Raczkowanie to niezwykle ważny etap w rozwoju malucha, a sam obraz pociechy przemierzającej na kolanach podłogę sprawia ogromną radość rodzicom. Gdy dziecko zaczyna raczkować, należy odpowiednio przygotować zarówno, otoczenie, jak i samego malucha – na przykład wybrać dla niego ochraniacze na kolana. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jakie nakolanniki dla niemowląt warto kupić?
Nakolanniki do raczkowania – czy warto je kupić?
Raczkowanie to etap poprzedzający postawienie pierwszych kroków. Maluch poznaje w ten sposób najbliższe otoczenie oraz przyzwyczaja mięśnie nóg, pleców i ramion do utrzymywania odpowiedniej pozycji. Gdy pociecha staje się małym wędrownikiem, to pragnie zbadać każdy zakątek mieszkania. To, dlatego rodzice starają się odpowiednio zabezpieczyć otoczenie malucha – na przykład montują barierki przed schodami, zabezpieczają szuflady oraz szafki.
A co można powiedzieć na temat samego dziecka? Pociecha przemierzając kolejne pomieszczenia w mieszkaniu, narażona jest na powstawanie otarć i siniaków. Śliska powierzchnia, taka jak panele utrudnia raczkowanie i może powodować upadki. Natomiast płytki są zimne w dotyku, więc mogą zniechęcać pociechę do dalszych podróży, a nawet powodować przeziębienia. Jak łatwo i szybko rozwiązać te problemy? Wystarczy kupić dziecku ochraniacze do raczkowania.
Jakie zalety mają ochraniacze do raczkowania?
Twoje dziecko jest pełne energii i coraz intensywniej poznaje świat? Cały czas musisz kupować mu nowe getry lub rajstopki, ponieważ szybko się przecierają? W takiej sytuacji ochraniacze na kolana okażą się bardzo praktycznym wyborem. Wykonane z dobrej jakości materiału są wytrzymałe i odporne na przetarcia.
To również sposób, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo - nakolanniki mogą być wyposażone w antypoślizgowe aplikacje. Dzięki temu, dziecko nie będzie narażone na upadki na śliskiej powierzchni w kuchni lub łazience.
Ochraniacze wpływają też na komfort malucha. Minimalizują ryzyko powstawania bolesnych otarć lub siniaków. Zapewniają maluchowi amortyzację, dzięki czemu poznawanie świata jest jeszcze łatwiejsze i sprawia mu więcej frajdy.
Zazwyczaj dzieci nie trzeba długo namawiać, aby nosiły nakolanniki. Na rynku dostępne są modele w bardzo atrakcyjnych wzorach i kolorach, dzięki czemu przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym maluchom.
Jakie ochraniacze do raczkowania wybrać?
Nakolanniki dla maluchów powinny być przede wszystkim wygodne i zapewniać dziecku bezpieczeństwo.
Dlatego warto zwracać uwagę, z jakich materiałów są wykonane - podstawą większości modeli jest bawełna. Należy jednak unikać sztucznych domieszek, które mogłyby powodować uczulenia lub podrażniać delikatną skórę dziecka – między innymi ftalanów i BPA. Warto też szukać modeli, które mają możliwość prania w wysokiej temperaturze – minimum 40 stopni – ponieważ w ten sposób można pozbyć się nie tylko kurzu i zanieczyszczeń, ale też roztoczy, które maluch może znaleźć na podłodze.
Nakolanniki dla dzieci nie powinny uciskać nóżek pociechy. Najlepiej, gdy wykonane są z miękkiej i elastycznej tkaniny lub dzianiny. Rozciągający się materiał będzie zapobiegał zsuwaniu się ochraniaczy, dzięki czemu cały dzień utrzymują się na kolankach dziecka. Swobodnie dopasują się też do nóżek malucha i będą dla niego niemal niewyczuwalne.
Należy też zwrócić uwagę na rozmiar ochraniaczy, ponieważ na rynku dostępne są modele dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Zazwyczaj znajdziemy nakolanniki dla maluchów od 6 do 9 miesięcy, od 9 do 12 miesięcy i od 12 do 24 miesięcy. Dostępne są także modele dla starszych dzieci od 2 do 4 lat. Po co w takim wieku zakładać dziecku nakolanniki? Jest to czas, gdy pociecha stawia pierwsze kroki i uczy się chodzić. Narażona jest więc na upadki i urazy. Miękkie ochraniacze zapewnią starszym dzieciom amortyzację i przyczynią się do ich prawidłowego rozwoju. Kolejnym krokiem, a zarazem pytanie będzie: jakie kupić pierwsze buty dla dziecka?