Często o nich zapominamy, nie przykładamy się do zapewnienia im komfortu i odpowiedniej pielęgnacji, tymczasem one cierpliwie noszą nasz ciężar i pozwalają dotrzeć tam, gdzie chcemy. Nogi nie mają łatwego życia, albo są w ciągłym ruchu, albo w niekorzystnej dla nich pozycji siedzącej. Nic dziwnego, że w pewnym momencie się buntują i zaczynają boleć. Dolegliwość sygnałem, który powinien nas zaalarmować i sprawić byśmy zadbali o moczenie zmęczonych nóg, które dzięki temu zabiegowi łatwiej się zregenerują i pozbędą opuchlizny i uczucia spięcia.
Dlaczego stopy bolą?
Zanim zaczniemy się zastanawiać, w czym moczyć stopy musimy znaleźć przyczynę tego stanu. Nie zawsze bolące nogi oznaczają chorobę, ale bywa i tak, że dolegliwość jest wynikiem zdrowotnych zawirowań. Budowę stopy można podzielić na kilka obszarów kostno- stawowych, tkankę mięśniową i zakończenia nerwowe. To niezwykle czułe miejsce naszego organizmu, które swoim bólem może manifestować wiele różnych problemów.
Patologiczne zmiany, które mogą wywoływać ból to:
- urazy mechaniczne powodujące ból w konkretnym miejscu;
- dysfunkcje i zapalenia w obszarze układu ścięgien
- płaskostopie
- infekcje skórne np. grzybica, wrastające paznokcie
Do przyczyn wywołujących ból sporadycznie należą:
- długotrwałe unieruchomienie nóg
- praca stojąca
- nadmierny wysiłek, przeciążenie zbyt długim chodzeniem'
- nieodpowiednie obuwie
- nieodpowiednie skarpety uciskające naczynia krwionośne
- nieprawidłowe obcinanie paznokci
Niwelowanie bólu to podstawowa czynność, którą należy wykonać, zwłaszcza jeśli problem wynika z przyczyn innych niż chorobowe - te wymagają konsultacji z lekarzem lub podologiem. Codziennym dolegliwościom odpór da relaksujące i odbarczające moczenie nóg. W czym najlepiej zanurzyć strudzone stopy i jak wyeliminować problem? Podpowiadamy w dalszej części.
W czym moczyć nogi, które bolą?
Stopom możemy pomóc na wiele sposobów - wybierając relaksacyjny masaż, odpowiednie uniesienie nóg czy kąpiel. Na odprężające moczenie nóg domowe sposoby są najlepsze i najłatwiej dostępne. Dorośli mogą sięgać po sole do kąpieli lub olejki eteryczne z lawendą, która koi, ściąga skórę i ma delikatne działanie przeciwbólowe. Stopy lubią chłodną wodę, a więc jeśli chcemy, by ulga przyszła szybko lepiej zanurzyć je w letniej wodzie niż w ciepłej, która, choć dla wielu miła, tylko rozjuszy i tak uwrażliwione zakończenia nerwowe.
Brak soli z drogerii to nie problem. Bez trudu przygotujemy odprężającą mieszankę w domu. Wystarczy sól kuchenna i dodatek imbiru, rozmarynu lub mięty. Oczywiście miętę wcześniej trzeba zaparzyć i wychłodzić - podobnie jak inne zioła. Po 20-minutowej kuracji i osuszeniu stóp (można pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia) warto sięgnąć po krem nawilżający (idealnie jeśli będzie rekomendowany dla zmęczonych stóp, ale każdy inny również będzie pożądany) i delikatnie go wmasować. Na koniec unosimy nogi do góry i pozwalamy im cieszyć się oderwaniem od ziemi.
Eliminowanie bólu stóp nie powinien opierać się wyłącznie na moczeniu stóp. Konieczne jest wyeliminowanie lub zminimalizowanie problemu. Jeśli za długo siedzimy, musimy robić przerwy, jeśli to obuwie jest zarzewiem problemu, trzeba je wymienić.
W czym moczyć bolące stopy dziecka?
Wydawać by się mogło, że dzieci problem bolących stóp nie dotyczy - nic bardziej błędnego. Przyczyny są analogiczne jak u dorosłych, z tą różnicą, że u dzieci ból może być także spowodowany szybkim tempem wzrostu ciała. Rodzice powinni oglądać stopy swoich pociech, sprawdzając, czy nie ma na nich zaczerwienień lub obtarć. Trzeba pamiętać, że stopy maluchów rosną szybko i są w czasie kształtowania, więc koniecznie należy zadbać o odpowiednie obuwie, dopasowane do aktualnego rozmiaru. Nieprawidłowe, za małe lub za ciasne buty przyczyniają się do powstawania ucisków i wrastających paznokci. Częstym błędem, który przyczynia się do powstawania dysfunkcji, jest obcinanie paznokci na okrągło lub na mokro, po kąpieli.
Jeśli ból wynika z przeciążenia, warto wiedzieć, w czym moczyć bolące nogi u dzieci. Spectrum możliwości zależne jest od wieku dziecka i jego stanu zdrowia. Bezpiecznym sposobem jest moczenie nóg w letniej wodzie z dodatkiem herbaty miętowej, lub odrobiny soli (o ile nie ma uszkodzeń naskórka). U mniejszych pociech nie sięgamy po olejki eteryczne, które mogą wywołać podrażnienie. Sam proces moczenia nóg powinien być krótszy niż w przypadku osób dorosłych - kwadrans to maksymalny czas relaksu w wodzie. Po kąpieli można wymasować nóżki oliwką.