Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie

Stopa końsko-szpotawa to bardzo powszechna deformacja stóp. Wadę można zauważyć już w trakcie ciąży albo po urodzeniu dziecka. Zniekształcenie zazwyczaj dotyka obu stóp, choć nie jest to regułą. Deformacja jest prosta w rozpoznaniu, ponieważ wygląd stóp jest bardzo charakterystyczny oraz występuje w kilku odmianach. Wczesne rozpoznanie zmiany pozwala zaplanować rodzicom odpowiedni plan leczenia oraz dobrać najlepszy rodzaj terapii. 

Przyczyny

Charakterystyczny sierpowaty kształt stóp spowodowany jest zbyt krótkim ścięgnem Achillesa. Pięta dziecka jest uniesiona do góry a palce skierowane do dołu. Stopa jest ustawiona w zgięciu podeszwowym, w supinacji oraz przywiedzeniu. Dziecko chodzi jedynie na palcach oraz opiera się tylko na zewnętrznych częściach stopy. W następstwie stopa jest przykurczona, a przodostopie nadmiernie obciążone. Łuk stopy jest nadmiernie wysklepiony a łydki dziecka z tą deformacją są szczuplejsze. To wszystko powoduje problem ze skakaniem, bieganiem, a nawet chodzenie może sprawiać ból. Nieleczone zdeformowanie stóp ma wpływ na stawy kolanowe i biodrowe, a kręgosłup dziecka jest nadmiernie obciążony. Czasami nie da się jednoznaczne określić przyczyny powstania tego zniekształcenia, jednak bardzo często winne są mutacje genetyczne. Deformacja może również występować jako wrodzona wada występująca w rodzinie. Nierzadko może towarzyszyć innym schorzeniom na przykład rozszczepowi kręgosłupa i mieć podłoże neurologiczne. Inną przyczyną są narkotyki lub alkohol przyjmowane przez kobietę w trakcie ciąży.

Leczenie 

Leczenie tego schorzenia powinno być przeprowadzone przez doświadczonego ortopedę, a rehabilitację najlepiej  wdrożyć od razu po urodzeniu. Obecnie najchętniej korzysta się z metody Ponsetiego. Jest to nieoperacyjna metoda leczenia, która kładzie nacisk na ćwiczenia rozciągające stopę. Następnie w odpowiednich seriach zakłada się opatrunki gipsowe. Terapia może obejmować też wydłużenie ścięgna Achillesa, aby stopa mogła się zginać grzbietowo. Po zakończeniu leczenia zakłada się na noc specjalne buty wraz z szyną odwodzącą. W tym wypadku najważniejsze jest pierwsze 7 lat od narodzin dziecka. Czasami jednak mimo starań potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Leczenie stopy końsko-szpotawej nie jest łatwe i wymaga dużo cierpliwości. Czy da się całkowicie wyleczyć tę deformacje? Jeżeli leczenie i rehabilitacja zostanie wdrożona jak najwcześniej jest duża szansa, że nasze dziecko pójdzie do szkoły praktycznie zdrowe. Jednak mogą zdarzyć się nawroty choroby dlatego warto mieć stały kontakt z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca