Wkładki ortopedyczne dla dzieci jeszcze wśród niektórych budzą kontrowersje. Występują odmienne opinie. Jedni zalecają profilaktyczne stosowanie wkładek, inni natomiast uważają, że wkładki ortopedyczne powinny być przeznaczone wyłącznie dla dzieci, które posiadają medyczne wskazania. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat.
Skąd wiedzieć, że stopa dziecka rozwija się prawidłowo?
Na rodzicu spoczywa obowiązek obserwowania rozwoju dziecka, w tym także jego małych stopek. Zauważenie niepokojących objawów powinno być bezzwłocznie skonsultowane ze specjalistą. Wielu rodziców nie posiada wystarczającej wiedzy, która umożliwia dokonanie prawidłowej oceny stopy oraz postawy ciała.
Czujność rodzicielską powinny przede wszystkim wzbudzić objawy, tj.:
-
płaskie ślady zostawiane przez dziecko, np. po kąpieli,
-
chodzenie na palcach,
-
upadki spowodowane przez potknięcia się o własne stopy lub nogi,
-
zauważalnie szybsze męczenie się w trakcie aktywności,
-
nierównomierne wycieranie się podeszwy buta wraz z wyraźnym do zaobserwowania wykrzywieniem obuwia,
-
wystąpienie bólu stóp lub kolan.
Jeżeli rodzic zaobserwuje któreś z powyższych objawów, powinien jak najszybciej udać się do specjalisty oraz przedstawić swoje wątpliwości.
Czy płaskostopie to etap prawidłowego rozwoju dziecięcej stopy?
Większość dzieci rodzi się z prawidłowo rozwiniętym stopami. Stopa dziecka w podeszwowej części wypełniona jest tkanką tłuszczową, dodatkowo na niemożliwość zaobserwowania łuku podłużnego i poprzecznego wpływa nierozwinięty układ kostny. Wówczas występuje płaskostopie fizjologiczne, które nie wymaga korekcji przy pomocy wkładek ortopedycznych dla dzieci na płaskostopie. W trosce o prawidłowy rozwój aparatu ruchu, należy udać się na konsultacje do fizjoterapeuty lub ortopedy, kiedy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki i ponownie po opanowaniu umiejętności samodzielnego chodzenia. Będzie to doskonały moment do oceny techniki chodzenia i skorygowania ewentualnych nieprawidłowości przy pomocy specjalistycznego obuwia profilaktycznego, wkładek oraz ćwiczeń.
Kiedy warto nabyć wkładki ortopedyczne?
Wyposażenie obuwia w wkładki ortopedyczne powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem specjalisty poprzedzone diagnostyką. Prawidłowo dobrane stanowią skuteczną metodę korekcji stóp, kolan oraz kręgosłupa. Umożliwiają uzyskanie prawidłowej postawy ciała, która zapobiega pogłębianiu się nieprawidłowości. Efekty zaniedbania tej kwestii zauważalne są u dorosłych osób, które posiadają niewyleczone wady postawy z dzieciństwa, ale wtedy już może być za późno na doraźne działania.