Po stanie paznokci można zaobserwować ogólną kondycję organizmu, dlatego tak ważne jest, aby przykładać więcej czasu na ich pielęgnację w przypadku dziecka. Wiele zmian zachodzących na ich powierzchni powinno działać alarmująco na rodziców i w konsekwencji wymaga podjęcia stosownych kroków. Wzmożoną czujność u rodziców powinny przede wszystkich wzbudzić zmiany o charakterze pogrubienia lub przerzedzenia płytki, a także łuszczące lub pękające paznokcie u dziecka. Pękające paznokcie u dzieci mogą mieć różne przyczyny, choć w przypadku dzieci jest o wiele więcej powodów. Przedstawiamy, dlaczego dzieciom pękają paznokcie, a także co należy wówczas zrobić i jak zapobiegać rozwojowi tego problemu w przyszłości.
Pękanie paznokci u dzieci – przyczyny
Łamliwe paznokcie u dzieci przyczyny mogą posiadać naprawdę zróżnicowane. Jedną z najczęściej występujących przyczyn pękania paznokci jest rozwój infekcji grzybiczej. Zdecydowanie oznaki zakażenia dostrzegalne są poprzez pękające paznokcie u nóg u dzieci, ponieważ tam panują warunki idealne do rozwoju choroby. Jednak może się zdarzyć, że zmiany o tym charakterze mogą także pojawić się na dłoniach. Pękaniu paznokci może towarzyszyć także: pogrubienie, kruszenie lub rozdwajanie.
Pękanie paznokci u dzieci może być także spowodowane poprzez anemię. Wówczas paznokcie zmieniają swój kształt i zaczynają przypominać łyżeczkę. Stają się cieńsze i w konsekwencji są o wiele bardziej łamliwe. Należy pamiętać, że niedokrwistość bardzo często rozwija się u dzieci, ponieważ zbyt duże spożywanie mleka przyczynia się do skomplikowania procesu wchłaniania żelaza, a wybiórczość pokarmowa utrudnia dostarczenie wraz z dietą kluczowych substancji odżywczych. Co więcej, należy także przeanalizować, czy w diecie dziecka znajduje się odpowiednia ilość białek i witamin z grupy B, które posiadają ogromne przełożenie na kondycję paznokci.
U dzieci, które zmagają się z pękającymi paznokciami, zalecane jest także skontrolowanie stanu zdrowia ich tarczycy. Zaburzenia prawidłowej pracy tego narządu coraz częściej są diagnozowane w przypadku małych dzieci. Choć jej główną rolą jest utrzymanie właściwego metabolizmu człowieka, to jednak odpowiada również za rozwój skóry, włosów i paznokci. W przypadku osób posiadających dysfunkcję tarczycy dostrzegalne jest ich przesuszenie płytki i zwiększona tendencja do pękania oraz łamliwości.
Pękające paznokcie u nóg dziecka mogą być spowodowane doborem niewłaściwego obuwia. Wówczas długotrwały ucisk rzutuje na powstawanie ewentualnych zmian na powierzchni płytki, a także doprowadza do jej uszkodzenia. Zatem chcąc ograniczyć pękające paznokcie u dziecka należy skontrolować zapas występujący w bucie.
Jak zregenerować popękane paznokcie u dziecka?
Kwestia odzyskania pięknych i jednolitych paznokci jest uzależniona w pełni od przyczyny rozwoju tej przypadłości. Warto skonsultować je z lekarzem, który odniesie je do zmian grzybiczych wymagających specjalistycznego procesu leczenia. Choć niezależnie od przyczyny, kluczowe jest wyrobienie nawyków, które przekładają się na stan paznokci.
Zapobieganie pękaniu paznokci opiera się na:
- Ograniczanie ilości czasu, gdy paznokcie mają kontakt z gorącą wodą,
- Stosowaniu kremów nawilżających zawierających witaminę E lub wazelinę,
- Paznokcie należy przycinać wyłącznie po kąpieli lub prysznicu ze względu na mniejszą podatność na pękanie;
- Posiadanie zróżnicowanej diety opartej na witaminach, minerałach, żelazie i witaminach z grupy B;
W przypadku dzieci, które posiadają pękające paznokcie u stóp warto skonsultować, czy na pewno posiadają odpowiednio dobrane obuwie. Utrzymujący się ucisk w przedniej części może rzutować na osłabienie płytki i powstanie charakterystycznych pęknięć. Docelowy model musi być dopasowany do anatomicznej budowy stopy, posiadać odpowiedni zapas w przedniej części oraz bazować wyłącznie na najwyższej jakości materiałów. Specjalistyczną wiedzę o doborze odpowiedniego obuwia posiadają pracownicy sklepu Krasnal Centrum Obuwia Dziecięcego. Dodatkowo w ofercie znajdują się wysokiej jakości modele, które są idealnie dopasowane do potrzeb małych stópek. Wieloletnie doświadczenie sprawiło, że powstało miejsce przyjazne zarówno dzieciom jak i rodzicom.