Koślawość pięt – co należy o niej wiedzieć?

Koślawość pięt – co należy o niej wiedzieć?

 

Najczęściej występujące wady postawy wykształcają się w wieku dziecięcym. Jedną z nich jest koślawość pięt, która w pewnym zakresie do 3-4 roku życia jest normalnym etapem rozwoju, lecz utrzymująca się stanowi poważny problem. Podczas nauki chodzenia wspomaga stabilizację i równowagę, co jest ważne w pierwszych latach życia dziecka. Następnie w wyniku naturalnej aktywności fizycznej koślawość pięt zanika, ustępując postawie prawidłowej dla dorosłych. Jeśli tak się nie dzieje, konieczne jest leczenie – przedłużona koślawość stóp powoduje ból stóp i łydek podczas chodzenia. Rozwiązanie problemu obejmuje rehabilitację, profilaktykę, indywidualne wkładki ortopedyczne oraz buty, a czasami także operację.

Stopy płasko koślawe – jak wyglądają?

Koślawość pięt powoduje charakterystyczne ustawienie stawów skokowych. Fizjologiczna stopa płasko-koślawa jest widoczna tylko w pozycji stojącej – stopa przylega do podłoża całą powierzchnią podeszwy, tak jak przy płaskostopiu. Dziecko stoi w dużym rozkroku, a przechylenie stawów skokowych do wewnątrz pomaga mu utrzymać równowagę. Wynika to z nieukształtowanego jeszcze układu mięśniowego. Jeśli stopy płasko koślawe występują nadal po 3-4 roku życia, a dodatkowo pojawiają się dolegliwości takie jak utykanie i ból w trakcie chodzenia, należy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty lub ortopedy.

Co powoduje koślawe pięty u dziecka?

Jeśli koślawość pięt nie jest związana z wiekiem, jej przyczyną mogą być na przykład nieprawidłowości w budowie miednicy lub kolan. Niewłaściwemu ustawieniu stóp sprzyja także stosowanie chodzików, które likwidują naturalną gotowość do pionizacji, nieprawidłowo wykonane i dopasowane obuwie. Aby stopa rozwinęła się prawidłowo, nie należy zakładać dziecku zbyt sztywnych butów o płaskiej podeszwie ani ciasnych skarpetek. Dziecko powinno mieć możliwość swobodnego chodzenia po nierównych miękkich powierzchniach – takich jak trawa – aby mięśnie mogły ulec wzmocnieniu. W przeciwnym razie mogą pozostać osłabione, co skutkuje szkodliwymi wadami stóp.

Stopa koślawa – jak leczyć?

Obniżenie łuku stopy i koślawość pięt może prowadzić do trudności w chodzeniu, szybszego odczuwania zmęczenia i bólu kończyn dolnych. Aby zminimalizować skutki stopy koślawej, należy ustalić indywidualny plan leczenia u ortopedy lub fizjoterapeuty. Ćwiczenia powinny przede wszystkim wzmacniać mięśnie stóp i nóg, ale także pośladków i brzucha, które odpowiadają za stabilizację ciała. Koślawe pięty u dziecka koryguje się na przykład ćwiczeniami rozciągającymi ścięgno Achillesa i mięśnie łydki, napinającymi stopę i kształtującymi wysklepienie łuku podłużnego stopy. Poza sesjami rehabilitacyjnymi, ważne jest chodzenie boso po nierównych powierzchniach i samodzielne kontrolowanie ustawienia stóp podczas chodzenia.

Stopa płasko koślawa to także wskazanie do stosowania tapingu – przy pomocy plastrów ustawiamy pięty we właściwej osi, aby wyrobić nawyk zdrowego ustawienia. Obuwie powinno sprzyjać pracy mięśni stóp – nie krępować jej ruchów i opierać się na cienkiej podeszwie. Dobrym pomysłem są indywidualnie wykonane wkładki ortopedyczne. W rzadkich przypadkach stopa koślawa wymaga leczenia chirurgicznego.

Koślawość kolan – rozpoznanie i leczenie

Koślawość pięt to nie jedyny problem związany ze skrzywieniem kończyn dolnych. Również koślawość kolan wymaga obserwacji – czasami nie ustępuje z wiekiem, choć w pewnym zakresie również jest stanem fizjologicznym, występującym do 6 roku życia. Jeśli objawy nie zmniejszają się, a więc odległość między kostkami przy złączonych kolanach jest większa niż 4-5 cm również po ukończeniu 4-5 lat, należy udać się do fizjoterapeuty lub ortopedy i wprowadzić ćwiczenia na koślawe kolana. Trzeba ponadto wykonać badania, aby wykluczyć groźne przyczyny koślawości kolan – schorzenia układu kostnego lub zaburzenia wchłaniania wapnia. Dobrą profilaktyką koślawych kolan jest siad skrzyżny i unikanie siadania między piętami na literę „W”. Ważne jest stosowanie prawidłowo dobranego zaopatrzenia ortopedycznego w postaci wkładek i butów.

W przypadku stwierdzenia koślawości pięt lub kolan, ważne jest kontrolowanie masy ciała dziecka. Nadwaga może bowiem pogłębiać problem i potęgować dokuczliwe objawy. Dzięki opiece specjalisty i regularnej kontroli postępów można zredukować koślawość pięt i inne wady postawy.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Buciki niechodki
Śniegowce dla dzieci
Koślawość pięt – co należy o niej wiedzieć?
Stopa wydrążona - przyczyny, objawy, leczenie
Zimne stopy – jak rozwiązać ten problem?
Kurzajka na stopie u dziecka
Jak kupować buty zimowe dla dziecka
Jakie kapcie dla dzieci wybrać?
Sznurówki, rzepy czy zapinki? - jakie buty wybrać?
Kozaki dla dziewczynki
Trzewiki chłopięce – popularne modele
Zabawy na dworze
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
bool(false) NULL NULL