Mocne strony dziecka

Każdy człowiek ma swoje mocne i słabe strony – dotyczy to również dzieci, które dopiero się rozwijają i kształtują swoją osobowość. Pedagodzy zwracają uwagę, że już w pierwszych latach życia dziecka można zauważyć u swoich pociech wrodzone talenty i predyspozycje. Co więcej, to właśnie w tym czasie warto dokładać starań, aby rozpoznać mocne strony dziecka, a następnie skutecznie stymulować ich rozwój.

Dobre strony dziecka – jak je znaleźć?

Każdy maluch ma pewne wrodzone talenty oraz predyspozycje. Niekiedy są one widoczne na pierwszy rzut oka już w pierwszych latach życia pociechy, w innych przypadkach potrzeba czasu, aby dziecko zetknęło się z aktywnością, która będzie mu sprawiała mnóstwo radości. Dużą rolę w odnajdywaniu ukrytych talentów mają rodzice. Co mogą robić?

Bardzo ważna jest uważna obserwacja pociechy w różnych sytuacjach - podczas codziennej zabawy, wypoczynku czy w kontaktach z innymi. Niekiedy dzieci dziedziczą talent po rodzicach – warto tutaj jednak zapamiętać, że każdy z nas ma własną osobowość i upodobania, więc nie powinno się narzucać naszych marzeń dzieciom. Rodzice mogą zachęcać maluchów do poznawania świata i próbowania nowych aktywności. Aktywne i urozmaicone życie sprzyja rozwijaniu mocnych stron. Warto w tym celu spędzać razem sporo czasu na świeżym powietrzu – jeżdżąc na rowerze, bawiąc się na placu zabaw, tańcząc oraz organizując wypady na basen. Bardzo dużą rolę w rozwoju malucha odgrywają różnego rodzaju ćwiczenia sprawności manualnej – malowanie, rysowanie, układanie puzzli i klocków czy lepienie ludzików z plasteliny. Niezależnie od wieku, podstawą dobrej komunikacji w rodzinie jest szczera rozmowa. Z dzieckiem należy rozmawiać o tym, co mu się podoba, a czego nie lubi robić, jakie ma marzenia, co chciałoby robić w przyszłości. Tego typu działania pozwolą rodzicom upewnić się, jakie są silne strony dziecka, a następnie wspólnie pracować nad ich rozwojem.

Mocne i słabe strony dziecka przykłady

Skąd rodzice mogą wiedzieć, jakich predyspozycji szukać u swoich dzieci? Przykłady mocnych stron dziecka to między innymi talent plastyczny, muzyczny czy sportowy. Maluch może doskonale radzić sobie z matematyką lub mieć zdolności językowe. Niekiedy mocne strony nie są tak wyraźnie widoczne, czego przykładem mogą być umiejętności organizacyjne, przywódcze czy społeczne. Należy też pamiętać, że równocześnie z mocnymi stronami u dzieci zaczną uwidaczniać się także słabości. Rolą rodziców w takiej sytuacji powinno być ugruntowywanie pozytywnych cech oraz pracowanie nad słabymi stronami. Wspólne wysiłki mogą zaowocować w przyszłości - na przykład dziecko będzie konsekwentne i cierpliwe, co zmniejszy ryzyko wystąpienia kłopotów w szkole. Przykładami słabych stron mogą być trudności w organizacji, brak własnej inwencji w działaniu czy problemy w radzeniu sobie ze złością i panowaniu nad emocjami. Rodzice, którzy zauważą takie tendencje w młodym wieku, mogą odpowiednio nad nimi pracować, co z pewnością przyniesie odpowiednie rezultaty.

Aby wspierać mocne strony pociechy oraz pracować nad słabościami, warto pamiętać o kilku zasadach. Najnowsze badania odnośnie rozwoju dzieci pokazują, że nadmierne spędzenie czasu przed telefonem, komputerem czy telewizorem ma bardzo negatywny wpływ. Nie tylko prowadzi do uzależnień i obniża sprawność fizyczną, ale też pogarsza koncentrację i powoduje zanik myślenia przyczynowo skutkowego. Zbyt częste korzystanie z elektroniki w młodym wieku może nawet prowadzić do zmian w sposobie funkcjonowania mózgu. Warto być czujnym również, jeśli chodzi o elektroniczne zabawki, które wydają wiele intensywnych dźwięków, świecą i grają. O wiele lepszym wyborem jest postawienie na tradycyjne zabawki, klocki czy lalki, które rozwijają wyobraźnie i stymulują rozwój dziecka.

Rozwój fizyczny mocne strony dziecka

Najważniejszym okresem w życiu dziecka jest czas od narodzin do 6 lat. To właśnie wtedy formują się jego zdolności psychiczne oraz inteligencja. W tym czasie rodzice mogą zauważyć, w jak dynamicznym tempie rozwija się ich maluch. Z uwagą, a niekiedy z niepokojem obserwują oni zmiany rozwojowe u swoich pociech, zapominając, że ustalenie granic między okresami rozwoju dziecka jest bardzo trudne i ma na to wpływ wiele czynników. Należy więc zdawać sobie sprawę, z tego, jakie procesy towarzyszą dojrzewającym dzieciom – na przykład z faktu, że u maluchów do 6 roku życia dominować będzie prawa półkula mózgu, a dopiero w wieku szkolnym – lewa. Oznacza to, że 5-letni maluch będzie miał bujną wyobraźnie i bez problemu poradzi sobie z zapamiętywaniem obrazów, ale towarzyszyć mu mogą problemy z przewidywaniem konsekwencji swoich działań lub brak logicznego myślenia. Właśnie dlatego, sposób myślenia dziecka i dorosłego tak bardzo się różnią. Dopiero w wieku szkolnym pociecha zaczyna wyciągać właściwe wnioski, poprawie kontrolować swoje emocje oraz rozumować.

Aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka w pierwszych latach życia, należy zwracać dużą uwagę nie tylko na jego mocne strony, ale też na dietę. Rozwijający się organizm potrzebuje cennych witamin oraz minerałów - codzienne posiłki powinny więc być bogate w zdrowsze tłuszcze, białko oraz węglowodany. Natomiast unikać warto cukru, niezdrowych tłuszczy oraz dużych ilości soli. Aby zagwarantować prawidłowe warunki do rozwoju dziecka, należy też dbać o właściwy dobór obuwia. Kupowanie maluchom nieodpowiedniego obuwia, może przyczyniać się do rozwoju poważnych wad postawy. Warto więc stawiać na modele opatrzone certyfikatem „Zdrowa Stopa” – na przykład te dostępne w naszej kolekcji.

Mocne strony dziecka przedszkolnego

O tym, jakie są mocne strony dziecka, rodzice często przekonują się dopiero w przedszkolu. Najbardziej dynamicznym okresem w życiu malucha jest czas od 10 lat wzwyż – jest to związane między innymi ze wzrostem znaczenia grupy rówieśniczej. Pociecha, która uczęszcza do przedszkola, zaczyna zastanawiać się, jak wypada na tle innych, porównuje swoje upodobania, z tym, co lubią koledzy oraz konfrontuje to, co usłyszało od rodziców z wypowiedziami innych uczniów. Kształtuje swoją samoocenę oraz upewnia się, w czym jest dobre.

Dlatego właśnie w tym wieku warto zapisać pociechę na dodatkowe zajęcia. Należy jednak kierować się tu nie swoimi aspiracjami, ale zainteresowaniami i upodobaniami malucha. Dziecko powinno mieć prawo wyboru oraz zmiany decyzji, jeżeli uzna, że inne tematy bardziej go interesują – to w końcu czas poznawania siebie, więc nie należy się tym niepokoić. Warto jednak uczyć pociechę odpowiedzialności, zorganizowania i systematyczności oraz motywować w trudnych momentach, aby zbyt szybko się nie poddawała.

Mocne strony dziecka – o czym trzeba pamiętać?

Chociaż każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było niezwykle utalentowane i inteligentne, powinien pamiętać, że musi ono mieć czas na odpoczynek oraz zabawę. Nadmiar zajęć pozalekcyjnych lub wywieranie presji, aby uczęszczało na zajęcia muzyczne lub sportowe, których nie lubi, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przemęczony oraz sfrustrowany maluch nie da rady w pełni rozwinąć swoich talentów i pasji. Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie należy tego przyśpieszać.

W okresie dorastania bardzo ważna jest miłość i zaangażowanie rodziców, które zapewnią pociechy, że są przez nich kochane i akceptowane. Wspólne spędzanie czasu jest jak najbardziej wskazane – na przykład wypady za miasto, kilkudniowe wycieczki lub też wyjścia do muzeum, zoo, czy na koncert. Wspólne odrabianie lekcji, uczenie się oraz czytanie to również wartościowo spędzony czas z dzieckiem. Nie można też zapominać o chwaleniu pociechy oraz wspieraniu i motywowaniu jej. Nawet jeżeli zauważymy u malucha niepokojące cechy charakteru, zamiast krytykować go, o wiele lepszą metodą jest nagradzanie właściwych reakcji niż karanie za złe zachowanie. Tak traktowane dziecko uwierzy w siebie i rozwinie nie tylko mocne strony, ale także pewność siebie i odpowiednią samoocenę, co przyda mu się w dorosłym życiu.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Ćwiczenia z piłką dla dzieci: zabawa, która wspiera rozwój
Młoteczkowate palce: przyczyny, objawy i metody leczenia
Jak wybrać buty do koszykówki dziecięce? Sprawdźcie!
Przewodnik po najlepszych butach do biegania junior
Jak dobrać buty do jazdy konnej dla dziecka?
Jakie buty przejściowe dla dzieci wybrać na nadchodzący sezon?
Gimnastyka korekcyjna dla dzieci: Klucz do prawidłowego rozwoju
Napięcie mięśniowe u niemowląt: Jak rozpoznać objawy?
Buty do wkładek ortopedycznych a buty z wkładką ortopedyczną: Czym się różnią?
Buty do tenisa da dzieci: Sprawdź, jakie będą dobre buty na kort tenisowy
Trampki, trzewiki, kozaki: zimowe must-have dla dzieci
Skuteczne metody leczenia wad postawy u dzieci
Czółenka dla dziewczynki: klasyka w dziecięcym stylu
Obuwie dla maluchów: wszystko, co najważniejsze
Pierwsze buty dla malucha: wskazówki i porady.
Problem z płaskostopiem? Podpowiemy, jakie buty dobrać!
Wyzwanie dla rodziców – buty dziecięce na szeroką stopę
Dziecięcy krzyk mody: świecące buty dla dziecka
Dlaczego warto kupić buty kąpielowe dla dzieci?
Jakie klapki na basen dla dzieci?
Sklep z obuwiem dziecięcym lepiej odwiedzić stacjonarnie czy online?
Buty z miękką podeszwą dla dzieci - wszystko, co trzeba wiedzieć
Jakie buty dla dzieci z usztywnioną piętą wybrać?
Jak dziecko powinno stawiać pierwsze kroki?
Jak rozciągnąć nowe buty?
Ćwiczenia na stopę koślawą u dzieci - jak skutecznie poprawić postawę stóp?
Jak dobrać sandały dla dziecka - porady dla rodziców
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów dziecięcych?
Ciepłe kapcie dziecięce - jak je wybrać?
Sneakersy dziecięce - jaki to rodzaj obuwia?
Pomożemy Ci wybrać odpowiednie halówki dla nastolatka
Buty wsuwane czy zapinane? Jakie wybrać dla dziecka?
Polskie buty dla dzieci, jakie znajdziesz w naszym sklepie
Czy warto kupować buty na grubej podeszwie dla dzieci?
Nauka chodzenia - lepiej boso czy w butach?
Jak dbać o dziecięce buty sportowe?
Co warto wiedzieć przed zakupem butów piłkarskich dla dzieci?
Buty trekkingowe dla dzieci - czy tylko do chodzenia po górach?
Jak wybrać buty sportowe dla dziewczynki?
Ćwiczenia na stopę płasko-koślawą u dzieci
Czym wyróżniają się buty dla dzieci najlepszej jakości?
Rozmiar buta dziecka - czy liczy się tylko długość wkładki?
Jakie kalosze kupić dla dziecka?
Czy warto kupować skórzane buty dla dzieci?
Wizytowe buty dla dziewczynek
Letnie promocje na obuwie - jak znaleźć najlepsze okazje?
Sandały ortopedyczne - jak znaleźć najlepsze?
Obuwie profilaktyczne — jak wybrać najlepsze dla swojego dziecka?
Podkurczanie palców u nóg u dzieci
Ból uda u dziecka
Ból pięty u dziecka
Ból nóg u dziecka
Martwica pięty u dziecka
Żółte stopy u dziecka
Nie rosną paznokcie u dziecka
Pofalowane paznokcie u dziecka
Wklęsłe paznokcie u dziecka
Słabe paznokcie u dziecka
Pękające paznokcie u dziecka
Żółte paznokcie u nóg dziecka
Buty na wf dla dziewczynki
Buty skórzane dla dziewczynki
Trampki na rzepy dla dziewczynki
Ciapy dla dziewczynki
Buty dla dziewczynki Mrugała
Buty profilowane dla dziewczynki
Trzewiki ocieplane dla dziewczynki
buty na rzepy dla dziewczynki
Kapcie dla dziewczynki befado
Buty jesienne dla dziewczynki
Kornecki buty dla dziewczynki
Kapcie ortopedyczne dla dziewczynki
Miękkie kapcie dla dziewczynki
Buty profilaktyczne dla dziewczynki
Trampki dla dziewczynki
buty ortopedyczne dla dziewczynki
Śniegowce dla dziewczynki
trampki do garnituru dla chłopca
Buty Bartek dla chłopca
Buty na jesień dla chłopca
Buty sportowe dla chłopca
Mokasyny dla Chłopca
Trampki dla chłopca
Kapcie dla chłopca
Roczne dziecko nie chodzi - co robić?
Buty dziecięce z profilowaną wkładką
Dziecko uzależnione od telefonu - jak temu zaradzić?
Buty na wesele dla dziewczynki
Buty do szkoły - na co zwrócić uwagę?
Odwrócony obcas thomasa - co to znaczy?
Kapcie dla dzieci z wysokim podbiciem - jakie wybrać?
Zajęcia gordonowskie - na czym polegają?
Savoir vivre dla dzieci
Kiedy z dzieckiem do logopedy?
Przyjęcie urodzinowe dla dzieci - jak zorganizować?
Metoda kija i marchewki - na czym polega?
Buty dla dzieci na lato
Jak ubierać dziecko do przedszkola?
Krzywe nóżki u dziecka
Jak zachęcić dziecko do chodzenia
Gry na świeżym powietrzu
Rozmiarówka butów niemowlęcych
Zabawy ruchowe dla dzieci
Mocne strony dziecka
Pierwsze objawy grzybicy na stopach
Jak dbać o stopy?
Pierwsze sandały dla dziecka – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Ulga dla stóp - moczenie nóg
Ból śródstopia od góry
Bolące pięty po nocy
Buty chłopięce na rzepy
Buty ocieplane dla chłopca
Buty do sukienki dla dziewczynki
Buty dla dwulatki
Białe buty chłopięce
Buty dla dziewczynki rozmiar 32
Półbuty dziewczęce
Buty dla 10 latki
Buty dziecięce wyprzedaż
Buty na wiosnę dla dziewczynek
Buty dla dzieci Warszawa
Wady stóp u dzieci
Eleganckie buty dla dziewczynki
Wysokie podbicie u dziecka
Buciki dla dzieci
Markowe buty dla dzieci
Buty na zimę dla dziewczynki
Buty dla dziewczynki rozmiar 19
Śniegowce dla chłopca
Rozmiar skarpet dziecięcych – jak dobrać do wieku?
Białe buty dla dziewczynki – od pantofelków po trampki
Trampki młodzieżowe – jakie dla chłopca, jakie dla dziewczynki?
Ochraniacze do raczkowania – zanim dziecko zacznie chodzić
Kalosze dziecięce ocieplane – w sam raz na nadchodzącą jesień
Pantofelki dla dziewczynki – obuwie nie tylko na komunię
Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?
Czerwone plamy na stopach u dziecka - przyczyny, leczenie
Zabawy integracyjne dla dzieci
Grzybica stóp u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie
Zabawy dla dzieci w przedszkolu na dywanie
Rozmiar buta rocznego dziecka
Pocenie stóp - skąd się bierze? Naturalne sposoby
Udar słoneczny u dziecka
Kapcie dla rocznego dziecka - jak wybrać, by zapewnić wygodę oraz zdrowy rozwój?
Wrastające paznokcie u dzieci - przyczyny oraz sposób zapobiegania
Kapcie do żłobka - jak wybrać najlepszy model?
Wysypka na stopach u dziecka - przyczyny oraz zapobieganie
Rozmiar buta dziecka a długość wkładki
Łuszcząca się skóra na stopach u dziecka - czym jest i jak przynieść dziecku ulgę?
Polskie buty dla dzieci - dlaczego warto na nie postawić?
Stopa dziecka - jak zmienia się w czasie rozwoju i jak o nią zadbać?
Odcisk na stopie u dziecka
Ból stóp u dziecka - czy to powód do niepokoju?
Zdrowe buty dla dzieci
Buty do garnituru dla chłopca
Buty wiosenne dla dziewczynki
Buty dla rocznego dziecka
Dziecko stawia stopę do środka
Buty na rzepy dla dzieci
Buty dla dzieci za kostkę
Wkładki do butów dla dzieci
Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jak nauczyć dziecko chodzić?
Ile par butów dla dziecka?
Buciki niechodki
Śniegowce dla dzieci
Koślawość pięt – co należy o niej wiedzieć?
Stopa wydrążona - przyczyny, objawy, leczenie
Zimne stopy – jak rozwiązać ten problem?
Kurzajka na stopie u dziecka
Jak kupować buty zimowe dla dziecka
Jakie kapcie dla dzieci wybrać?
Sznurówki, rzepy czy zapinki? - jakie buty wybrać?
Kozaki dla dziewczynki
Trzewiki chłopięce – popularne modele
Zabawy na dworze
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
bool(true) bool(true) bool(true)