Zarówno siła jak i witalność paznokci stanowią wyznacznik ogólnego stanu zdrowia. Po ich kondycji można rozpoznać posiadanie szkodliwych dla zdrowia nawyków, szczególnie związanych z nadużywaniem produktów jak i również posiadanie diety ubogiej w podstawowe witaminy i minerały. Z powodu wyglądu paznokci można wywnioskować również możliwy rozwój choroby nerek, wątroby czy też łuszczycy. Rozpoznanie bardzo szybkiego pogorszenia ich kondycji wymaga dokładnego przeanalizowania zmiany ostatnich nawyków jak i również baczniejsze obserwowanie procesów w organizmie. Z kolei kruche paznokcie u dziecka są także objawem do niepokoju, ponieważ są one podatne na bolesne problemy. Przedstawiamy, dlaczego mogą występować łamiące się paznokcie u dziecka, a także czym są spowodowane słabe paznokcie u nóg, a także jak zapobiegać im w przyszłości
Kruche paznokcie u dziecka – przyczyny
Wielu rodziców dostrzega, że paznokcie ich dziecka stają się szorstkie, rozdwajają się i wykazują tendencję do pękania. Zwiększona kruchość paznokci najczęściej jest spowodowana jest poprzez zbyt częste nawilżanie z wysychaniem. Choć w przypadku dzieci zdecydowanie przyczyny należy upatrywać przede wszystkim w niedoczynności tarczycy lub też w niedoborze żelaza. Wówczas zalecane jest zbadanie poziomu żelaza w organizmie jak i również skontrolowanie hormonów produkowanych przez tarczycę.
Słabe paznokcie – przyczyny
W przypadku małego dziecka paznokcie są o wiele słabsze. W konsekwencji o wiele łatwiej się łamią czy wyginają. Często jest to także spowodowane stosowanie środków posiadających zbyt dużą ilość chemikaliów. Warto przyjrzeć się składom posiadanym przez mydło czy chusteczki służące do przemywania rączek, a po zaprzestaniu stosowania płytka powinna samodzielnie się zregenerować. Z kolei, jeżeli przyczyny problemu należy upatrywać w niedoborze wapnia lub witamin z grupy B, to z pediatrą należy ustalić najlepszy sposób działania. Niemniej jednak włączyć do diety biały ser, ryby, żółtka, pomidory, szpinak, marchewkę i natkę pietruszki.
Słabe paznokcie u nóg dziecka
Jeżeli problem słabych paznokci występuje wyłącznie u stóp, to z dużym prawdopodobieństwem przyczyny należy upatrywać w źle dobranym obuwiu. W konsekwencji niewłaściwe obuwie wpływa na pogorszenie wyglądu stóp, ale także obniża komfort, o czym świadczy niechęć dziecka do samodzielnego chodzenia. Co więcej może to przekładać się na rozwój zaburzeń postawy. Rodzice często posiadają problem z doborem właściwej pary butów. Decydujące powinny być kwestie indywidualnej budowy stóp, aby nie występowały bariery fizyczne powodujące ucisk. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dobór rozmiaru, ponieważ zbyt małe buty powodują ucisk stopy i rzutują na kondycję paznokci. Kluczowe jest, aby pomiędzy końcówkami palców a noskiem pozostawał minimum pół centymetrowy zapas. Dodatkowo szerokość czubka powinna odzwierciedlać kształt stopy.
Rodzice, którzy posiadają wątpliwości podczas poszukiwania idealnych par butów powinny skorzystać z pomocy specjalistów, co umożliwia znalezienie idealnej pary.
Łamiące się paznokcie u dziecka – przyczyny
W grupie przyczyn powodujących łamanie paznokci, tuż obok powodów wynikających ze złego sposobu odżywiania jak i szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych, słabe i łamliwe paznokcie mogą być spowodowane poprzez:
- zaburzenie wchłaniania składników odżywczych, pomimo dostarczania do organizmu ich odpowiednich ilości;
- cukrzycę,
- występowanie zaburzeń hormonalnych;
- zmaganie się z łuszczycą lub atopowym zapaleniem skóry;
- rozwój infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych.
Słabe paznokcie u dziecka mogą wynikać także z odwodnienia lub niedokrwistości. Kluczowe jest skontrolowanie ilości płynów, które rzeczywiście dziecko wypija.
Jak wzmocnić paznokcie u dzieci?
Wzmocnienie paznokci u dziecka często może wymagać wielopoziomowego działania, które sprawia, że stopniowo płytka odzyskuje utraconą trwałość i słabe paznokcie u dziecka odejdą w zapomnienie. W tej grupie znajduje się:
- ochrona przed urazami i szkodliwymi czynnikami fizycznymi i chemicznymi;
- nie wychodzenie na mróz z mokrymi rękami;
- stosowanie kremów ochronnych;