Koślawość kolan u dzieci może mieć swoje podłoże w wielu czynnikach rozwojowych dziecka, tak wrodzonych, jak i nabytych:
- wrodzona koślawość kolan,
- niewłaściwe zrośnięcie kości udowej lub piszczelowej po jej złamaniu,
- nierównomierny wzrost kostny dziecka,
- zbyt szybki wzrost dziecka,
- stany zapalne stawów (reumatoidalne oraz zwyrodnieniowe),
- choroba Pageta,
- rozmiękczenie kości,
- płaskostopie,
- koślawość pięt,
- krzywica,
- porażenie mięśniowe,
- osłabienie napięcia mięśniowego,
- stany przeciążeniowe kończyn dolnych.
Zwykle do rozpoznania dolegliwości dochodzi poprzez obserwację utrzymującego się chwiejnego chodu dziecka i towarzyszącemu, dośrodkowemu skrzywianiu stawów kolanowych. Potwierdzenie koślawości daje natomiast zdjęcie radiologiczne lub badanie fizjoterapeutyczne z pomiarem antropometrycznym.
Koślawość kolan u dzieci - metody leczenia
Zdiagnozowanie koślawości kolan u dzieci, pozwala na podjęcie leczenia i zaprogramowanie rehabilitacji, które wykazują wysoką skuteczność w niwelowaniu zaawansowania tej dolegliwości. Dziecku zaleca się przede wszystkim unikanie długotrwałego chodzenia bądź stania, co mogłoby dodatkowo obciążać stawy kolanowe i pogłębiać tym samym wadę. W przypadku nadwagi, konieczne jest również zredukowanie masy ciała. Dzieci z koślawością kolan powinny bezwzględnie wykonywać ćwiczenia, uczące poprawnego stania oraz chodu, aby zredukować ryzyko nawrotu wady.
Aby zmaksymalizować efekt prowadzonej rehabilitacji warto zakupić odpowiednie buty oraz wkładki ortopedyczne na koślawość kolan. Obuwie profilaktyczne nie tylko stabilizuje prawidłowe ustawienie pięty w stosunku do osi goleni, ale również dzięki szerokiemu czubkowi zapewnia swobodne poruszanie odpowiednio ułożonymi palcami.
Modele dostępne w asortymencie Centrum Obuwia Dziecięcego KRASNAL dedykowane są dzieciom, które dopiero uczą się chodzić, jak i tym w wieku przedszkolnym i szkolnym, u których stopień zaawansowania wady jest już znaczny. Przeprowadzamy badania stóp i postawy ciała dzieci jak również osób dorosłych czy sportowców, dla których także wykonujemy wkładki ortopedyczne. Wśród oferowanych butów korekcyjnych, znajdują się marki, które posiadają certyfikat "Zdrowa Stopa”, co stanowi gwarancję, że zostały one zaprojektowane tak, by dostosowywały się do rozwijających stóp dziecka. Z tego względu są one również zalecane przez ortopedów do codziennego stosowania zarówno w okresie zimy (pełne buty), jak i lata (z otwartym czubkiem).
Koślawość kolan jest dość często zauważaną wadą rozwoju stawów kolanowych u dzieci. Bez względu na pierwotną przyczynę powstania tej dolegliwości, kluczowa jest szybka diagnoza, umożliwiająca podjęcie właściwego leczenia i rehabilitacji. Poza wykonywaniem ćwiczeń, wspomagających utrzymanie prawidłowej pozycji stojącej i chodu, niezwykle ważne jest zaopatrzenie dziecka w odpowiednie buty i wkładki na koślawość kolan, które wspomogą korekcję.