Przyczyny bólu stóp
Kiedy dziecko uskarża się na bóle kończyn nie wolno bagatelizować problemu. Mimo, iż istnieje grupa dzieci, które w ten sposób zwracają swoją uwagę rodziców, należy do sprawy podejść odpowiednio i wykluczyć ewentualne schorzenia. Pierwsze kroki należy skierować do pediatry, który oceni stan zdrowia pacjenta i skieruje na konkretne badania. Pomocne będą w tym wypadku badania morfologii i OB, które wykluczą ewentualny stan zapalny w organizmie. Najczęstsze przyczyny bólu stóp u dzieci to urazy podczas zabawy, bóle stawów i mięśni związane z infekcjami. Aby wykluczyć choroby nowotworowe, przewlekłe zapalenie kości, młodzieńczy zespół fibromialgii, wiotkość stawów czy zapalenie maziówki niezbędne będą specjalistyczne badania.
Objawy, które powinny skierować rodzica do lekarza to przede wszystkim zaburzenie chodu oraz rozgrzana i zaczerwieniona skóra na stopach dziecka. Jeśli ból pojawi się w ciągu dnia, tylko na jednej stronie i dołączy do tego gorączka oraz ból brzucha nie należy zwlekać i czekać aż wszystko minie, tylko udać się do pediatry. Najczęściej, po wykluczeniu poważnych dolegliwości lekarz informuje rodzica, że dziecko cierpi na bóle wzrostowe.
Czym są bóle wzrostowe?
Ból stóp u dziecka najczęściej związany jest z okresami intensywnego wzrostu. Dzieci rosną skokowo, dlatego bywają okresy, że tkanki nie nadążają za procesem i pojawia się ból. Mimo, iż jest to proces nieprzyjemny i uciążliwy nie stanowi zagrożenia.
Objawy bólu wzrostowego
Specjaliści cały czas badają problem. Zauważono, że kiedy dziecko intensywnie rośnie, ścięgna stają się za krótkie w stosunku do rosnących kości. Wtedy najczęściej dziecko nie może dotknąć palców stóp bez zginania kolan. Ścięgna są tak napięte, że naciąganie ich powoduje ból. Często też wspomina się o płaskostopiu podczas występowania bólu wzrostowego u dzieci, jednak badania trwają. Są jednak typowe objawy, o które na pewno zapyta lekarz pediatra podczas wizyty w celu zdiagnozowania małego pacjenta. Występowanie poniższych z pewnością da jasną diagnozę:
- ból pojawia się w pewnych okresach i na krótko u dzieci między 3 - 12 rokiem życia;
- najczęściej w porach wieczornych i nocnych;
- dotyczy obu stron ciała;
- dziecko może normalnie chodzić;
- okresy bólowe trwają zazwyczaj od 10 - 30 minut;
- intensywność bólu powoduje nawet wybudzenie dziecka ze snu;
- nie ma innych dolegliwości: brak zaczerwienienia, obrzęków, zasinienia;
- morfologia i inne badania nie wskazują na odchylenia od przyjętej normy;
Jak pomóc dziecku przetrwać trudny okres?
Na wzrostowy ból stóp u dziecka lekarze najczęściej polecają masaże. Można je wykonać dłońmi, strumieniem wody lub za pomocą ciepłych okładów. Po konsultacji z lekarzem można podać łagodne środki przeciwbólowe np. w formie maści. Ważna jest jednak sama profilaktyka. Intensywny wzrost dziecka wymaga odpowiedniej diety, bogatej w składniki niezbędne podczas szybkiego wzrostu. Powinna być urozmaicona z odpowiednią ilością witamin i mikroelementów. Najważniejsze przy bólach wzrostowych są wapń, cynk i witamina D. Warto również wprowadzić ćwiczenia rozciągające do codziennej aktywności dziecka. Pomocne tu będą rozciągania stóp i prostowanie palców ku górze. Można je wykonywać wspólnie z dzieckiem, które chętnie naśladuje rodziców we wszystkich czynnościach.
Mimo, iż ból wzrostowy u dziecka nie jest niebezpieczny i nie wiąże się z żadną poważną dolegliwością, jest nieprzyjemny i dokuczliwy. Dlatego warto dziecku wytłumaczyć, co dzieje się w jego organizmie. Dzięki temu uspokoi się i chętniej wykonywać będzie ćwiczenia rozciągające. Masaż, który niewątpliwie przynosi ulgę może stać się codziennym wieczornym rytuałem, który wraz z dietą przyniesie odpowiednie rezultaty.