Mając na uwadze, że stopa dziecka intensywnie rośnie, w związku z czym buty trzeba wymieniać nawet 4 razy w roku, zakup drogiego obuwia dziecięcego wydaje się dla wielu rodziców zbędną fanaberią. Po co płacić nawet kilkaset złotych za parę butów, które za kilka miesięcy będą za małe? Czy jednak oszczędności na dziecięcym obuwiu pozostają bez wpływu na ich zdrowie?
Stopa dziecka - czym się różni od naszej?
W odróżnieniu od stopu swoich rodziców - najczęściej osób 20- lub 30- kilkuletnich, stopa dziecka nie jest twarda i ukształtowana. U dzieci większość szkieletu i struktur kostnych nie jest w pełni zwapniona, przez co są one giętkie i znacznie mniej twarde. W związku z tym niezwykle istotne jest, by buty były prawidłowo dobrane do potrzeb dziecięcej stopy.
Czym grozi noszenie nieodpowiednich butów przez dzieci?
Zarówno lekarze, fizjoterapeuci jak i naukowcy zajmujący się kwestiami związanymi z ortopedią biją na alarm - nieodpowiednio dobrane obuwie przyczynia się do wielu popularnych problemów, zarówno związanych z samymi stopami, jak i z wadami postawy, które są coraz częstszą bolączką dzieci i nastolatków. Tanie buty często nie zapewniają dziecku odpowiedniej stabilności. Inne zagrożenia związane są z zakupem butów używanych - nasze dzieci bezwiednie przejmują wady postawy poprzednich posiadaczy bucików, które odbiły swoje piętno m.in. na kształcie podeszwy. W wielu najtańszych modelach butów stwierdzono również obecność rakotwórczych związków, mogących przez skórę przenikać do ciała dziecka.
Jak kupić dobre buty?
Przede wszystkim nie warto oszczędzać. O ile zakup tańszych lub nawet używanych ubranek nie odbije się negatywnie na rozwoju naszego dziecka, to warto pamiętać, że buty to inwestycja w zdrowie naszej pociechy. Aby je dobrze dobrać, warto trzymać się kilku zasad:
- buty powinny być nieco dłuższe (6-12mm) niż stopa dziecka, tak by podczas chodzenia stopa mogła swobodnie poruszać się wewnątrz buta,
- podeszwa musi umożliwiać naturalną ruchomość stawom i mięśniom - nie może być zbyt twarda czy sztywna,
- materiał buta powinien być miękki i oddychający - tak by dopasowywał się do kształtu stóp i umożliwiał im oddychanie,
- zapiętek - czyli część buta podpierająca piętę, powinien być usztywniony i umożliwiać przybranie anatomicznej pozycji przez piętę w stosunku do podudzia, tak, aby zapobiegać deformacjom w obrębie aparatu ruchu.
Tanie buty, choć atrakcyjne cenowo nie spełniają większości z tych wymogów, narażając zdrowie naszych dzieci na poważny uszczerbek. Oszczędzanie dzisiaj może przyczynić znacznych kosztów w przyszłości.