Wklęsłe paznokcie posiadają swoja nazwę – koilonychia. W przebiegu choroby, paznokcie swoim kształtem są zbliżone do łyżeczki. W przypadku noworodków jest to w pełni naturalne i powinno minąć samoistnie. Jednak w późniejszym wieku stanowi już powód do przeprowadzenia dodatkowych badań i włączenia specjalistycznego leczenia. Przedstawiamy czym charakteryzują się wklęsłe paznokcie u dziecka, a także jak wygląda sposób leczenia tego schorzenia.
Wklęsłe paznokcie – co to jest?
Wklęsłe paznokcie bywają zamiennie określane jako paznokcie łyżeczkowate. Dostrzegalne jest wystąpienie zagłębienia płytki paznokci do dołu, dzięki czemu przybiera kształt zbliżony do łyżeczki. W konsekwencji wolne brzeg jest unoszony w górę. Temu zaburzeniu towarzyszy nie tylko zmieniony kształt płytki paznokcia, ale także wpływa to na ich osłabienie. Stają się kruche i łamliwe. W przypadku noworodków jest to w pełni naturalne zjawisko i powinno w pierwszych latach życia zaniknąć. Wklęsłe paznokcie u dziecka mogą powstać na skutek zmagania się z niektórymi schorzeniami jak i stanowić konsekwencję niedoboru żelaza.
Wklęsłe paznokcie – przyczyny
Najczęściej występującym powodem rozwoju wklęsłych paznokci jest niedobór żelaza, które jest odpowiedzialne za zdrowe i mocne płytki paznokci. Niedobory skutkują ich osłabieniem, co może powodować, że posiadają nienaturalny kształt.
Ponadto, wpływ na rozwój tego schorzenia mogą posiadać:
- rozwój zaburzeń gospodarki żelazowej, która spowodowana jest chorobą genetyczną;
- zmaganie się z chorobą Raynauda,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- uraz płytki paznokciowe w przeszłości,
- posiadanie przewlekłych infekcji paznokcia, szczególnie na skutek grzybicy paznokci,
- kontakt płytki z chemikaliami, np. rozpuszczalnikiem.
Ponadto, wklęsłe paznokcie mogą wystąpić na skutek innych chorób i schorzeń. W tej grupie przypadłości znajduje się m.in.: wycięcie żołądka, zmaganie się z przewlekłym zapaleniem przełyku, nowotwór żołądka lub jelita grubego, choroba trzewna, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, posiadanie wrodzonych zmian naczyniowych jelita z występującym przewlekłym krwawieniem, a także przewlekłe zapalenie jelit lub choroby nerek.
Leczenie wklęsłych paznokci
W przypadku rozpoznania wklęsłych paznokci, konieczne jest dokładne określenie przyczyny tego schorzenia. W pierwszej kolejności najczęściej zlecane jest przeprowadzenie badania krwi, które umożliwi określenie stężenia żelaza i ferrytyny. Dodatkowo lekarz może zalecić wykonanie gastroskopii i usg jamy brzusznej, co może potwierdzić lub wykluczyć choroby współistniejące, a w konsekwencji umożliwi dobór skutecznego leczenia.
Poprzeczne wgłębienia na paznokciach
Poprzeczne wgłębienia na paznokciach bardzo często bywają błędnie diagnozowane jako wklęsłe paznokcie. Te charakterystyczne bruzdy mogą wystąpić na skutek odniesienia drobnych urazów, np. podczas nawykowego uciskania paznokci lub też usuwania skórek w trakcie zabiegów kosmetycznych. Dodatkowo do ich rozwoju może przyczynić się zbyt długie i częste moczenie paznokci w wodzie, a także zbyt częste stosowanie środków chemicznych, detergentów. Choć może być to także objaw chorobowy, to często poprzeczne wgłębienie na paznokciach u stóp stanowią konsekwencję noszenia zbyt obcisłych butów. W przypadku dzieci jest to często dostrzegalne zbyt późno i dziecko narażone jest na ponoszenie konsekwencji używania niedopasowanego obuwia. Dodatkowo może to wpłynąć negatywnie na cały aparat ruchu dziecka, dlatego nie można zwlekać z wymianą obuwia. Rekomendowany jest wybór tych wysokojakościowych. Szeroki asortyment znajduje się w Krasnal Centrum Obuwia Dziecięcego, gdzie dostępne są wyłącznie sprawdzone marki.
Wypukłości na paznokciach
Bruzdy, tudzież wypukłości na paznokciach mogą być spowodowane przez różne przyczyny. Najczęściej jest to skutek złej diety, niewłaściwej pielęgnacji, a także rozwój w organizmie chorób tj.: cukrzyca, niedokrwienie mięśnia sercowego. Zaliczane w tej grupie są także poprzeczne zmiany, które stanowią uszkodzenie mechaniczne na skutek uderzenia lub nacisku zbyt ciasnego obuwia. Jednocześnie należy skontrolować, czy nie są spowodowane przez grzybicę paznokci. Jeżeli zmiany nie ustępują po wdrożeniu właściwej pielęgnacji, a także po wymianie obuwia, warto skonsultować problem z lekarzem.