Nauka chodzenia - to nie takie trudne!

Kiedy maluszek zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, jest to przeuroczy widok dla rodzica. Fizjoterapeuci są jednak zgodni co do tego, iż dziecka nie należy uczyć dziecka chodzić, trzymając je za ręce. Nie należy wymuszać i przyspieszać tego etapu rozwoju dziecka. Taka praktyka może spowodować ogromne szkody. Nauka chodzenia powinna być więc przemyślana i dostosowana do potrzeb dziecka oraz ogólnych zaleceń. 

Najczęstsze błędy, jakie popełniają rodzice podczas nauki chodzenia dziecka

Prowadzanie za rączki

Rodzic, który jest niecierpliwy, bardzo często chce przyspieszyć proces chodzenia dziecka, oferując mu swoją pomoc poprzez wyciągnięcie ręki i prowadzanie za nią. Dziecko zazwyczaj bardzo chętnie korzysta z takiej propozycji. Niestety zmusza go ona do pochylania to w jedną, to w drugą stronę. Czy to dobry pomysł? Wydawać by się mogło, że tak. Dużo gorszym pomysłem jest sytuacja, w której rodzic asekuruje dziecko bez żadnego dotyku. Dziecko, które uczone było chodzenia z pomocą, owszem nauczy się chodzić, jednak będzie wykonywać tę czynność w sposób nieprawidłowy. Dziecko ,,wisząc'' na rodzicu, nie nauczy się łapać równowagi oraz panowania nad własnym ciałem. Rodzic wysoki, który nie dostosuje swojej pozycji do pozycji dziecka, może przyczynić się do tego, że maluch nauczy się od początku niesymetrycznej, nieprawidłowej postawy. 

Kupowanie nieprawidłowego obuwia dla dziecka

Rodzice, którzy decydują się na zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka, nie powinni kupować butów z wąskim i niskim czubkiem oraz nie powinni kupować obuwia używanego. Nie warto zwracać również uwagi na obuwie z niestabilną piętą. 

Chodzenie samodzielne przy meblach to prawidłowy etap nauki chodzenia.

Chodzenie przy meblach jest bardzo ważne do uzyskania prawidłowej postawy ciała oraz nabycia odpowiednich wzorców chodzenia. Przyspieszanie go jest nieodpowiednie. Zakazywanie dziecku poruszania się przy meblach również. Od pierwszego stanięcia przy meblach do momentu postawienia samodzielnego kroku bez podpierania może minąć wiele czasu. Rodzic powinien więc uzbroić się w cierpliwość. Co dziecko może zyskać dzięki temu?

  • Prawidłowe ustawianie nóg na całej powierzchni,
  • prawidłową pozycję miednicy,
  • utrzymywanie równowagi,
  • rozpoznawanie przestrzeni i odnajdowanie się w niej,
  • wewnętrzną motywację do kolejnych postępów oraz pewność siebie. 

Na co rodzice powinni zwracać uwagę, kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Płaskie stopy

We wczesnym dzieciństwie płaski stopy są zjawiskiem naturalnym. Około 3 roku życia niekoniecznie. Mogą być to pierwsze sygnały płaskostopia. Rodzice, którzy do procesu nauki chodzenia zakupują specjalne buciki do nauki chodzenia, powinni wiedzieć, w jaki sposób je wybrać i czym należy kierować się podczas zakupu. Pierwsze kroki dziecko stawia od 9 do około 18 miesiąca życia. Odpowiednim momentem na zakup nowych bucików i kapci jest czas, kiedy dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki. Buciki do nauki chodzenia to doskonała propozycja!

Potykanie się 

To normalne zjawisko we wczesnym etapie chodzenia. Z pomocą przychodzą tutaj jednak buty dla niemowlaka do nauki chodzenia. Podeszwa takich butów została stworzona tak, aby dziecko mogło łapać równowagę. W tym procesie niezwykle pomocne mogą okazać się szelki do nauk chodzenia , które zapewniają dziecku lepsze łapanie równowagi. To doskonały gadżet, który z pewnością przyda się w tym żmudnym procesie. Jeżeli jednak dziecko zbyt często potyka się o własne nogi, może oznaczać to problemy natury neurologicznej. 

Stawianie stóp do środka

Jeżeli stopy są skierowane delikatnie do środka, nie jest to sygnałem niepokojącym zwłaszcza wśród dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją naukę chodzenia. Takie zachowanie powinno minąć w pierwszych miesiącach od postawienia samodzielnych kroków. Jeżeli nie mija - konieczna jest konsultacja u ortopedy lub fizjoterapeuty. 

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca