Pocenie nóg, choć jest naturalnym procesem fizjologicznym, może być przyczyną dyskomfortu — i to zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp? Jaką rolę odgrywa odpowiednie dobrane obuwie oraz skarpetki?
Nadmierna potliwość stóp - skąd się bierze?
Wydzielanie potu niezbędne jest, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała oraz zapobiegać przegrzaniu się organizmu. Duża liczba gruczołów potowych znajduje się właśnie na podeszwie stopy. Pot za pomocą tych gruczołów powinien być odprowadzany na zewnątrz organizmu, przyczyniając się do jego prawidłowego funkcjonowania.
Warto pamiętać jednak, że procesy te u dzieci nie zawsze działają prawidłowo - mechanizm termoregulacji dopiero się u nich rozwija i może działać mniej sprawnie, niż u dorosłych.
Nadmiernie pocące się stopy u dziecka mogą więc być jedynie stanem przejściowym, który często mija samoistnie - wtedy, gdy jego mechanizm termoregulacji zostaje w pełni rozwinięty.
U starszych dzieci wzmożona potliwość często występuje w okresie dojrzewania, co może być spowodowane wahaniem się poziomów hormonów. Lekarze stwierdzają, że może ona mieć również podłoże emocjonalne - jest to częsta reakcja na stres związany z rozpoczęciem nauki w szkole czy przedszkolu.
Dzieci są bardzo ruchliwe, więc zwiększone wydzielanie potu może też być spowodowane wzrostem produkcji ciepła w organizmie, który chce się w ten sposób schłodzić. Czasami jednak zauważa się wzmożoną aktywność gruczołów potowych również podczas snu. Dlatego tak naprawdę, do końca nie wiadomo dlaczego u niektórych maluchów występuje nadmierna potliwość, a u innych nie. Gdy problem ten jest przyczyną dyskomfortu warto zwrócić się o pomoc w szczegółowej diagnozie do lekarza.
Co na pocące się stopy - ważna rola obuwia oraz skarpetek
Nawet gdy u malucha występuje pocenie się nóg w butach nie warto ograniczać jego dziecięcych zabaw - dużo lepiej jest zadbać o komfort małych stóp.
Dużą rolę odgrywają tutaj odpowiednie skarpetki. Stopa podczas ciepłych dni nie powinna być szczelnie zamknięte, ale warto zapewnić jej dostęp do świeżego powietrza. Ubiór malucha powinien być dostosowany do warunków termicznych. Ważnym krokiem jest wyeliminowanie wszystkich syntetycznych materiałów - zarówno skarpetki, rajstopy, jak i pajacyki powinny być wykonane w pełni z wysokiej jakości bawełny bez sztucznych domieszek.
Chociaż latem pokusa założenia dziecku sandałków na gołą nóżkę może wydawać się bardzo duża, warto pamiętać, że noszenie cienkich i naturalnych skarpetek ma wiele zalet. Mogą one wchłaniać wilgoć oraz zapobiegać oddziaływaniu na wnętrze buta a tym samym, dbać o jego higienę.
Obuwie dziecka również powinno być wykonane z naturalnych tkanin - prym wiodą tutaj skórzane modele oraz te wykonane z przewiewnej tkaniny. Aby zapobiegać nadpotliwości, nie powinny one doprowadzać do przegrzania się małych stóp. Warto stawiać na wszystkie modele, które posiadają wbudowane siateczki, perforację oraz wolne przestrzenie, które ułatwiają odprowadzanie potu. Buciki dziecka z nadmierną potliwością powinny być regularnie wietrzone. Zaraz po zabawie lub spacerze warto je rozsznurować, lub rozpiąć oraz pozostawić do wyschnięcia w miejscu, gdzie jest dostęp do świeżego powietrza. Gdy znajdują się w nich wkładki, również powinno się je wyjąć.
Co na pocenie nóg - naturalne sposoby
Skutecznym i naturalnym sposobem na potliwość małych stóp mogą być relaksacyjne kąpiele. Pomagają one pozbyć się potu oraz bakterii, a tym samym sprawić, że stopy będą suche i czyste.
Do naturalnych składników, które mogą być stosowane nawet w przypadku dzieci należy szałwia i rozmaryn. Rośliny te mają właściwości ściągające, przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Wpływają na znaczne ograniczanie wytwarzania się potu. Aby przeprowadzić kąpiel małych stóp, należy nalać do miski ciepłej, ale nie gorącej wody oraz łyżeczkę suszonej szałwii, oraz suszonego rozmarynu. Regularne moczenie stóp nawet przez kilku minut, powinno już przynieść widoczne efekty.
W podobnym celu można używać również innych substancji, takich jak solanka, soda oczyszczona, ocet jabłkowy czy tradycyjna herbata. W przypadku nadmiernej potliwości niezbędna jest codzienna higiena i dokładnie osuszanie palców oraz całej stopy po kąpieli.
Pocenie stóp oraz nieprzyjemny zapach
Gdy oprócz nadmiernej potliwości, stopy zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach może to oznaczać nadkażenie grzybicze skóry. Dzieci, którym nadmiernie pocą się stopy oraz chętnie bawią się z rówieśnikami, spędzają czas na basenie lub plaży mogą być szczególnie narażone na rozwój takich infekcji. Wysoka temperatura oraz wilgotność sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Gdy więc maluch zaczyna narzekać na swędzenie, pieczenie lub dyskomfort niezbędna będzie wizyta u dermatologa, lub pediatry, który przepisze odpowiedni produkt. Leczenie takie zazwyczaj jest łatwe oraz skuteczne - ogranicza się do regularnego smarowania stóp dziecka dwa razy dziennie.