Savoir vivre dla dzieci

Dobrze wychowane dzieci, które potrafią się zachować odpowiednio w każdej sytuacji, są dumą rodziców. Jednak każdy, kto próbował uczyć swoje pociechy ogłady, zdaje sobie sprawy, jak duże jest to wyzwanie. Pełne energii i wyobraźni maluchy z trudem są w stanie skoncentrować swoją uwagę na tym, co mówią do nich rodzice, a jeszcze więcej wysiłku wymaga od nich zachowywanie dobrych manier. Pedagodzy jednak zgodnie przyznają, że dobre nawyki u pociech warto kształtować jak najwcześniej, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Jakie są podstawowe zasady savoir vivre dla dzieci?

Zasady dobrego wychowania dla dzieciod czego zacząć?

Wdrażanie malucha w świat dobrych manier warto rozpocząć od stosunkowo prostych i oczywistych elementów - na wytworne jedzenie widelcem przyjdzie jeszcze czas. Chociaż dobre maniery są ważne, nie powinny one stać się najważniejsze – ciągłe strofowane dziecka z pewnością przyniesie negatywny efekt.

Od czego więc zacząć? Już kilku latek będzie w stanie nauczyć się słów takich jak „proszę”, „dziękuje” czy „przepraszam”. Jak to zrobić? Zamiast przypominać mu i wymuszać na każdym kroku dobre maniery, o wiele lepszym rozwiązaniem jest dawanie dobrego przykładu. Warto więc zastanowić się, czy zwracając się do dziecka, innych członków rodziny czy też obcych osób sami chętnie używamy tych słów? Czy zdarza nam się przepraszać swoją pociechę, jeżeli nie dotrzymaliśmy słowa lub zrobiliśmy coś nie tak? Dzieci są doskonałymi obserwatorami, a w dodatku chętnie naśladują swoich rodziców – warto to wykorzystać.

Jak jeszcze można je zachęcać do dobrego zachowania? Chwaląc! Uprzejmość to nie tylko słowa, ale także uśmiech oraz życzliwe nastawienie do innych. Takie postępowania malucha należy zauważać oraz udzielać za nie pochwały. Jak to może wyglądać w praktyce? Warto powiedzieć: „Jak miło, że uśmiechnąłeś się do tej pani w sklepie”, albo „Bardzo podobało mi się, jak przepuściłeś chłopca na placu zabaw”. Szczerze słowa rodziców potrafią dla malucha naprawdę dużo znaczyć. Wiele rodziców popełnia duży błąd, ignorując dobre zachowania dziecka – na przykład, ponieważ uważają, że powinny być one oczywiste - a jednocześnie karcąc je za złe zachowanie. O wiele lepszym podejściem jest wzmacnianie dobrych uczynków. Jak wiadomo też, na rezultaty trzeba trochę poczekać i nie można oczekiwać, że kilkulatek będzie zachowywać się jak pełen ogłady dorosły.

Zasady dobrego zachowania dla dzieci

Malucha należy stopniowo wprowadzać w świat dobrych manier. Trudno jest wymagać, by zachowywał się przyzwoicie w restauracji, na wakacjach czy z wizytą u babci, jeżeli niemal cały wolny czas spędza sam w domu. Dziecku warto w praktyce pokazać jak obcować z innymi ludźmi oraz jak zachować się w różnych sytuacjach. Z pewnością sprzyjają temu wspólne wyjścia – do kina, restauracji, na basen, do zoo czy do muzeum. Maluch będzie mógł wtedy zaobserwować, jak wyglądają interakcje międzyludzkie oraz jak inni okazują sobie szacunek. Podczas spaceru w parku dziecko zauważyło starszą panią z pieskiem i chciałoby go pogłaskać? Warto wykorzystać taką sytuację, aby wprowadzać go w świat dobrych manier – wspólnie przywitajcie się z panią i spytajcie, czy można pogłaskać pieska, a następnie podziękujcie. Gdy zdarzy się taka sytuacja następnym razem, maluch doskonale będzie wiedział, jak powinien się zachować.

Nie można też zapominać o swobodnych rozmowach ze swoim dzieckiem. Warto dyskutować o tym, co wydarzyło się danego dnia oraz komentować swoje uczucia – rozwiniemy w ten sposób świadomość i empatię u dziecka, co z pewnością skłoni go do okazywania innym życzliwości. Każdego z nas, w czasie dnia spotykają miłe rzeczy – dobrze jest zwracać na nie uwagę, aby w pozytywnym świetle przedstawiać właściwe postępowanie. Podczas jazdy autobusem, ktoś ustąpił Ci miejsca? Możesz powiedzieć dziecku: „Widziałeś, jak miło zachował się ten pan? To bardzo grzeczne z jego strony, zrobił nam dużą przyjemność, prawda?”. W ramach spędzania wolnego czasu można wspólnie zastanowić się jak okazać wdzięczność bliskim - babci, tacie czy koledze – na przykład poprzez przygotowanie kartek czy rysunków.

Zasady zachowania przy stole dla dzieci

Ucząc pociechy odpowiedniego zachowania przy stole, warto unikać dwóch skrajnych postaw – z jeden strony nadmiernego musztrowania i strofowania, a z drugiej myślenia, że skoro dzieci są małe, to wszystko im wolno. Według pedagogów zasad savoir-vivre warto stopniowo uczyć pociechy już od najmłodszych lat, dostosowując je do wieku i możliwości dziecka.

Jakich zasad można uczyć pociechy na samym początku? Nie musi to być od razu poprawne posługiwanie się nożem i widelcem - rozpocząć można od tak prostych i pożytecznych zwyczajów jak mycie rąk przed jedzeniem. Dziecku warto wytłumaczyć, że nie powinno krytykować jedzenia, którego nie lubi, ponieważ mogłoby to oznaczać brak szacunku i wdzięczności, dla osoby, która je przygotowała. Natomiast bujanie się na krześle i trzymanie na nim nóg wygląda nie tylko nieestetycznie, ale też grozi nieprzyjemnym upadkiem. Równie niebezpieczne jest kładzenie na stole książek i zabawek, które niedawno leżały na podłodze, ponieważ za ich pomocą można przenieść bakterie. Gdy dziecko jest już nieco starsze, można wymagać od niego nieco więcej, na przykład, aby unikało takich zachowań jak siorbanie, oblizywanie talerza, odchodzenie od stołu bez odnoszenia naczyń czy rozpoczynanie jedzenia, zanim wszyscy dostaną swoje posiłki. Z czasem warto przećwiczyć z pociechą sytuacje, z którymi może zetknąć się w restauracji – na przykład zamawianie posiłków czy układanie sztućców po skończonym posiłku. Jeżeli jednak maluch w publicznym miejscu zapomni o nauczonych zasadach, nie powinno się karcić go publicznie – o wiele lepszym rozwiązaniem jest późniejsza spokojna rozmowa w domowym zaciszu.   

Warto pamiętać, że dzieci niezależnie od wieku starannie obserwują rodziców. Aby nauczyć swoje pociechy dobrych manier i uprzejmości przede wszystkim samemu należy je stosować w życiu. Natomiast codzienne sytuacje można wykorzystywać, aby pokazywać maluchom, jak należy się zachowywać – nauka taka jednak zawsze powinna odbywać się w przyjemnej atmosferze i bez nieustannego pouczania dziecka.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w buty ortopedyczne dla dziecka!
Jak oduczyć dziecko chodzenia na palcach? Praktyczne porady
Jak zapobiegać odparzeniom na stopach u dziecka?
Za duże buty dla dziecka – co robić, aby były wygodne?
Buty do piłki nożnej bez sznurówek – kiedy wybrać? Sprawdź!
Dobre buty dla dzieci, czyli jakie?
Ćwiczenia z piłką dla dzieci: zabawa, która wspiera rozwój
Młoteczkowate palce: przyczyny, objawy i metody leczenia
Jak wybrać buty do koszykówki dziecięce? Sprawdźcie!
Przewodnik po najlepszych butach do biegania junior
Jak dobrać buty do jazdy konnej dla dziecka?
Jakie buty przejściowe dla dzieci wybrać na nadchodzący sezon?
Gimnastyka korekcyjna dla dzieci: Klucz do prawidłowego rozwoju
Napięcie mięśniowe u niemowląt: Jak rozpoznać objawy?
Buty do wkładek ortopedycznych a buty z wkładką ortopedyczną: Czym się różnią?
Buty do tenisa da dzieci: Sprawdź, jakie będą dobre buty na kort tenisowy
Trampki, trzewiki, kozaki: zimowe must-have dla dzieci
Skuteczne metody leczenia wad postawy u dzieci
Czółenka dla dziewczynki: klasyka w dziecięcym stylu
Obuwie dla maluchów: wszystko, co najważniejsze
Pierwsze buty dla malucha: wskazówki i porady.
Problem z płaskostopiem? Podpowiemy, jakie buty dobrać!
Wyzwanie dla rodziców – buty dziecięce na szeroką stopę
Dziecięcy krzyk mody: świecące buty dla dziecka
Dlaczego warto kupić buty kąpielowe dla dzieci?
Jakie klapki na basen dla dzieci?
Sklep z obuwiem dziecięcym lepiej odwiedzić stacjonarnie czy online?
Buty z miękką podeszwą dla dzieci - wszystko, co trzeba wiedzieć
Jakie buty dla dzieci z usztywnioną piętą wybrać?
Jak dziecko powinno stawiać pierwsze kroki?
Jak rozciągnąć nowe buty?
Ćwiczenia na stopę koślawą u dzieci - jak skutecznie poprawić postawę stóp?
Jak dobrać sandały dla dziecka - porady dla rodziców
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów dziecięcych?
Ciepłe kapcie dziecięce - jak je wybrać?
Sneakersy dziecięce - jaki to rodzaj obuwia?
Pomożemy Ci wybrać odpowiednie halówki dla nastolatka
Buty wsuwane czy zapinane? Jakie wybrać dla dziecka?
Polskie buty dla dzieci, jakie znajdziesz w naszym sklepie
Czy warto kupować buty na grubej podeszwie dla dzieci?
Nauka chodzenia - lepiej boso czy w butach?
Jak dbać o dziecięce buty sportowe?
Co warto wiedzieć przed zakupem butów piłkarskich dla dzieci?
Buty trekkingowe dla dzieci - czy tylko do chodzenia po górach?
Jak wybrać buty sportowe dla dziewczynki?
Ćwiczenia na stopę płasko-koślawą u dzieci
Czym wyróżniają się buty dla dzieci najlepszej jakości?
Rozmiar buta dziecka - czy liczy się tylko długość wkładki?
Jakie kalosze kupić dla dziecka?
Czy warto kupować skórzane buty dla dzieci?
Wizytowe buty dla dziewczynek
Letnie promocje na obuwie - jak znaleźć najlepsze okazje?
Sandały ortopedyczne - jak znaleźć najlepsze?
Obuwie profilaktyczne — jak wybrać najlepsze dla swojego dziecka?
Podkurczanie palców u nóg u dzieci
Ból uda u dziecka
Ból pięty u dziecka
Ból nóg u dziecka
Martwica pięty u dziecka
Żółte stopy u dziecka
Nie rosną paznokcie u dziecka
Pofalowane paznokcie u dziecka
Wklęsłe paznokcie u dziecka
Słabe paznokcie u dziecka
Pękające paznokcie u dziecka
Żółte paznokcie u nóg dziecka
Buty na wf dla dziewczynki
Buty skórzane dla dziewczynki
Trampki na rzepy dla dziewczynki
Ciapy dla dziewczynki
Buty dla dziewczynki Mrugała
Buty profilowane dla dziewczynki
Trzewiki ocieplane dla dziewczynki
buty na rzepy dla dziewczynki
Kapcie dla dziewczynki befado
Buty jesienne dla dziewczynki
Kornecki buty dla dziewczynki
Kapcie ortopedyczne dla dziewczynki
Miękkie kapcie dla dziewczynki
Buty profilaktyczne dla dziewczynki
Trampki dla dziewczynki
buty ortopedyczne dla dziewczynki
Śniegowce dla dziewczynki
trampki do garnituru dla chłopca
Buty Bartek dla chłopca
Buty na jesień dla chłopca
Buty sportowe dla chłopca
Mokasyny dla Chłopca
Trampki dla chłopca
Kapcie dla chłopca
Roczne dziecko nie chodzi - co robić?
Buty dziecięce z profilowaną wkładką
Dziecko uzależnione od telefonu - jak temu zaradzić?
Buty na wesele dla dziewczynki
Buty do szkoły - na co zwrócić uwagę?
Odwrócony obcas thomasa - co to znaczy?
Kapcie dla dzieci z wysokim podbiciem - jakie wybrać?
Zajęcia gordonowskie - na czym polegają?
Savoir vivre dla dzieci
Kiedy z dzieckiem do logopedy?
Przyjęcie urodzinowe dla dzieci - jak zorganizować?
Metoda kija i marchewki - na czym polega?
Buty dla dzieci na lato
Jak ubierać dziecko do przedszkola?
Krzywe nóżki u dziecka
Jak zachęcić dziecko do chodzenia
Gry na świeżym powietrzu
Rozmiarówka butów niemowlęcych
Zabawy ruchowe dla dzieci
Mocne strony dziecka
Pierwsze objawy grzybicy na stopach
Jak dbać o stopy?
Pierwsze sandały dla dziecka – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Ulga dla stóp - moczenie nóg
Ból śródstopia od góry
Bolące pięty po nocy
Buty chłopięce na rzepy
Buty ocieplane dla chłopca
Buty do sukienki dla dziewczynki
Buty dla dwulatki
Białe buty chłopięce
Buty dla dziewczynki rozmiar 32
Półbuty dziewczęce
Buty dla 10 latki
Buty dziecięce wyprzedaż
Buty na wiosnę dla dziewczynek
Buty dla dzieci Warszawa
Wady stóp u dzieci
Eleganckie buty dla dziewczynki
Wysokie podbicie u dziecka
Buciki dla dzieci
Markowe buty dla dzieci
Buty na zimę dla dziewczynki
Buty dla dziewczynki rozmiar 19
Śniegowce dla chłopca
Rozmiar skarpet dziecięcych – jak dobrać do wieku?
Białe buty dla dziewczynki – od pantofelków po trampki
Trampki młodzieżowe – jakie dla chłopca, jakie dla dziewczynki?
Ochraniacze do raczkowania – zanim dziecko zacznie chodzić
Kalosze dziecięce ocieplane – w sam raz na nadchodzącą jesień
Pantofelki dla dziewczynki – obuwie nie tylko na komunię
Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?
Czerwone plamy na stopach u dziecka - przyczyny, leczenie
Zabawy integracyjne dla dzieci
Grzybica stóp u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie
Zabawy dla dzieci w przedszkolu na dywanie
Rozmiar buta rocznego dziecka
Pocenie stóp - skąd się bierze? Naturalne sposoby
Udar słoneczny u dziecka
Kapcie dla rocznego dziecka - jak wybrać, by zapewnić wygodę oraz zdrowy rozwój?
Wrastające paznokcie u dzieci - przyczyny oraz sposób zapobiegania
Kapcie do żłobka - jak wybrać najlepszy model?
Wysypka na stopach u dziecka - przyczyny oraz zapobieganie
Rozmiar buta dziecka a długość wkładki
Łuszcząca się skóra na stopach u dziecka - czym jest i jak przynieść dziecku ulgę?
Polskie buty dla dzieci - dlaczego warto na nie postawić?
Stopa dziecka - jak zmienia się w czasie rozwoju i jak o nią zadbać?
Odcisk na stopie u dziecka
Ból stóp u dziecka - czy to powód do niepokoju?
Zdrowe buty dla dzieci
Buty do garnituru dla chłopca
Buty wiosenne dla dziewczynki
Buty dla rocznego dziecka
Dziecko stawia stopę do środka
Buty na rzepy dla dzieci
Buty dla dzieci za kostkę
Wkładki do butów dla dzieci
Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jak nauczyć dziecko chodzić?
Ile par butów dla dziecka?
Buciki niechodki
Śniegowce dla dzieci
Koślawość pięt – co należy o niej wiedzieć?
Stopa wydrążona - przyczyny, objawy, leczenie
Zimne stopy – jak rozwiązać ten problem?
Kurzajka na stopie u dziecka
Jak kupować buty zimowe dla dziecka
Jakie kapcie dla dzieci wybrać?
Sznurówki, rzepy czy zapinki? - jakie buty wybrać?
Kozaki dla dziewczynki
Trzewiki chłopięce – popularne modele
Zabawy na dworze
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
bool(true) bool(true) bool(true)