Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci

Każdemu z rodziców zależy na tym, by zakupić dla swojego dziecka idealne obuwie. Jednak niekiedy choć bardzo się staramy, nie do końca nam to wychodzi. Czasem sami dla siebie zakupimy niezbyt trafny model obuwia, jak więc mamy wyczuć, które buty będą odpowiednie dla dziecka? W gruncie rzeczy wcale nie jest to tak trudne, jak początkowo mogłoby nam się wydawać. Przede wszystkim nie możemy opierać się na mitach, które od lat krążą wśród rodziców, prowadząc do zakupu naprawdę mocno nietrafionego obuwia. Jakie to są mity i czego przede wszystkim powinniśmy się wystrzegać?

Powinniśmy wystrzegać się kupowania naszym dzieciom typowo ortopedycznych butów jeśli nie ma ku temu wskazań i zaleceń. Sztywnych, trzymających mocno kostkę powyżej zapiętka. Nasze babcie od zawsze powtarzają, iż dziecku powinno kupować się właśnie takie obuwie, które trzyma stopę w ryzach. W końcu dziecko biega i szaleje, jak można je upilnować, by nie zrobiło sobie krzywdy w nogę? Takie obuwie jednak może przynieść tylko i wyłącznie szkodę naszym pociechom. Jeśli stopa nie ma możliwości swobodnego poruszania się a kostka jest w gruncie rzeczy uwięziona, jak dziecko ma się rozwijać pod względem ruchowym? Takie obuwie tylko szkodzi dziecku, ogranicza je i może w gruncie rzeczy doprowadzić do jakiegoś poważnego upadku, ponieważ dziecko nawet nie może swobodnie poruszać swoją nogą. Obuwie takie może być noszone tylko wtedy, gdy faktycznie jest zalecone przez specjalistę. W innym wypadku to mit, który prowadzi do krzywdy dziecka. W naszej ofercie znajdują się buty, które mają usztywnione tylko zapiętki, natomiast w obrębie kostki są elastyczne. Nawet jeśli dany model jest wyższy to nie ogranicza ruchów stopy dziecka.

Przy wyborze obuwia dla dziecka, ważna jest również rozwaga. Czasem chcemy nieco zaoszczędzić na dziecięcym obuwiu. Dzieci wszystko dość szybko niszczą, a ich stopy rosną w ekspresowym tempie. Czy to oznacza jednak, że nie powinniśmy kupować im porządnych butów? W żadnym wypadku. Pamiętajmy, że to jakie obuwie ma na stopach nasze dziecko, może wpłynąć na wady stopy oraz postawy. Tanie obuwie to korzyść pod względem finansowym, jednak zazwyczaj słaba jakość. Stopa nie jest dobrze osadzona w bucie, są one źle wyprofilowane, podeszwa po krótkim czasie nie nadaje się do niczego. Jeśli pozwolimy by nasze dziecko w młodym wieku było narażone na konsekwencje noszenia takich butów, niestety możemy nie mieć możliwości ich cofnięcia. Podobnie powinniśmy patrzeć na to, jakie dzieciom kupujemy kapcie. Choć nosi się je w domu, niezwykle ważne jest to jakie są. Czy dobrze skrojone, wygodne i nie wyginają stopy. Jeśli są zniszczone i odkształcone, wówczas stopa prędzej czy później zacznie się dostosowywać do takiego kształtu, pojawią się również problemy. Małe dzieci kapcie noszą bardzo często, niekiedy również w szkole. Warto zatem zadbać o to, by były one naprawdę dobrej jakości.

Innym problemem jest kupowanie za dużych butów dla dziecka, ponieważ jego stopy szybko rosną. Może mieć to ogromne konsekwencje i szybko zauważymy, jak bardzo obciążaliśmy stopę dziecka. Nosząc za duże obuwie, przede wszystkim wkładamy w chodzenie ogrom siły, by utrzymać but na stopie. Niektórzy rodzice dają dzieciom nosić również zbyt małe buty, bo przecież niedługo nowy sezon i nie opłaca się kupować nowych. Stopa ściśnięta w bucie, zdecydowanie nie pomaga naszemu dziecku dobrze się rozwijać.

Rodzice wielokrotnie popełniają te same błędy w doborze butów dla swoich pociech. Warto przeanalizować te wskazówki i zacząć się do nich stosować. Nikt z nas nie chce nosić niewygodnych, zbyt małych czy też za dużych butów - nie róbmy zatem tego naszym dzieciom.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca