Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

Nauka wiązania butów to ważny element rozwoju motorycznego oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka. Jest to jednak umiejętność, która większości dzieci sprawia sporą trudność w opanowaniu. Jej rozpoczęcie należy więc zaplanować jak najwcześniej i doskonalić poprzez regularne ćwiczenia i motywowanie dziecka do ciągłego usamodzielniania się w tym zakresie.

Wiązanie sznurowadeł

Sznurowanie butów jest techniką, którą niełatwo jest opanować w krótkim czasie. Jednak już 5-letnie dziecko powinno sobie z nią poradzić. W nauce tej czynności nie pomaga fakt, że większość butów dla dzieci wyposażonych jest w wygodne rzepy.

Wiązanie butów to czynność dosyć skomplikowana a jej nauczenie się wymaga, zarówno od dziecka jak i od rodzica, cierpliwości, czasu i włożenia odpowiedniego wysiłku. Warto jednak poświęcić mu tyle czasu, ile potrzebuje dziecko, aby dać mu komfort i poczucie niezależności. Najważniejsze jest, aby nauka przebiegała w spokojnej, bezstresowej atmosferze, aby dziecko nie kojarzyło jej z nerwową sytuacją, a potraktowało jako fajną zabawę. Zdecydowanie nie zda tu egzaminu krytyka i okazywanie niezadowolenia, które mogą wręcz zniechęcić malucha do podejmowania kolejnych prób. Nawet najmniejsze postępy w wiązaniu sznurowadeł powinny być chwalone i doceniane. Pozytywne motywowanie i wspieranie poprzez kierowanie ruchem małych paluszków to najskuteczniejsza metoda nauki.

Sposoby wiązania sznurówek

Rozpoczynając pierwsze próby nauki wiązania sznurówek należy stosować technikę małych kroków. Niektóre dzieci opanowują szybciej nowe czynności, inne wolniej, dlatego nie warto przeciążać malucha wieloma nowymi ruchami, które mogą mu się jeszcze mylić. Istnieją metody nauki wiązania sznurowadeł, które wykorzystują but dziecka i jego sznurówki. Są też książeczki czy modele w kształcie stopy lub buta z dziurkami, przez które przewleka się sznurówki. Dobór odpowiednich pomocy naukowych należy ostatecznie do dziecka, bo to ono wie, które z nich są bardziej atrakcyjne i ich używanie sprawi mu większą frajdę. Samo dekorowanie wyciętej z papieru podeszwy może być wstępem do fantastycznej zabawy w dorosłe wiązanie butów.

Wśród sposobów sznurowania butów znaleźć można bajki - rymowanki, których kolejne wersy opisują kroki i czynności do wykonania w wiązaniu sznurowadeł. Są to np. bajki o myszkach czy króliczkach, których uszy to pętelki ze sznurówek, a poszczególne zachowania zwierzątek wskazują następne do wykonania przez paluszki dziecka ruchy. Należy pamiętać, aby nie przeciążać dziecka wszystkimi krokami już od pierwszej próby. Przy kolejnych podejściach wystarczy ćwiczenie supełków czy pętelek, a w miarę opanowywania tych czynności wprowadzać kolejne elementy. Inną techniką może być wiązanie sznurowadeł przez dziecko siedzące na kolanach rodzica, aby jeszcze lepiej zrozumieć poszczególne etapy wiązania.

Sznurowadła to jeden z najstarszych i najlepszych sposobów zawiązywania obuwia. Nie należy więc kierować się wygodą i unikać nauki tej ważnej dla rozwoju psychomotorycznego i samodzielności dziecka, umiejętności. Ostatecznie sposób sznurowania butów i technikę do tego stosowaną należy pozostawić wolnemu wyborowi dziecka. Podczas nauki ważne jest także, aby stosować metodę małych kroków i nie popędzać dziecka. Nauka wiązania butów powinna być traktowana jako wyzwanie, dzięki czemu zbuduje ono w sobie poczucie niezależności i wiarę we własne możliwości.
Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca