Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?

Rozpoczęcie roku szkolnego wymusza na rodzicach obowiązek przygotowania nowej wyprawki szkolnej. Wiele elementów można wykorzystać z ubiegłego roku, jednak warto pamiętać, że kilka rzeczy powinno być nowych, aby dziecko w szkole czuło się także komfortowo. Znaczna część szkół, w trosce o bezpieczeństwo i czystość, narzuca obowiązek zakupu nowego obuwia na zmianę. Rodzice posiadają wówczas dylemat, jakie buty wybrać, żeby w trakcie zajęć lekcyjnych i przerw dziecko mogłoby być w pełni aktywne i nie czuło dyskomfortu.

Szkoły ukierunkowują na wybór

Placówki dydaktyczne posiadają swoje wytyczne, które dotyczą obuwia zmiennego. Zawężając krąg poszukiwań rodziców. Zazwyczaj wymagają, aby obuwie zmienne posiadało białą lub jasną podeszwę. W przeciwieństwie do ciemnych barw, takie kolory nie przyczyniają się do powstawania nieestetycznych rys na podłodze. Przy takim rozwiązaniu, podłogę jest łatwiej utrzymać w czystości a jednocześnie może być dłużej użytkowana. Zalecane są trampki dla dzieci, które z powodzeniem mogą być wykorzystane jako obuwie zmienne a także obuwie sportowe w trakcie lekcji wychowania fizycznego. 

Czym charakteryzują się dobre obuwie zmienne?

Przeprowadzenie selekcji, zgodnej z wymaganiami szkoły, pozwala na dokonanie decyzji o wyborze właściwych butów. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sposób ich wykonania. Czym bardziej precyzyjne i trwałe wykonanie, tym dłużej dziecko będzie mogło z nich korzystać, co z pewnością pozwoli zaoszczędzić rodzicom pieniądze. Decydując się na obuwie marki np. Befado, można być pewnym, że buty przetrwają nawet najbardziej szalone przerwy pociechy. Jednocześnie dziecko będzie mogło użytkować obuwie zmienne, które jest nie tylko wykonane z najlepszych materiałów, ale zapewni komfort i bezpieczeństwo z uwagi na antypoślizgową podeszwę. Rodzice mają pewność, że stopy dziecka prawidłowo w nich pracują, co poświadczają kolejne certyfikaty uzyskiwane przez tą firmę. Prawidłowemu rozwoju stopy sprzyja wyprofilowana podeszwa, usztywniony zapiętek oraz szeroki czubek. 

Buty dopasowane do wieku dziecka

Z uwagi na wiek dziecka, należy dostosować do niego sposób zapięcia butów. W przypadku najmłodszych należy rozważyć wybór butów zapinanych na rzepy, które oszczędzą dziecku czas i nerwy. Buty sznurowane spełnią swoją rolę jako obuwie zmienne dla starszych dzieci, które świetnie opanowały umiejętność wiązania sznurówek. Na rynku obuwniczym dostępne są modele trampek, które posiadają gumę ściągającą, alternatywę do innych sposobów zapinania butów. 

Bez wątpienia należy pamiętać, że dziecięca stopa najlepiej układa się w obuwiu ze sztywnym zapiętkiem. W ten sposób stopa uzyskuje stabilną podporę. Podczas zakupu rodzice powinni spojrzeć, czy buty posiadają fizjologicznie wyprofilowaną wkładkę, która zapobiegnie rozwojowi lub pogłębieniu m.in. płaskostopia. 

Jakie buty najlepsze przed i po zajęciach w szkole?

Zapewnienie prawidłowego rozwoju stopy, dyktuje, aby dziecko posiadało porządne buty także poza szkołą. Wiele uznanych, polskich marek, m.in. Mido, Bartek, Mrugała, Dawid, Mazurek, RenBut oferują modele, które spełniają wszystkie wymagania pod względem ortopedycznym i wizualnym. Przyczyniają się właściwej stabilizacji stopy oraz zmniejszają odczuwalne wstrząsy.
Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca