Wady stóp u dzieci

Wady stóp to częsta przypadłość dzieci, dlatego rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na tę część ciała swoich maluchów. Wczesne dostrzeżenie nieprawidłowości oraz odpowiednie działanie mogą przynieść doskonałe efekty. Jakie są najpowszechniejsze wady kończyn dolnych u dzieci i co warto o nich wiedzieć?

Prawidłowa stopa u dziecka - jak wygląda? 

Jak wygląda prawidłowa już w pełni rozwinięta stopa? Posiada wewnętrzny łagodny łuk. Jeżeli patrzymy na nogi z tyłu, pięta jest położona prostopadle do podłoża oraz stanowi przedłużenie goleni. Odbicie, które pozostawia prawidłowa stopa na papierze, posiada charakterystyczne wgłębienie. 

Warto pamiętać, że gdy dziecko się rodzi, jakie małe nóżki w niczym nie przypominają dorosłej, w pełni rozwiniętej stopy. Kości małego dziecka przyjmują postać delikatnych chrząstek. Są skierowane ku sobie oraz mają wyraźnie zaznaczone sklepienie, które w pierwszych tygodniach życia dziecka zamienia się tkankę tłuszczową. Mięśnie stóp malucha są bardzo słabe i niezdolne do chodzenia. W kolejnych miesiącach rozwoju następuje wzmocnienie ścięgien i tkanek mięśni, a dziecko zaczyna pracować nad utrzymywaniem równowagi.

Od dnia narodzin aż do około 22 miesiąca życia, kolana malucha mogą być szpotowane, widoczna jest supinacja, a same nogi są pałąkowate. Dziecko najczęściej chodzi z szeroko rozstawionymi stopami, co pomaga mu utrzymać równowagę. W kolejnych miesiącach nogi pociechy się prostują. Mniej więcej po 3 roku życia, zaczynają układać się w pozycji koślawej oraz przyjmują położenie pronujące. Często widoczne jest wtedy płaskostopie. Te wszystkie deformacje w pewnym fizjologicznym zakresie są w pełni naturalne, chociaż zawsze powinny podlegać obserwacji specjalisty.

Prawidłowy układ i formę stopy dzieci uzyskują dopiero około 10 roku życia, chociaż cały czas się rozwijają. Kości twardnieją oraz następuje gęstnienie tkanek miękkich – stają się one silniejsze i bardziej wytrzymałe. Według specjalistów proces ten zostaje ukończony dopiero między 18 a 21 rokiem życia.

Wady chodu u dzieci – płaskostopie

Każde dziecko rodzi się z tzw. płaskostopiem fizjologicznym, które wraz z wiekiem zanika. Gdy dziecko kończy 4 lata jego stopa powinna już przybierać prawidłową pozycję wraz z charakterystycznym sklepieniem. Aby sprawdzić, czy stopa dziecka ma prawidłowy kształt najlepiej obejrzeć jej odbicie na kartce papieru – w tym celu wystarczy zrobić mokry ślad. Jeżeli odbicie nie ma wcięcia pośrodku stopy oznacza to płaskostopie. O wadzie tej może świadczyć także zdzieranie obuwia po wewnętrznej stronie.

Jeżeli rodzice zauważą takie niepokojące objawy powinny skontaktować się ze specjalistą w celu dokładnej diagnozy, a następnie wybrania odpowiedniego sposobu leczenia. Dobre efekty w walce z płaskostopiem przynosi chodzenie boso po naturalnym, miękkim i nierównym podłożu – na przykład piasku lub trawie. Natomiast chodzenia bez butów po twardych powierzchniach nie jest wskazane, ponieważ może przyczyniać się do utrwalenia wady. Doskonałym ćwiczeniem jest też spacerowanie po kamykach, które zmusza do utrzymywania odpowiedniego napięcia mięśni.

Wady chodu - szpotawość stópek

Szpotawość stóp, czy stopa końsko-szpotawa zdarza się dosyć często. Zaliczana jest do wad wrodzonych i nierzadko można zaobserwować ją już w trakcie ciąży. Wczesne wykrycie tej zmiany pozwala dopasować najlepszy rodzaj terapii.

Charakterystycznym objawem wady jest sierpowaty kształt stóp, który spowodowany jest krótkim ścięgnem Achillesa. Dziecko podczas chodzenia opiera się na palcach oraz zewnętrznych częściach stopy, co powoduje przykurcz i nadmierne przeciążenia. W rezultacie maluch ma problemy z bieganiem i zabawą, podczas których odczuwa dyskomfort, a nawet ból.

Jeżeli szpotawość stópek zostanie wykryta, jak najszybciej wprowadza się rehabilitację - między innymi ćwiczenia polegające na rozciąganiu stopy i konkretnych partii mięśniowych. Można zakładać też opatrunki gipsowe lub specjalne buty z szyną. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Szybko wdrożone odpowiednie leczenie może być bardzo skuteczne, dając szansę, że dziecko rozpocznie szkołę zupełnie zdrowe.

Wady chodu - stopa płasko-koślawa

Stopa płasko-koślawa wiąże się z odchyleniem pięty na zewnątrz oraz obniżeniem podłużnego łuku stopy. Pięty są ułożone koślawo, co powoduje przykurcz oraz skrócenie mięśni i więzadeł. Stan taki może powodować dolegliwości bólowe. Bieganie, chodzenia, a nawet stanie jest męczące więc dziecko unika wszelkich aktywności. Ignorowanie takiej sytuacji przyczynia się powstawania licznych otarć i modzeli na skórze stóp, a nawet do zmian zwyrodnieniowych i zaburzeń w krążeniu.

Najczęstszą przyczyną tej wady stóp jest osłabienie mięśni, noszenie źle dobranego obuwia, przeciążenia lub po prostu zmiany genetyczne, które powodują, że dziecko rodzi się z deformacją. Doskonałe efekty w walce ze stopą płasko-koślawą przynoszą ćwiczenia korekcyjne oraz indywidualnie zaprojektowane wkładki ortopedyczne. Decydując się na taką terapię, można uniknąć interwencji chirurgicznych lub unieruchamiania kończyny.

Stopa wydrążona - kolejna częsta deformacja

Stopą wydrążoną nazywane jest nieprawidłowe uniesienie wysklepienia stopy, które powoduje wiele objawów – między innymi podniesienie podbicia stopy oraz skrócenie jej długości. Dziecko może skarżyć się na skurcze mięśni oraz nienaturalne zgięcie palców. Wada ta może pojawić się zarówno we wczesnym dzieciństwie, jak i w okresie dojrzewania.

Głównymi czynnikami, które powodują jej powstawanie jest noszenie zbyt ciasnych butów, zaburzenia równowagi mięśniowej czy choroby mięśni. Celem leczenia tej przypadłości jest przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych stopy i wzmocnienie osłabionych mięśni. Leczenie polega na wykonywaniu ćwiczeń korekcyjnych rozciągających cały aparat stopy. Wykonuje się też masaże oraz stosuje odpowiednie obuwie ortopedyczne – w tym specjalne wkładki do butów. Jeżeli wada jest bardzo zaawansowana można zdecydować się na leczenie operacyjne – na przykład wydłużenie ścięgien, obniżenie sklepienia lub przecięcie mięśni.

Wady stóp u dzieci – znaczenie profilaktyki

Ważną rolą w zapobieganiu występowania wad stóp u dzieci jest staranny dobór obuwia. Chociaż wysokiej jakości, dopasowane obuwie powinno się nosić przez całe życie - jest to niezwykle ważne, gdy stopy dopiero się rozwijają i kształtują. Zarówno zbyt sztywne, jak i zbyt ciasne obuwie może doprowadzić do deformacji. Warto też zwracać uwagę, czy wykonane jest z naturalnych i elastycznych materiałów, które nie ograniczają ruchów dziecka. Buty powinny być szersze przy czubkach, a węższe przy śródstopiu, aby zapewniać swobodę ruchliwym palcom najmłodszych – wąskie czubki przyczyniają się do ich podwijania, co powoduje powstawanie deformacji.

Dzieci powinny jak najczęściej chodzić boso po naturalnym podłożu np. trawie, piasku. Warto też poczekać z zakupem pierwszych bucików, aż do czasu maluch zacznie stawiać pierwsze kroki. Procesu tego nie powinno się przyspieszać – na przykład kupując dziecku chodzik lub ciągnąc je za rączki.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Ćwiczenia z piłką dla dzieci: zabawa, która wspiera rozwój
Młoteczkowate palce: przyczyny, objawy i metody leczenia
Jak wybrać buty do koszykówki dziecięce? Sprawdźcie!
Przewodnik po najlepszych butach do biegania junior
Jak dobrać buty do jazdy konnej dla dziecka?
Jakie buty przejściowe dla dzieci wybrać na nadchodzący sezon?
Gimnastyka korekcyjna dla dzieci: Klucz do prawidłowego rozwoju
Napięcie mięśniowe u niemowląt: Jak rozpoznać objawy?
Buty do wkładek ortopedycznych a buty z wkładką ortopedyczną: Czym się różnią?
Buty do tenisa da dzieci: Sprawdź, jakie będą dobre buty na kort tenisowy
Trampki, trzewiki, kozaki: zimowe must-have dla dzieci
Skuteczne metody leczenia wad postawy u dzieci
Czółenka dla dziewczynki: klasyka w dziecięcym stylu
Obuwie dla maluchów: wszystko, co najważniejsze
Pierwsze buty dla malucha: wskazówki i porady.
Problem z płaskostopiem? Podpowiemy, jakie buty dobrać!
Wyzwanie dla rodziców – buty dziecięce na szeroką stopę
Dziecięcy krzyk mody: świecące buty dla dziecka
Dlaczego warto kupić buty kąpielowe dla dzieci?
Jakie klapki na basen dla dzieci?
Sklep z obuwiem dziecięcym lepiej odwiedzić stacjonarnie czy online?
Buty z miękką podeszwą dla dzieci - wszystko, co trzeba wiedzieć
Jakie buty dla dzieci z usztywnioną piętą wybrać?
Jak dziecko powinno stawiać pierwsze kroki?
Jak rozciągnąć nowe buty?
Ćwiczenia na stopę koślawą u dzieci - jak skutecznie poprawić postawę stóp?
Jak dobrać sandały dla dziecka - porady dla rodziców
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów dziecięcych?
Ciepłe kapcie dziecięce - jak je wybrać?
Sneakersy dziecięce - jaki to rodzaj obuwia?
Pomożemy Ci wybrać odpowiednie halówki dla nastolatka
Buty wsuwane czy zapinane? Jakie wybrać dla dziecka?
Polskie buty dla dzieci, jakie znajdziesz w naszym sklepie
Czy warto kupować buty na grubej podeszwie dla dzieci?
Nauka chodzenia - lepiej boso czy w butach?
Jak dbać o dziecięce buty sportowe?
Co warto wiedzieć przed zakupem butów piłkarskich dla dzieci?
Buty trekkingowe dla dzieci - czy tylko do chodzenia po górach?
Jak wybrać buty sportowe dla dziewczynki?
Ćwiczenia na stopę płasko-koślawą u dzieci
Czym wyróżniają się buty dla dzieci najlepszej jakości?
Rozmiar buta dziecka - czy liczy się tylko długość wkładki?
Jakie kalosze kupić dla dziecka?
Czy warto kupować skórzane buty dla dzieci?
Wizytowe buty dla dziewczynek
Letnie promocje na obuwie - jak znaleźć najlepsze okazje?
Sandały ortopedyczne - jak znaleźć najlepsze?
Obuwie profilaktyczne — jak wybrać najlepsze dla swojego dziecka?
Podkurczanie palców u nóg u dzieci
Ból uda u dziecka
Ból pięty u dziecka
Ból nóg u dziecka
Martwica pięty u dziecka
Żółte stopy u dziecka
Nie rosną paznokcie u dziecka
Pofalowane paznokcie u dziecka
Wklęsłe paznokcie u dziecka
Słabe paznokcie u dziecka
Pękające paznokcie u dziecka
Żółte paznokcie u nóg dziecka
Buty na wf dla dziewczynki
Buty skórzane dla dziewczynki
Trampki na rzepy dla dziewczynki
Ciapy dla dziewczynki
Buty dla dziewczynki Mrugała
Buty profilowane dla dziewczynki
Trzewiki ocieplane dla dziewczynki
buty na rzepy dla dziewczynki
Kapcie dla dziewczynki befado
Buty jesienne dla dziewczynki
Kornecki buty dla dziewczynki
Kapcie ortopedyczne dla dziewczynki
Miękkie kapcie dla dziewczynki
Buty profilaktyczne dla dziewczynki
Trampki dla dziewczynki
buty ortopedyczne dla dziewczynki
Śniegowce dla dziewczynki
trampki do garnituru dla chłopca
Buty Bartek dla chłopca
Buty na jesień dla chłopca
Buty sportowe dla chłopca
Mokasyny dla Chłopca
Trampki dla chłopca
Kapcie dla chłopca
Roczne dziecko nie chodzi - co robić?
Buty dziecięce z profilowaną wkładką
Dziecko uzależnione od telefonu - jak temu zaradzić?
Buty na wesele dla dziewczynki
Buty do szkoły - na co zwrócić uwagę?
Odwrócony obcas thomasa - co to znaczy?
Kapcie dla dzieci z wysokim podbiciem - jakie wybrać?
Zajęcia gordonowskie - na czym polegają?
Savoir vivre dla dzieci
Kiedy z dzieckiem do logopedy?
Przyjęcie urodzinowe dla dzieci - jak zorganizować?
Metoda kija i marchewki - na czym polega?
Buty dla dzieci na lato
Jak ubierać dziecko do przedszkola?
Krzywe nóżki u dziecka
Jak zachęcić dziecko do chodzenia
Gry na świeżym powietrzu
Rozmiarówka butów niemowlęcych
Zabawy ruchowe dla dzieci
Mocne strony dziecka
Pierwsze objawy grzybicy na stopach
Jak dbać o stopy?
Pierwsze sandały dla dziecka – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Ulga dla stóp - moczenie nóg
Ból śródstopia od góry
Bolące pięty po nocy
Buty chłopięce na rzepy
Buty ocieplane dla chłopca
Buty do sukienki dla dziewczynki
Buty dla dwulatki
Białe buty chłopięce
Buty dla dziewczynki rozmiar 32
Półbuty dziewczęce
Buty dla 10 latki
Buty dziecięce wyprzedaż
Buty na wiosnę dla dziewczynek
Buty dla dzieci Warszawa
Wady stóp u dzieci
Eleganckie buty dla dziewczynki
Wysokie podbicie u dziecka
Buciki dla dzieci
Markowe buty dla dzieci
Buty na zimę dla dziewczynki
Buty dla dziewczynki rozmiar 19
Śniegowce dla chłopca
Rozmiar skarpet dziecięcych – jak dobrać do wieku?
Białe buty dla dziewczynki – od pantofelków po trampki
Trampki młodzieżowe – jakie dla chłopca, jakie dla dziewczynki?
Ochraniacze do raczkowania – zanim dziecko zacznie chodzić
Kalosze dziecięce ocieplane – w sam raz na nadchodzącą jesień
Pantofelki dla dziewczynki – obuwie nie tylko na komunię
Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?
Czerwone plamy na stopach u dziecka - przyczyny, leczenie
Zabawy integracyjne dla dzieci
Grzybica stóp u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie
Zabawy dla dzieci w przedszkolu na dywanie
Rozmiar buta rocznego dziecka
Pocenie stóp - skąd się bierze? Naturalne sposoby
Udar słoneczny u dziecka
Kapcie dla rocznego dziecka - jak wybrać, by zapewnić wygodę oraz zdrowy rozwój?
Wrastające paznokcie u dzieci - przyczyny oraz sposób zapobiegania
Kapcie do żłobka - jak wybrać najlepszy model?
Wysypka na stopach u dziecka - przyczyny oraz zapobieganie
Rozmiar buta dziecka a długość wkładki
Łuszcząca się skóra na stopach u dziecka - czym jest i jak przynieść dziecku ulgę?
Polskie buty dla dzieci - dlaczego warto na nie postawić?
Stopa dziecka - jak zmienia się w czasie rozwoju i jak o nią zadbać?
Odcisk na stopie u dziecka
Ból stóp u dziecka - czy to powód do niepokoju?
Zdrowe buty dla dzieci
Buty do garnituru dla chłopca
Buty wiosenne dla dziewczynki
Buty dla rocznego dziecka
Dziecko stawia stopę do środka
Buty na rzepy dla dzieci
Buty dla dzieci za kostkę
Wkładki do butów dla dzieci
Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jak nauczyć dziecko chodzić?
Ile par butów dla dziecka?
Buciki niechodki
Śniegowce dla dzieci
Koślawość pięt – co należy o niej wiedzieć?
Stopa wydrążona - przyczyny, objawy, leczenie
Zimne stopy – jak rozwiązać ten problem?
Kurzajka na stopie u dziecka
Jak kupować buty zimowe dla dziecka
Jakie kapcie dla dzieci wybrać?
Sznurówki, rzepy czy zapinki? - jakie buty wybrać?
Kozaki dla dziewczynki
Trzewiki chłopięce – popularne modele
Zabawy na dworze
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
bool(true) bool(true) bool(true)