Nowa odsłona sklepu internetowego KRASNAL na e-butydladzieci.pl
Z tej okazji na WSZYSTKO kod rabatowy: NEW10
Tylko 0000000 pozostało do końca promocji !

Dobre buty - czyli jakie?

Dobre buty - czyli jakie?
Pomożemy Ci rozpoznać jakie buty należy wybierać, aby były najlepiej dostosowane do kształtującej się stópki dziecka.
Stopa dziecka jest bardzo delikatna i szczególnie podatna na wpływy różnych czynników zewnętrznych, między innymi obuwia.
Dlatego powinniśmy dbać o stopy naszych pociech od pierwszej chwili ich życia, zakładając dziecku obuwie, które zapewnia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stopy. Najmniejsza nieprawidłowość w budowie stopy może często prowadzić do chorobliwych zmian w stawach kolanowych, biodrowych oraz w samym kręgosłupie.

Ważne jest, aby:

  • buty były wykonane z naturalnych skór i przewiewnych tkanin. Są trwałe, odporne na zużycie i zapewniają stópce odpowiedni komfort. Ważne jest także aby   wyściółka zrobiona była ze skóry naturalnej. Niektóre modele bucików mają wkładki antybakteryjne.
  • miały usztywniany zapiętek (poniżej stawów skokowych), który zapewni utrzymanie piety we właściwym położeniu i prawidłowe ustawienie całej stopy zapewniając jej pełną ruchomość w prawidłowym fizjologicznym wzorcu. Odpowiednio dobrane zapiętki stanowią bardzo istotny element obuwia, ponieważ zapobiegają szpotawości czy koślawości stóp.
  • miały cholewkę sięgającą nieco ponad kostkę (ale nie za wysoko), która stabilizuje kostkę, ale nie krępuje ruchów stopy.
  • miały szeroki i wysoki czubek, w którym będzie miejsce na prawidłowe ułożenie palców i swobodne poruszanie nimi.
  • elastyczną, nie za miękką, nie za sztywną, nieślizgającą się podeszwę, która zgina się na linii zginania palców. Dobra podeszwa jest sprężysta i antypoślizgowa. Często można już spotkać się z tzw. oddychającymi podeszwami, które dbają o dobrą wentylację obuwia.
  • miały szeroki obcas, nie wyższy niż 1,5 cm stanowiący dobre podparcie dla pięty.
  • były dobrze dopasowane do długości stopy tzn. buty powinny być dłuższe od stopy o około 0,6 - 1,2 cm. Nie mogą być za krótkie, gdyż spowodują zniekształcenie stopy dziecka. Z kolei kupowanie butów z dużym zapasem przyczyni się do braku stabilności stopy, a także będzie powodować zginanie podeszwy nie w tym miejscu co trzeba, co może szkodzić stópce dziecka.


Aby więcej dowiedzieć się jak należy właściwie dobrać rozmiar bucika do stopy zapraszamy do zakładki „Zmierz rozmiar?”

• wybierajmy najlepiej obuwie atestowane, ze znakiem ZDROWA STOPA.



Znak ZDROWA STOPA jest wyróżnikiem dobrego obuwia, zabezpieczającego prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stopy dziecka. Obuwie oznaczone znakiem "Zdrowa Stopa" jest wykonane prawidłowo pod względem konstrukcyjnym, technologicznym i materiałowym oraz estetycznie wykonane. Znak ZDROWA STOPA przyznawany jest obuwiu dla dzieci do lat 15. Prawo stosowania znaku ZDROWA STOPA przyznaje Komisja Specjalistów ds. Obuwia Dziecięcego działająca przy Instytucie Przemysłu Skórzanego Oddział w Krakowie potwierdzając swoją decyzję świadectwem. Oceny obuwia dokonuje ortopeda, antropolog, konstruktor obuwia, technolog i materiałoznawca. O przyznanie znaczka mogą ubiegać się producenci obuwia oraz importerzy.

Dla rodziców stanowi informację, że obuwie z tym znakiem jest najlepsze dla ich dziecka!


Kochani Rodzice, Opiekunowie lub Dziadkowie pamiętajcie także, że:
  • Nie zakładamy dziecku butów "po" innym dziecku, gdyż wraz z butami możesz "przekazać" mu deformację stóp, złe nawyki chodzenia i grzybicę stóp.
  • Jak najwięcej należy pozwolić dziecku chodzić boso i po rożnych miękkich i  nierównych fakturach, gdyż wzmacniają się wtedy mięśnie modelujące sklepienie stopy (najlepiej po trawie, piasku). Unikamy nadmiernego chodzenia boso po twardych i płaskich powierzchniach.
  • Dla dzieci, które dopiero zaczynają chodzić polecane są buty sznurowane lub z min. dwoma rzepami. Lepiej dopasowują się do stopy dziecka. Dodatkowym plusem jest to, że mały odkrywca tak łatwo ich sobie nie zdejmie. W przedszkolach preferowane jest obuwie na rzepy, gdyż właściwie niewykonalna byłaby pomoc przy zawiązywaniu butów wszystkim dzieciom z grupy na każde wyjście.
  • Kupując buty na zimę, najlepiej sprawdzić z jakich materiałów jest wykonana wyściółka. Czy cholewka i spód buta są na tyle grube i ciepłe, żeby zapewnić dobra izolację przed zimnem. Na zimę dobre są też nowoczesne materiały z membraną, np. sympatex czy te-por, dzięki którym buty nie przemokną.
  • Skórzane buciki dobrze konserwuj (najlepiej tradycyjną pastą), a także na jesień i zimę warto zaimpregnować obuwie specjalnymi środkami do pielęgnacji i impregnacji.
  • Obuwie profilaktyczne dla dzieci jest zalecane nie tylko dzieciom z wykrytym płaskostopiem lub tendencją do koślawienia stópek, ale także zdrowym, jako najlepsza forma profilaktyki, skutecznie chroniąca przed tymi dolegliwościami. Rodzaj obuwia najlepiej skonsultuj z Ortopedą lub Fizjoterapeutą. W naszych sklepach możesz umówić się na taką konsultację do doświadczonych Fizjoterapeutów, którzy na codzień zajmują się wadą stóp oraz całej postawy ciała.
  • Kupuj buty POLSKIE z atestem!
  • Koniecznie stosuj wszystkie powyższe zasady także do butów i kapci używanych w przedszkolu i szkole - przecież tam dziecko spędza także dużo czasu.a