Bóle w obrębie kończyn dolnych są wyjątkowo dokuczliwą przypadłością. Niezależnie od tego, czy pojawiają się sporadycznie, czy towarzyszą nam stale, w dużym stopniu wpływają na pogorszenie komfortu życia. Szczególnie nieprzyjemny jest ból śródstopia przy chodzeniu. Co jest jego przyczyną i jak można przynieść sobie ulgę?
Ból śródstopia przy chodzeniu przyczyny
Ból kości śródstopia może być spowodowany wieloma czynnikami. Jednak najczęściej to wynik źle dobranego obuwia, nadmiernego wysiłku fizycznego lub urazu mechanicznego. W tym ostatnim przypadku może pojawić się po przeciążeniu, zwichnięciu lub stłuczeniu – w takiej sytuacji często towarzyszy mu również zaczerwienienie i opuchlizna. Jeżeli dolegliwości pojawiły w trakcie biegania mogą być sygnałem tzw. złamania zmęczeniowego. Jeżeli jesteś w ciąży i odczuwasz ból śródstopia przyczyny jego mogą być związane z przyrostem masy ciała i często ustępują po porodzie. Niemniej nadwaga i otyłość są czynnikami, które często powodują tego rodzaju dolegliwości. Ból w obrębie kończyn dolnych mogą wywołać także deformacje stóp, takie jak koślawy paluch i płaskostopie oraz rwa kulszowa.
Inną przyczyną bólu jest nerwiak międzyśródstopny, nazywany nerwiakiem Mortona. Dotyka on kobiet, które lubią nosić buty na wysokim obcasie. Ból powierzchni grzbietowej śródstopia niekiedy świadczy o poważniejszych chorobach ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów lub łuszczycowe zapalenie stawów.
W jakiej sytuacji powinno się natychmiast szukać pomocy lekarskiej? Jeżeli wystąpił duży obrzęk stopy, wyczuwalne tętno zaburzenia czucia lub siniaki w jej obrębie. Jeśli ból się nasila i powoduje problemy z chodzeniem oraz znaczną tkliwość stopy również powinno się odwiedzić specjalistę.
Ból śródstopia leczenie i profilaktyka
Ból stopy od góry może przeszkadzać nam w codziennych czynnościach, dlatego, jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas należy udać się do specjalisty, który na podstawie badań – takich jak RTG lub USG – oraz wywiadu ustalić jego przyczynę. Następnie może wdrożyć rehabilitację lub fizjoterapię – czasami niezbędne jest noszenie stabilizatora.
Jeżeli przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości jest deformacja stopy, ulgę mogą przynieść wkładki ortopedyczne. Natomiast gdy źródłem problemu jest wada postawy, poleca się wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych zaleconych przez specjalistę. Szybką ulgę w bólu przynosi stosowanie leczniczych plastrów przeciwbólowych, stosowanie maści przeciwzapalnych oraz przykładanie kostek lodu. Niezbędne jest unikanie obciążania stóp – co może wiązać się z konieczności unormowania wagi. W niektórych wypadkach – nerwiak Mortona – leczenie chorego polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego.
Jakie zasady profilaktyki mogą być pomocne? W ramach działań prewencyjnych warto regularnie uprawiać aktywność fizyczną, taką jak spacery lub marszobiegi, która zadba o prawidłowe ukrwienie stóp. Należy przykładać dużą uwagę do wyboru prawidłowego obuwia. Powinno się natomiast zrezygnować z noszenia obuwia na wysokim obcasie z wąskimi czubkami. Ból śródstopia od góry często spowodowany jest zbyt ciasnymi lub nie prawidłowo dobranymi butami. Dobre rezultaty przynoszą także ćwiczenia wzmacniające stawy oraz rozciągające mięśnie. Takie działania zminimalizują ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych w przyszłości.