze względu na zapięcie jest szczególnie istotny ze względu na prawidłowe utrzymanie stopy w bucie.


Na rynku funkcjonują cztery rodzaje zapięć: 

  • rzepy
  • sznurowadła
  • suwak
  • klamerka

W dziecięcym obuwiu najbardziej popularne są dwa pierwsze rodzaje zapięcia, rzepy oraz sznurowadła, ponieważ stwarzają największą możliwość płynnej regulacji szerokości. Umożliwiają najlepsze dopasowanie buta wysokości podbicia stopy. W zależności od potrzeb można je swobodnie regulować. Suwak oraz klamerka nie stwarzają możliwości regulacji, dlatego są wybierane o wiele rzadziej. 

Rzepy czy sznurówki?

Rodzice bardzo często kupują dla swoich dzieci obuwie zapinane na rzepy, ponieważ chcą, żeby dziecko potrafiło samodzielnie się ubrać. Rzeczywiście, buty zapinane na rzepy są bardzo łatwe i szybkie do założenia, nawet dla niespełna dwuletnich dzieci. zapięcie obuwia musi być przede wszystkim dopasowane do budowy stopy. Dla dzieci, które posiadają smukłe stópki, wybór odpowiedniego obuwia się komplikuje i należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji. W przypadku dzieci z niezakończonym procesem wysklepienia stopy lub posiadających obniżone napięcie mięśniowe, zalecane jest wybranie obuwia sznurowanego lub zapinanego na co najmniej dwa lub trzy rzepy. Wiele firm stwarza obuwie zapinane na cztery rzepy, które są jednocześnie wyższe i umożliwiają lepsze utrzymanie pięty we właściwym położeniu. Dla dzieci, które stawiają pierwsze kroczki, specjaliści częściej zalecają wybór obuwia sznurowanego. W ten sposób łatwiej jest dziecku utrzymać stopę w odpowiednim ułożeniu. Dziecko stawia wówczas kolejne kroczki z większą świadomością pracy stopy. W pozostałych przypadkach, można zdecydować się na zakup obuwia zapinanego na rzepy. Należy jednak podkreślić, że pojawia się coraz więcej modeli zapinanych na rzepy, których konstrukcja przewiduje dopasowanie do stópki dziecka rozpoczynającego naukę chodzenia. Ważne jest bez względu na to czy but będzie na rzep czy sznurowany, aby indywidualnie i prawidłowo był dopasowany do kształtującej się stopy dziecka.

Buty powinny być zawsze indywidualnie dopasowane do dziecka

Wybór odpowiedniego obuwia powinien być w pełni uzależniony od budowy stopy dziecka. Tylko indywidualne podejście zapewni dziecku właściwy komfort i wygodę. Wybór właściwego zapięcia powinien być podyktowany tym, jakie stopy ma dziecko. Także u osób dorosłych, nie istnieje jeden, uniwersalny sposób zapinania obuwia. Wiele zależy od sposobu ich użytkowania oraz pożądanego komfortu. Analogicznie należy postępować w przypadku najmłodszych. Dla dzieci, nie posiadających przeciwwskazań zdrowotnych, można zdecydować o zakupie butów jak najbardziej praktycznych, umożliwiających także zaoszczędzenie czasu w trakcie ubierania.
Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca