Dostrzeżenie żółte skóry u dziecka związane jest często z nadprodukcją lub zatrzymaniem bilirubiny w organizmie. Z pewnością nie należy tego lekceważyć, ponieważ świadczy to o prawdopodobnym rozwoju żółtaczki. Zażółcenie wewnętrznej strony stóp i dłoni może z koeli świadczyć o tym, że dziecko spożywa zbyt dużo marchwi lub dyni. Równolegle może to być również objaw chorobowy. Przedstawiamy, o czym mogą świadczyć żółte stopy u dziecka, jak wygląda ewentualny sposób leczenia, a także w jaki sposób można zapobiec nawrotowi tego objawu w przyszłości.
Co oznacza żółta skóra stóp u dziecka?
Bardzo mało rodziców o tym wie, jednak kondycja skóry na stopach i dłoniach jest wyznacznikiem ogólnego stanu zdrowia organizmu. Kontrolowanie jej wyglądu jest kluczem do zaobserwowania negatywnych zmian w organizmie. W konsekwencji jest to sposób umożliwiający zapobieganie dalszemu rozwojowi wielu poważnych chorób. Należy szczególną uwagę zwracać na: kolor, kształt, strukturę skóry i poziom nawilżenia skóry. Żółta skóra na stopach może zwiastować choroby nerek lub wątroby, Z kolei jeżeli występują żółte stopy u dziecka, a przy tym pojawia się stwardnienie, to wówczas może to sugerować zmaganie się organizmu z rogowcem stóp, łuszczycą, wypryskiem. W przypadku tych chorób konieczna jest konsultacja z lekarzem, która umożliwi postawienie diagnozy.
Nie można pominąć faktu, że żółta skóra może być spowodowana przez zbyt częste picie soków zawierających marchew lub dynię. Dodatkowo przyczyniają się do tego gotowe zupki ze słoiczka dla dzieci.
Przyczyny żółtej skóry na stopach
W pierwszej kolejności żółta skóra na stopach i dłoniach spowodowana jest przez złą dietę i nadmierną obecność beta karotenu w diecie. W następnej kolejności wymieniana jest żółtaczka, która jest swoistym objawem choroby wątroby, nerek, nadnerczy, trzustki, a także tarczycy. Wówczas żółta skóra pojawia się równolegle z zażółceniem gałek ocznych.
Proces zamiany bilirubiny pośredniej w bezpośrednią ma miejsce w wątrobie, dlatego występowanie żółtych stóp jest częsta oznaką choroby tego narządu. Do najczęstszych jednostek chorobowych o tym objawie należy zaliczyć m. in.: żółtaczkę wewnątrzwątrobowa, przedwątrobową jak i również tę pozawątrobową. Ponadto mogą sygnalizować także marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, Zespół Gilberta, a także zwężenie przewodów żółciowych. Żółte stopy u dziecka pojawiają się także w przypadku zatrucia.
Po wykluczeniu powyższych schorzeń, żółte stopy u dziecka mogą być następstwem zespołu Criglera-Najjara, niewydolności nerek, brakiem odpowiedniego filtra podczas kąpieli słonecznych, zaburzeń hormonalnych jak i zaburzeń lipidowych. Dodatkowo wpływ może na to posiadać różyczka, cytomegalia, mononukleoza zakaźna.
Zażółcenie stóp w przypadku choroby dermatologicznej, objawia się także zmianami w wyglądzie, a także napięciu czy ciągłości skóry. Zmianie ulega także miękkość naskórka.
Żółte stopy u dziecka – sposób leczenia
Sposób leczenia żółtych stóp u dziecka uzależniony jest w pełni od postawionej diagnozy. Nie jest wystarczające wyłączne starcie naskórka. W pierwszej kolejności należy w diecie dziecka radykalnie ograniczyć źródła beta-karotenu, czyli przede wszystkim soki i zupy warzywne. W dominującej ilości przypadków jest to w pełni wystarczające i po kilku dniach kolor skóry zaczyna wracać do normy.
Jeżeli po zmianie sposobu odżywiania nie zachodzą żadne zmiany, należy skonsultować ten stan z pediatrą. Wówczas konieczne jest wykonanie szeregu badań, które przedstawią ogólną kondycję organizmu. Kluczowe są markery wątrobowe. Przy braku diagnozy, konieczne jest udanie na wizytę u endokrynologa i określenie poziomu hormonów. Warto także skonsultować żółte stopy u dermatologa.
Sposób leczenia żółtych stóp poprzedzony jest czasem bardzo krętą drogą konieczną do postawienia diagnozy, choć w wielu przypadkach wystarczająca jest zmiana diety. Podczas leczenia wdrożonego przez lekarza specjalistę warto wprowadzić zmiany w diecie i zminimalizować ilość beta karotenu, aby nie maskować ewentualnych rezultatów uzyskiwanych podczas leczenia. Wówczas można kontrolować skuteczność.