Rola wkładek do butów
Choć zajmują niewiele miejsca, odgrywają znaczną rolę zarówno w komforcie korzystania z obuwia, chodzenia, kształtowania właściwej postawy, jak i w izolacji cieplnej. Dobra wkładka pozwala stopie wygodnie dopasować się do buta, podczas gdy niewłaściwa może powodować zmęczenie i ból. Jest to szczególnie ważne podczas podejmowania aktywności fizycznej, której dzieciom przecież nie brakuje. Długotrwałe korzystanie ze źle dobranych wkładek może prowadzić do zniekształceń, np. do płaskostopia. Na szczęście może je później zniwelować, m.in. przy wykorzystaniu wkładek ortopedycznych.
Wkładki do butów - różnorodność i funkcje
Jak już wspomnieliśmy wkładki mogą przybierać różne formy, w zależności od naszych potrzeb i wskazań do ich stosowania. Najczęściej spotykane są:
- wkładki skórzane - idealnie współgrają ze skórzanymi butami, np. sandałami czy pantoflami. Zapewniają bardzo dobrą wentylację stopom, a także izolację cieplną i amortyzację. Jest to naturalny materiał, świetnie sprawdzający się w codziennym użytkowaniu,
- wkładki sportowe - czyli lekkie i przewiewne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w wymagających sytuacjach, takich jak bieganie, skakanie, czy jazda na rowerze. Stopy dziecka zawsze będą wygodnie ułożone,
- wkładki ocieplające - ich zadaniem jest jak najlepsze odizolowanie stopy od chłodnego podłoża. Niektóre wykonane są z produkowanego z wełny filcu, inne obłożone są od spodu folią aluminiową,
- wkładki przeciwpotne - co prawda nie hamują wydzielania potu, ale wpływają na jego zapach przez powstrzymywanie rozwoju drobnoustrojów. Niektóre wykorzystują włókno węglowe, a inne wplecione w materiał molekuły srebra (znane z antybakteryjnych właściwości).
Dla maluchów o szczególnych potrzebach - wkładki ortopedyczne dla dzieci
Niestety, stopy nie wszystkich maluchów rozwijają się prawidłowo. Niektóre dzieci cierpią np. na płaskostopie, koślawość lub inne wady i potrzebują specjalnego podejścia. Każdą decyzję o zastosowaniu specjalistycznych wkładek należy jednak skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą - zdarza się bowiem, że pewne zmiany są naturalnym etapem rozwoju dziecka. Wskazówką, która powinna nas zachęcić do odwiedzenia specjalisty, może być długotrwałe uskarżanie się dziecka na ból stóp podczas chodzenia, nierówne zużywanie obuwia (np. ścieranie się jednej strony) lub nierówne ustawianie stóp podczas chodzenia.
W kategorii wkładki na płaskostopie dla dzieci bardzo ważną rolę odgrywają wkładki supinacyjne - czyli pomagające zwalczać nadmierną pronację. Jest to sytuacja, w której nacisk na stopę podczas chodzenia jest rozłożony na wewnętrzną krawędź stopy - jeśli deformacja jest znaczniejsza to można bez trudu to dostrzec po sposobie, w jaki zużywają się buty (krawędzie wewnętrzne są bardziej zużyte, niż zewnętrzne). Odpowiednio wcześnie zastosowane wkładki ortopedyczne supinujące pomogą już na wczesnych etapach rozwoju stopy zniwelować tę dysfunkcję, zanim się ona utrwali i stanie się nieodwracalna.
W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór wkładek ortopedycznych supinujących (również krótkich, pomagających w leczeniu stóp płasko-koślawych; amortyzująco-obciążeniowych - stosowanych w leczeniu płaskostopia poprzecznego i przy ostrogach; korytkowych - stosowanych przy stopach płasko-koślawych i kolanach koślawych - tak, by niezależnie od problemu twoja pociecha otrzymała to, na co zasługuje. A przecież zasługuje na najlepszą możliwą opiekę! Wykonujemy również wkładki indywidualne, którymi możemy zabezpieczyć każdą stopę dziecka, osoby dorosłej czy sportowca. Wykonanie wkładek powinno być poprzedzone badaniem stóp, a jeśli to konieczne całej postawy ciała.