Z zasady paznokcie rosną o ok. 1 mm w skali tygodnia, przy czym o wiele szybciej rosną paznokcie u rąk, a szczególnie te na palcach środkowych. Z kolei paznokcie u stóp rosną w różnym tempie, które jest zależne od pory roku. W okresie zimowym rosną one o wiele wolniej z uwagi na stopień rozwoju aparatu paznokciowego w życiu płodowym. Paznokcie u rąk są już rozwinięte w 32 tygodniu ciąży, a te u stóp dopiero w 36 tygodniu. Równolegle w przypadku paznokci u stóp wpływ na to posiada także ograniczenie dostępu powietrza. Przedstawiamy, jakie są najczęstsze przyczyny zahamowania wzrostu paznokci w przypadku dzieci i kiedy należy udać się na wizytę u lekarza.
Dlaczego dziecku nie rosną paznokcie?
Jedną z najczęstszych przyczyn, która sprawia, że dziecku nie rosną paznokcie jest posiadanie nieodpowiedniej diety. Sposób odżywiania posiada ogromne przełożenie na to jaka jest kondycja płytki paznokcia. W przypadku osłabionej płytki paznokcia, która nie ma wystarczających bodźców do wzrostu dostrzegalne są w organizmie niedobory magnezu, cynku i witamin z grupy B. Rodzice, którzy dostrzegą u swojego dziecka znacząco wyhamowany wzrost paznokci powinni w pierwszej kolejności zwiększyć częstotliwość spożywania przez pociechę następujących produktów:
- ziarna zbóż,
- produkty mleczne,
- zielone liście roślin,
- ryby,
- owoce morza,
- pestki dyni i słonecznika,
- żółtka jaj,
- drożdże,
- ryby,
- ziemniaki.
W przypadku braku tych podstawowych minerałów i witamin, paznokcie zaczynają wyhamowywać ze wzrostem. W ten sposób zwiększa ich łamliwość ze związku z osłabieniem płytki. Równolegle zaczynają się rozdwajać i dochodzi do powstawania na ich powierzchni charakterystycznych białych plamek.
Uszkodzenie macierzy a zahamowanie wzrostu paznokcia
Paznokieć zbudowany jest z macierzy paznokcia, który stanowi swoisty korzeń paznokcia. Uszkodzenie macierzy na skutek urazu mechanicznego, czy kontaktu z silnym detergentem lub też po odsłonięciu łożyska, może wiązać się nie tylko z długotrwałym odrostem czy odbudową paznokcia, ale także niesie za sobą ryzyko, że paznokieć już nigdy nie odrośnie. Kluczowe jest wówczas jak najszybsze skorzystanie z pomocy specjalisty.
Dlaczego nie rosną paznokcie u dziecka?
Kiedy rodzice dostrzegą, że dziecku nie rosną paznokcie, to w pierwszej kolejności muszą zaobserwować, czy przypadkiem dziecko nie wyrobiło sobie nawyku obgryzania paznokci. Jest to zazwyczaj jedna z pierwszych, najbardziej prawdopodobnych przyczyn, które dzieci wykonują mimowolnie i po kryjomu. Wówczas problem będzie rozwiązany. W przeciwnej sytuacji należy bacznie obserwować, czy dieta dziecka nie jest zbyt uboga w kluczowe składniki odżywcze. Zdarza się także, że wzrost paznokci jest zahamowany ze względu na grzybicę paznokcia. W takiej sytuacji należy nie zwlekać i udać się jak najszybciej na konsultację do lekarza pediatry lub dermatologa.
Dlaczego dziecku nie rosną paznokcie u stóp?
Może przytrafić się także taka sytuacja, że paznokcie u rąk rosną w normalnym tempie, jednak u stóp nie rosną paznokcie u dziecka. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem będzie to spowodowane przez źle dobrane obuwie. Oczywiście, należy pamiętać, że paznokcie u stóp zawsze rosną wolniej i jest to w pełni poprawne. Jednak zastopowanie wzrostu na okres dłuższy niż 2-3 tygodnie powinno rodziców zaniepokoić. W pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy obuwie dziecka nie jest zbyt małe. Bardzo często wzrost paznokci jest zahamowany także ze względu na noszenie butów wykonanych z materiałów syntetycznych. Zatem także w tym przypadku znajduje potwierdzenie fakt, że na butach dziecięcych z pewnością nie można oszczędzać. Stopy dziecka muszą mieć zapewnione idealne warunki do wzrostu i rozwoju. Dotyczy to także paznokci, które zapewniają ochronę końcówkom palców. Bardzo duży wybór butów dziecięcych o wysokiej jakości wykonania dostępny jest w Krasnal Centrum Obuwia Dziecięcego. Dostępne w sprzedaży modele idealnie dopasowują się do potrzeb małej, dziecięcej stopy, a sprzedawcy w każdym momencie służą fachową pomocą.