O ile większe buty dla dziecka?

Kiedy nasz maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki, nieuchronnie nadchodzi czas na zakup pierwszych bucików. Zagadnienie to spędza sen z powiek wielu rodziców - nie chcemy popełnić błędu, zajmując się tak ważnym zagadnieniem. Zdajemy sobie sprawę, że od dobrze dobranych butów zależy późniejsza sprawność motoryczna naszego dziecka. Zdarza się jednak, że mimo najlepszych chęci popełniamy kilka zasadniczych błędów.

Kupujemy za duże buty dla dzieci

Dzieci rosną w niesamowitym tempie. W ciągu pierwszego roku życia ich wzrost wynosi półtora razy tyle, co przy narodzeniu. Wychodzimy więc z założenia, by dla dziecka kupować wszystko na wyrost. Sami nie zmieniamy obuwia co trzy miesiące, więc i dziecko nie musi - szczególnie, że ceny obuwia dziecięcego są takie same, jak ceny butów dla dorosłych. Tymczasem prawda jest taka, że dla dziecięcej nóżki ciężar bucików o rozmiar za dużych jest nieproporcjonalnie duży. Może to skutkować późniejszymi problemami, które będziemy musieli skonsultować u specjalisty. Tak więc w rzeczywistości nie są też żadną oszczędnością. Stopy to podstawa naszej postawy. Jeśli więc zbytnio je obciążymy zmusimy do wytężonej pracy także miednicę i kręgosłup dziecka. Poza tym buty za duże to buty po prostu niewygodne, przez które dziecko może się potykać. Dla porównania pozwólmy dziecku przymierzyć w sklepie buty dopasowane i za duże - w jednych pobiegnie z prędkością strzały wystrzelonej z łuku, w drugich może co najwyżej człapać. Skoro nie kupilibyśmy niewygodnych butów dla siebie nie kupujmy ich także dziecku - jego wciąż rosnąca stopa dostosuje się bowiem do tego, w co będzie ubrana. 

Nie zwracamy uwagi na tęgość

Stopy dzieci różnią się między sobą. To, że śliczne różowe sandałki, ozdobione motylkami super wyglądają na nogach koleżanki nie oznacza, że będą najlepsze także dla naszej księżniczki. Dzieci o wąskich stópkach są szczególnie narażone na przesuwanie się stopy podczas chodzenia w za luźnym bucie. Natomiast szerokie stopy często ulegają otarciom. Poświęćmy odpowiednią ilość czasu, by nasi milusińscy otrzymały odpowiednią stabilizację i swobodę, zamiast później radzić sobie z efektami złego wyboru. But za luźny wszerz działa podobnie, jak but za długi, natomiast but za wąski będzie sprawiał dziecku ból i może zniechęcić do nauki chodzenia, a w późniejszym wieku do poruszania się poza granice domu. 

Nie dajemy dzieciom chodzić boso

Choć zabrzmi to zabawnie w artykule opisującym obuwie - stopa dziecka najlepiej kształtuje się bez żadnej ochrony. Kiedy tylko to możliwe, zdejmujmy więc dzieciom buty. Chodzenie boso po trawie, piasku, wodzie, czy nawet drobnych, obłych kamyczkach jest dla nich najzdrowsze. Zanim to zrobimy oczyśćmy oczywiście podłoże z wszystkiego, o co dziecko mogłoby się zranić. 

Kiedy już przyjdzie do założenia obuwia, zadbajmy o to, by było świetnie dopasowane - dobre buty to dobry start w życie.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca