Jako rodzice niecierpliwie wyczekujemy pierwszych, samodzielnych kroków dziecka. Nie możemy się doczekać tego wielkiego osiągnięcia w rozwoju motorycznym naszej pociechy. Zastanawiamy się, czy buty do nauki chodzenia przyspieszą naukę samodzielnego poruszania się. Warto wiedzieć, że zanim przyjdzie nam zobaczyć pierwsze kroki, dziecko musi zdobyć inne, arcyważne, umiejętności, takie jak: samodzielnie i stabilne siedzenie, wstawanie i chodzenie bokiem.
Po czym poznać, że dziecko jest gotowe do postawienia pierwszych kroków?
Zanim dziecko ruszy do przodu, powinno opanować umiejętność chodzenia bokiem przy meblach krokiem dostawnym. Dzięki tej czynności nasze dziecko przygotowuje swoje stopy do swobodnego chodzenia, a dodatkowo kształtuje i przygotowuje stopę do obciążania. Pierwsze kroki do przodu pojawiają się najczęściej około 2 miesiące od zaprezentowania przez naszą pociechę chodzenia do boku. Następnym etapem samodzielnie stawianych kroków jest tzw. chód socjalny, chód naprzemienny czyli taki chód, którym wszyscy się posługujemy.
Jednak kiedy dziecko jest gotowe do postawienia pierwszych samodzielnych kroczków, np. od rodzica do rodzica? Próbę postawienia pierwszych kroków możemy zaserwować, wtedy gdy nasz maluch: potrafi sprawnie i szybko przemieszczać się bokiem wzdłuż mebli, stoi bez konieczności podtrzymywania się, a także potrafi kucać i wstawać, np. po zabawkę.
Jak wspierać prawidłowe stawianie pierwszych kroków?
Według fizjoterapeutów nie ma konieczności abyśmy wspierali prawidłowe stawianie pierwszych kroków. Zaleca się abyśmy przede wszystkim nie przeszkadzali dzieciom w podejmowanych przez nich aktywnościach.
Oczywiście, jako rodzice możemy stwarzać dzieciom różnorodne okazje do ćwiczenia, np. stwarzając krótkie odległości do pokonania po ciekawą zabawkę, dbając o odpowiednią motywację dziecka. Nie polecamy prowadzenia dziecka za ręce, ponieważ w żaden sposób nie przyspiesza to procesu nauki chodzenia, a może skutkować utrwalenia nieprawidłowego wzorca chodu.
Jeśli w naszym domu jest ślisko lub mamy twarde i płaskie podłogi to warto zaproponować dziecku kapcie do nauki chodzenia.
W sytuacji jeśli nasze dziecko ma np. zaburzenia rozwoju lub obniżone napięcie mięśniowe i decyzją fizjoterapeuty będzie rozpoczęcie wczesnego wspomagania rozwoju oraz nauki chodzenia to w takiej sytuacji często zalecamy stabilne obuwie i kapcie zabezpieczające przed deformacją stóp, które zapewni dodatkową stabilizację. Kapcie takie dobieramy indywidualnie. Powinno ono wspamagać naukę chodzenia przy zachowaniu ruchomości stopy w prawidłowym wzorcu.
Pierwsze buty - jak je wybrać?
Buciki do nauki chodzenia warto zacząć stosować, gdy dziecko wysiada już z wózka podczas spacerów.
Pierwsze buty dla dziecka powinny być przede wszystkim wykonane z naturalnych materiałów. Idealnie sprawdzą się buciki skórzane. Buty dla dziecka powinny się swobodnie zginać się na długości, w około 1/3 długości buta. Bardzo ważne jest, by buty utrzymywały piętę w jednym miejscu, dlatego obuwie dla dzieci powinno posiadać sztywny zapiętek.
Wybór pierwszych butów dla dziecka to bardzo trudne zadanie. Podejmując decyzję o zakupie warto wybrać się do stacjonarnego sklepu, którego pracownicy posiadają nie tylko duże doświadczenie, ale także odpowiednie wykształcenie. W naszym Centrum Obuwia Dziecięcego Krasnal zatrudniamy osoby z kwalifikacjami z zakresu diagnostyki kończyn dolnych oraz doboru właściwego obuwia.