Stopy wydrążone - przyczyny
Przyczyną deformacji stopy są zaburzenia równowagi mięśniowej, przeważnie na tle wrodzonych zaburzeń w dolnym odcinku rdzenia kręgowego. W wielu przypadkach pacjent cierpi również na rozszczep kręgosłupa. Przy problemie nadmiernego wysklepienia stopy zauważyć można również szponowate ustawienie palców, przyczyną tego jest niedowład mięśni krótkich zginaczy palców oraz skrócenia rozcięgna podeszwowego. Przez to zniekształcenie, stopa jest wyraźnie krótsza. Stopę wydrążoną można bez problemu zdiagnozować już koło 10- 14 roku życia, w tym okresie może dojść do nasilenia się zniekształcenia, z tego względu staje się ono ledwie zauważalne. Na pogorszenie się stanu stopy, może wpłynąć źle dobrane obuwie oraz skarpetki. W początkowym okresie rozwoju tej wady rodzice mogą nie zauważyć, iż stopa powoli zaczyna się deformować. Widoczne jest tylko i wyłącznie lekkie upośledzenie chodu oraz deformowanie obuwia.
Stopy wydrążone - objawy
Najbardziej zauważalny objawem jest nienaturalne skrócenie stopy, wysklepienie środkowej części podeszwy i wyższe podbicie. Dziecko może także skarżyć się na skurcze mięśni zginaczy krótkich i rozcięgna podeszwowego. Objawem jest także nienaturalne zgięcie palców i odciski na podbiciu. Ostatnim objawem występującym w zaawansowanej fazie deformacji, jest ból w stopie i trudności z chodzeniem.
W stopie wydrążonej można zaobserwować także:
- niestabilność stawu skokowego
- zmiany zwyrodnieniowe stawów stępu oraz stopy
- deformacje palucha
- deformacje palców
- obniżenie I promienia
- przykurcz tylnej grupy goleni oraz ścięgna Achillesa
- deformacje palucha
- zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego
- przykurcz rozcięgna podeszwowego
- ból w okolicy podeszwowej
Proces leczenia stopy wydrążonej
Przede wszystkim warto zastosować specjalne wkładki ortopedyczne na stopę wydrążoną oraz ortezy stabilizujące staw skokowy w zależności od zaawansowania wady. Obuwie powinno natomiast posiadać twardą i stabilną cholewkę z zapiętkiem. Jeśli dolegliwości bólowe nie zmniejszą się, wówczas ostatecznym wyjściem jest poddanie się leczeniu operacyjnym. Operacja stosowana jest zwłaszcza w przypadkach zaawansowanych deformacji u osób dorosłych. Leczenie operacyjne jest ściśle dostosowane do danego pacjenta oraz rodzaju występującej u niego wady.
Stopa wydrążona-ćwiczenia korekcyjne u dzieci
Ćwiczenia korekcyjne mają przede wszystkim na celu:
- Wzmocnić osłabione mięśnie.
- Przywrócić prawidłowe warunki anatomiczne stopy.
- Reedukować mięśnie umiejscowione po wewnętrznej stronie stopy.
- Usunąć przykurcze oraz przywrócić prawidłową elastyczność rozcięgna podeszwowego.
- Rozciągnąć cały aparat stopy.
Dzieci z wadą stopy wydrążonej poddawane są również fizykoterapii i masażom. Muszą także zastosować właściwe obuwie ortopedyczne i wkładki ortopedyczne na stopę wydrążoną, dzięki którym sklepienie poprzeczne stopy zostanie uniesione oraz zwiększy się pole kontaktu stopy z podłożem.
Stopa wydrążona u niemowlęcia
Zaburzenie to występuje także u niemowląt, jednak przeważnie ustępuje samoistnie wraz z nauką chodzenia i wzmocnieniem mięśni łydek u dziecka. Niewielkie deformacje można skorygować za pomocą ortez i fizjoterapii. Czasem jednak konieczna jest operacja, podczas której zostanie zmienione położenie mięśni i kości. Kończyna unieruchamiania jest wówczas na okres od 3 tygodni do 3 miesięcy, a potem umieszczona w aparacie ortopedycznym na pół roku.
Chcąc nie doprowadzić do rozwoju stopy wydrążonej, należy pamiętać przede wszystkim o właściwym obuwiu dziecka, już od najmłodszych lat. Buty nie mogą być za ciasne. Warto także regularnie odwiedzać fizjoterapeutę lub ortopedę, aby sprawdzać na bieżąco rozwój stóp malucha. Stopa wydrążona jest dosyć poważną deformacją, a nie leczona może nieść ze sobą dotkliwe objawy