Kupno odpowiedniego obuwia dla dziecka to temat, który jest istotny dla każdego rodzica. Dawniej nie przywiązywano do tego dużej wagi, bo i wiedza w tej kwestii była mniejsza. Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu na szczęście się to zmienia, z korzyścią dla zdrowia naszych pociech. Inwestycja w dobrej jakości obuwie i w odpowiedni rozmiar butów dziecięcych to gwarancja zdrowych stóp i prawidłowej postawy dziecka na przyszłość.
Dobór odpowiednich butów - od czego zacząć?
Na wielu stronach internetowych i poradnikach można przeczytać, że należy zakupić dziecku odpowiednie buty. Tylko co kryje się za słowem "odpowiednie"? Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, bo za tym hasłem kryje się wiele wytycznych. Odpowiedni but dla dziecka powinien:
- być wykonany z lekkich i wysokogatunkowych materiałów, aby następowała cyrkulacja powietrza. Najlepiej w tej kwestii sprawdzają się skóry naturalne,
- posiadać sprężystą i miękką podeszwę,
- być łatwy i szybki do założenia i ściągnięcia,
- funkcjonalny (odpowiedni rodzaj latem, grzejący zimą),
- być antypoślizgowy i amortyzował stąpnięcia,
- być dobrze dobrany rozmiar buta dzieci. Od tego zależy komfort chodzenia.
I to właśnie z ostatnim punktem bywają największe problemy. Wielu rodziców nie wie, jak dobrze zmierzyć i wybrać rozmiar butów dziecięcych. Jest to istotne, bo to główny czynnik wpływający na wygodę noszenia. Nieważne, jak dobrej jakości będą buty, jeśli dziecko nie będzie chciało ich nosić - zbyt małe buty lub zbyt duże powodują wiele bólu i wad postawy. Zatem jak dobrać rozmiar?
Popularną metodą jest mierzenie długości stopy dziecka (od pięty do największego palca) i na tej podstawie wybiera się rozmiar według tabeli podanej w sklepie. Należy pamiętać, że do uzyskanej długości należy dodać minimum pół centymetra (u starszych dzieci nawet więcej, od centymetra do półtora), by była możliwość swobodnie ruszać palcami u stóp. Z drugiej strony, wielu rodziców przesadza z naddatkiem, z myślą o szybkim wzroście malucha - noszenie zbyt luźnego obuwia szkodzi zdrowiu!
Kolejnym błędem jest zwracanie wyłącznie na długość wkładki. Pamiętajmy, że każda stopa ma też swoją własną szerokość i wysokość. Wiedzą o tym wszyscy opiekunowie, którzy mają dzieci z tzw. wysokim podbiciem. Sama szerokość potrafi się bardzo różnić u różnych malców, którzy posiadają tę samą długość stopy. Jak to sprawdzić? Najłatwiej jest zabrać pociechę ze sobą na zakupy i mierzyć. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Wtedy można obrysować na kartoniku stopę dziecka (bardzo dokładnie i najbliżej jak się da), wyciąć i wkładać taki szablon do buta.
Rodzaje butów dostępnych dla różnych potrzeb dzieci
Oprócz rozmiaru ważny jest też wybór odpowiedniego rodzaju obuwia. Rodzaje te są zależne od funkcji. Jeśli chodzi o podział na sezony, mamy do wyboru buty zimowe (np. kozaki), buty letnie (np. sandały) czy jesienne (m.in. kalosze). Istnieje też podział ze względu na ich przeznaczenie - buty wizytowe, buty szkolne, buty sportowe itp. Mamy też specjalistyczny podział związany z zdrowym ułożeniem stopy dziecka: buty zwykłe, buty profilaktyczne (które zapobiegają powstawania trwałych zniekształceń stóp) i buty ortopedyczne, które już leczą powstałe nieprawidłowości. Rodzic, jak i lekarz, powinien dopasować odpowiedni rodzaj do potrzeb dziecka.
Tabela rozmiarów obuwia - czy każdy producent ma taką samą?
Nawet jeśli sprawdziliśmy rozmiar u jednego producenta obuwia i myślimy, że orientujemy się w rozmiarze swojego dziecka, zawsze należy sprawdzić tabelkę rozmiarów w każdym sklepie ponownie. Dlaczego? Istnieje szansa, że różne rodzaje i marki obuwia będą się w tej kwestii różnić. Dlatego zawsze to sprawdzajmy, np. mając długość podeszwy 12 cm jaki to rozmiar buta w konkretnym sklepie - może być to rozmiar 19, a w innym miejscu już zahaczać o rozmiar 20.
Zakup odpowiednich butów dla dziecka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Na szczęście istnieją strony, które się w tym specjalizują i znają w temacie - zawsze chętnie będą służyć radą i pomocą. Warto w chwilach wątpliwości skorzystać z czyjejś wiedzy i doświadczenia. Zwłaszcza, gdy chodzi o dobro naszych pociech.