Nie można zaprzeczyć stwierdzeniu, że grzybica stóp to niewątpliwie choroba cywilizacyjna. Z uwagi na częste nawroty i uciążliwość objawów jest określana jako uprzykrzająca życie, a pierwsze objawy grzybicy stóp bywają często lekceważone. Statystyki wskazują, że z grzybicą stóp może zmagać się aż 15, a nawet 30% społeczeństwa. Zachorowaniu sprzyja antybiotykoterapia, która zwiększa podatność organizmu na zakażenia grzybicze. Co trzecia osoba, która zmaga się z grzybicą stóp, w późniejszym okresie odnotowuje objawy grzybicy paznokci. Przedstawiamy najistotniejsze informacje, które umożliwiają rozpoznanie zakażenia, w szczególności, kiedy to początki grzybicy na stopach.
Grzybica stóp - przyczyny
Rozwój grzybicy stóp występuje na skutek zakażenia drożdżycami i pleśniowcami. W dominującej ilości przypadków, dochodzi do zakażenia patogenem Trichophyton rubrum – grzyb antropofilny. Charakteryzuje się tym, że w pierwszej kolejności objawy dostrzegalne są na paznokciach stóp lub skórze pomiędzy palcami. W innych przypadkach dochodzi najczęściej do rozwoju tej choroby na skutek zakażenia Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale, Epidermophyton floccosum.
Co zwiększa ryzyko zachorowania na grzybicę stóp?
W większość przypadku właściwie przeprowadzona profilaktyka umożliwia uniknięcie zakażenia. Choć wymaga to działania wielopłaszczyznowego, to pozostaje to osiągalne. Unikanie czynników ryzyka jest nad wymiar istotne, dlatego warto, aby te zasady zostały głęboko zakorzenione. Wyrobienie w sobie takich nawyków jest zalecane w szczególności u osób, które już wcześniej zmagały się z tą przykrą dolegliwością, co zwiększa prawdopodobieństwo uniknięcia nawrotu choroby.
Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na grzybicę stóp zalicza się:
- nieodpowiednia higiena stóp;
- niedopasowanie obuwia do pory roku, w szczególności brak obuwia przewiewnego w okresie letnim;
- noszenie butów innej osoby;
- nadmierna potliwość stóp;
- niepoprawne funkcjonowanie układu immunologicznego;
- obciążenie cukrzycą;
- zaburzenia w prawidłowym krążeniu;
- przeprowadzenie długotrwałej kuracji antybiotykami.
Jak rozpoznać grzybicę stóp - objawy choroby
Wiele osób nie wie jak poprawnie rozpoznać początki grzybicy na stopach, a w gruncie rzeczy umożliwiłoby to szybsze i sprawniejsze przeprowadzenie skutecznego leczenia. Dlatego każdą niepokojącą zmianę w obrębie stóp należy bacznie obserwować, a jakiekolwiek narastające wątpliwości należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Należy pamiętać, że grzybica stóp jest zaraźliwa i w rezultacie można nieświadomie narażać inne osoby na rozwój choroby.
Do najczęściej występujących objawów grzybicy stóp, zaliczane jest:
- uczucie pieczenia w obrębie stóp;
- pojawiający się świąd oraz swędzenie;
- wystąpienie zaczerwienienia pomiędzy palcami, charakterystyczne czerwone plamki;
- nadmierne łuszczenie skóry w przestrzeniach między palcowych;
- wystąpienie pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym;
- paznokcie posiadają żółty kolor;
- występowanie nieprzyjemnego zapachu stóp;
- nadmierne złuszczanie naskórka w okolicach stóp.
Grzybica stop pierwsze objawy - jak rozpoznać?
Pierwsze objawy grzybicy zazwyczaj występują pomiędzy czwartym, a piątym palcem u stopy. Najczęściej nie są w pierwszej fazie po zakończeniu dokuczliwe, dlatego sporadyczne swędzenie lub występowanie zaczerwienienia, nie budzi większych obaw. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do nasilenia występujących dolegliwości, a także zaczynają pojawiać się dodatkowe, bardzo dotkliwe dolegliwości. Odczuwalne swędzenie zaczyna się nasilać, staje się uporczywe. Dodatkowo na płytce paznokcia pojawiają się przebarwienia, najpierw o żółtym kolorze, a z upływem czasu zaczynają ciemnieć. Nie można ogólnie określić, w jakiej dokładnej lokalizacji będą występowały objawy. Mogą pojawiać się w obrębie tylko jednego palca u stopy lub jednego paznokcia. Wraz z postępem choroby, objawy mogą pojawiać się na kolejnych palcach lub dalszej części podeszwy stopy.
Należy pamiętać, że objawy choroby uzależnione są od patogenu doprowadzającego do zakażenia, a także od rodzaju choroby. Stąd też, grzybica stóp może mieć zupełnie indywidualizowany przebieg.
Leczenie grzybicy stóp
Proces leczenia grzybicy stóp bardzo często posiada długotrwały charakter, a także opiera się na równoległym wykorzystaniu kilku dostępnych form terapii. Ważne jest także, aby osoba chora stosowała terapię uzupełniającą, która bazuje na leczeniu ziołami.
W wielu sytuacjach konieczna jest wizyta u dermatologa, który na podstawie wykonanego badania mikrobiologicznego ustali patogen odpowiedzialny za rozwój grzybicy stóp. Uzyskanie wyników badania mikrobiologicznego umożliwia dobór odpowiedniej terapii, która bazuje na lekach wycelowanych w konkretny patogen.
Oczekując na wizytę u specjalisty można stosować maści przeciwgrzybiczne, które dostępne są bez recepty, a także leki doustne na grzybice. W ramach domowych sposobów można stosować olejek herbaciany, aloes, rozmaryn lekarski i żyworódkę jako dodatki do codziennych kąpieli stóp.