Wrastające paznokcie u dzieci to dosyć powszechny problem, który dotyczy zarówno starszych pociech, jak i niemowlaków. Wbrew pozorom, wrastające paznokcie są poważną przypadłością - mogą powodować stan zapalny, utrudniać naukę chodzenia oraz być przyczyną dotkliwego bólu. Istnieją jednak sposoby, aby zminimalizować przykre dolegliwości.
Czym jest wrośnięty paznokieć u dziecka?
O wrastających paznokciach u dzieci mówi się wtedy, gdy płytka paznokcia przerywa nienaruszalność wału, który znajduje się w pobliżu paznokcia. Towarzyszy temu mokry wysięk oraz dotkliwy ból, który może być pulsujący i nasila się przy dotyku. Dziecko może mieć problem z chodzeniem oraz noszeniem butów. Najczęściej problem dotyczy dużego palca. Sytuacja nie rozwiąże się sama - paznokieć z czasem jeszcze mocniej wbija się w ciało, a ból jest silniejszy. Pojawia się krew, ropa oraz stany zapalne.
Co jest przyczyną wrastania paznokcia u dzieci? Przyczynia się do tego głównie niewłaściwe obcinanie paznokci oraz źle dobrane obuwie. Nierzadko niektóre dzieci są bardziej wrażliwe na wrastanie paznokci, o czym decydują predyspozycje genetyczne. Wrastaniu paznokci sprzyjają również wady postawy, palce młoteczkowate, urazy stóp oraz infekcje grzybicze.
Niewłaściwa pielęgnacja paznokci
Wrastający paznokieć u noworodka może być spowodowany niewłaściwą pielęgnacją. Rodzice często obcinają paznokcie maluchów na okrągło oraz bardzo krótko - aby nie zahaczały o skarpetki lub śpioszki. Jednak w ten sposób utrudniają płytce paznokcia właściwy wzrost - paznokieć zaczyna odrastać oraz wręcz przepycha się przez skórę, prowadzając do jej przerwania.
Jak więc należy dbać o paznokcie dziecka? Zawsze - już od niemowlęctwa powinno się obcinać dziecku paznokcie na prosto, unikając wszelkich kątów. Należy to robić wzdłuż linii brzegu. Nie powinno się również obcinać paznokci zbyt krótko. W przypadku trochę starszych dzieci, istotne jest to, aby uczyć je jak prawidłowo dbać o paznokcie, by z czasem mogłyby to robić same prawidłowo.
Obuwie, a wrastające paznokcie u dzieci
Jeżeli nasze pociechy zmagają się z nawracającym problemem wrastających paznokci należy rozważnie dobierać im buty. Najlepiej unikać taniego obuwia z tworzywa sztucznego. Powinno się też starannie dobrać rozmiar buta - zbyt małe modele spowodują, że dziecko będzie podwijać paluszki, a za duże, że stopa dziecka nie będzie trzymała się w nich stabilnie. W obu tych sytuacjach źle dobrane obuwie pogorszy sytuację. Odkształcenia oraz nieprawidłowy wzrost paznokcia mogą też być spowodowane noszeniem obuwia, które uciska paluszki. Zawsze warto wybierać dzieciom buty, które mają szerokie noski, a ich palce czują się w nich swobodnie oraz mają wystarczającą ilość miejsca.
W przypadku starszego dziecka, które chodzi już do szkoły oraz bierze udział w zajęciach sportowych warto pamiętać, aby obuwie dobierać do konkretnego sportu. Jeżeli maluch gra z kolegami w piłkę powinien mieć buty, które ochronią jego palce przed nadepnięciem kolegów oraz uderzeniami. Bolesnemu wrastaniu paznokcia może towarzyszyć też grzybica, dlatego obuwie zawsze powinno być wykonane z naturalnych materiałów, które gwarantują przewiew powietrza i odpowiednią mikroflorę.
Jak przynieść dziecku ulgę?
Gdy paznokieć naszego dziecka zaczyna wrastać w bardzo szybkim tempie pojawi się stan zapalny, opuchlizna, a w skrajnym wypadku nawet ropa. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, należy posmarować chore miejscem maścią z antybiotykiem oraz środkami antyseptycznymi.
Wrastające paznokcie u niemowlaka traktuje się tamponadą, która nasączona jest w środkach dezynfekujących - na przykład w wodzie utlenionej. Nieduży kawałek włókniny opatrunkowej należy delikatnie umocować pomiędzy paznokieć a wał paznokciowy. Można w tym celu posłużyć się wykałaczką, bądź innym nieostrym przedmiotem. Tamponada odizoluje paznokieć od skóry oraz przyniesie dziecku ulgę. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego warto skorzystać ze specjalnej jałowej tamponady.
Dzieci nie powinny stosować preparatów dostępnych w drogeriach, które używa się na wrastające paznokcie. Mają one na celu uelastycznienie paznokci oraz przeznaczone są one dla dorosłych osób, które mają grubą płytkę paznokcia. Dzieci mają wystarczająco elastyczne paznokcie, więc takie preparaty mogłyby tylko pogorszyć sytuację.
Wrastające paznokcie u dzieci, a wizyta u podologa
Samo zakładanie tamponady może być dla wielu rodziców dosyć skomplikowane - dlatego w przypadku wrastających paznokci u dzieci warto odwiedzić podologa. Szczególnie przy wystąpieniu obrzęku oraz stanu zapalnego warto szukać pomocy u specjalisty. W niektórych przypadkach wystarczające okaże się poprawne opiłowane paznokcie oraz zastosowanie preparatów z antybiotykiem, jednak czasami terapia może być bardziej skomplikowana, a nawet wymagać interwencji chirurga.