Każdy człowiek ma swoje mocne i słabe strony – dotyczy to również dzieci, które dopiero się rozwijają i kształtują swoją osobowość. Pedagodzy zwracają uwagę, że już w pierwszych latach życia dziecka można zauważyć u swoich pociech wrodzone talenty i predyspozycje. Co więcej, to właśnie w tym czasie warto dokładać starań, aby rozpoznać mocne strony dziecka, a następnie skutecznie stymulować ich rozwój.
Dobre strony dziecka – jak je znaleźć?
Każdy maluch ma pewne wrodzone talenty oraz predyspozycje. Niekiedy są one widoczne na pierwszy rzut oka już w pierwszych latach życia pociechy, w innych przypadkach potrzeba czasu, aby dziecko zetknęło się z aktywnością, która będzie mu sprawiała mnóstwo radości. Dużą rolę w odnajdywaniu ukrytych talentów mają rodzice. Co mogą robić?
Bardzo ważna jest uważna obserwacja pociechy w różnych sytuacjach - podczas codziennej zabawy, wypoczynku czy w kontaktach z innymi. Niekiedy dzieci dziedziczą talent po rodzicach – warto tutaj jednak zapamiętać, że każdy z nas ma własną osobowość i upodobania, więc nie powinno się narzucać naszych marzeń dzieciom. Rodzice mogą zachęcać maluchów do poznawania świata i próbowania nowych aktywności. Aktywne i urozmaicone życie sprzyja rozwijaniu mocnych stron. Warto w tym celu spędzać razem sporo czasu na świeżym powietrzu – jeżdżąc na rowerze, bawiąc się na placu zabaw, tańcząc oraz organizując wypady na basen. Bardzo dużą rolę w rozwoju malucha odgrywają różnego rodzaju ćwiczenia sprawności manualnej – malowanie, rysowanie, układanie puzzli i klocków czy lepienie ludzików z plasteliny. Niezależnie od wieku, podstawą dobrej komunikacji w rodzinie jest szczera rozmowa. Z dzieckiem należy rozmawiać o tym, co mu się podoba, a czego nie lubi robić, jakie ma marzenia, co chciałoby robić w przyszłości. Tego typu działania pozwolą rodzicom upewnić się, jakie są silne strony dziecka, a następnie wspólnie pracować nad ich rozwojem.
Mocne i słabe strony dziecka przykłady
Skąd rodzice mogą wiedzieć, jakich predyspozycji szukać u swoich dzieci? Przykłady mocnych stron dziecka to między innymi talent plastyczny, muzyczny czy sportowy. Maluch może doskonale radzić sobie z matematyką lub mieć zdolności językowe. Niekiedy mocne strony nie są tak wyraźnie widoczne, czego przykładem mogą być umiejętności organizacyjne, przywódcze czy społeczne. Należy też pamiętać, że równocześnie z mocnymi stronami u dzieci zaczną uwidaczniać się także słabości. Rolą rodziców w takiej sytuacji powinno być ugruntowywanie pozytywnych cech oraz pracowanie nad słabymi stronami. Wspólne wysiłki mogą zaowocować w przyszłości - na przykład dziecko będzie konsekwentne i cierpliwe, co zmniejszy ryzyko wystąpienia kłopotów w szkole. Przykładami słabych stron mogą być trudności w organizacji, brak własnej inwencji w działaniu czy problemy w radzeniu sobie ze złością i panowaniu nad emocjami. Rodzice, którzy zauważą takie tendencje w młodym wieku, mogą odpowiednio nad nimi pracować, co z pewnością przyniesie odpowiednie rezultaty.
Aby wspierać mocne strony pociechy oraz pracować nad słabościami, warto pamiętać o kilku zasadach. Najnowsze badania odnośnie rozwoju dzieci pokazują, że nadmierne spędzenie czasu przed telefonem, komputerem czy telewizorem ma bardzo negatywny wpływ. Nie tylko prowadzi do uzależnień i obniża sprawność fizyczną, ale też pogarsza koncentrację i powoduje zanik myślenia przyczynowo skutkowego. Zbyt częste korzystanie z elektroniki w młodym wieku może nawet prowadzić do zmian w sposobie funkcjonowania mózgu. Warto być czujnym również, jeśli chodzi o elektroniczne zabawki, które wydają wiele intensywnych dźwięków, świecą i grają. O wiele lepszym wyborem jest postawienie na tradycyjne zabawki, klocki czy lalki, które rozwijają wyobraźnie i stymulują rozwój dziecka.
Rozwój fizyczny mocne strony dziecka
Najważniejszym okresem w życiu dziecka jest czas od narodzin do 6 lat. To właśnie wtedy formują się jego zdolności psychiczne oraz inteligencja. W tym czasie rodzice mogą zauważyć, w jak dynamicznym tempie rozwija się ich maluch. Z uwagą, a niekiedy z niepokojem obserwują oni zmiany rozwojowe u swoich pociech, zapominając, że ustalenie granic między okresami rozwoju dziecka jest bardzo trudne i ma na to wpływ wiele czynników. Należy więc zdawać sobie sprawę, z tego, jakie procesy towarzyszą dojrzewającym dzieciom – na przykład z faktu, że u maluchów do 6 roku życia dominować będzie prawa półkula mózgu, a dopiero w wieku szkolnym – lewa. Oznacza to, że 5-letni maluch będzie miał bujną wyobraźnie i bez problemu poradzi sobie z zapamiętywaniem obrazów, ale towarzyszyć mu mogą problemy z przewidywaniem konsekwencji swoich działań lub brak logicznego myślenia. Właśnie dlatego, sposób myślenia dziecka i dorosłego tak bardzo się różnią. Dopiero w wieku szkolnym pociecha zaczyna wyciągać właściwe wnioski, poprawie kontrolować swoje emocje oraz rozumować.
Aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka w pierwszych latach życia, należy zwracać dużą uwagę nie tylko na jego mocne strony, ale też na dietę. Rozwijający się organizm potrzebuje cennych witamin oraz minerałów - codzienne posiłki powinny więc być bogate w zdrowsze tłuszcze, białko oraz węglowodany. Natomiast unikać warto cukru, niezdrowych tłuszczy oraz dużych ilości soli. Aby zagwarantować prawidłowe warunki do rozwoju dziecka, należy też dbać o właściwy dobór obuwia. Kupowanie maluchom nieodpowiedniego obuwia, może przyczyniać się do rozwoju poważnych wad postawy. Warto więc stawiać na modele opatrzone certyfikatem „Zdrowa Stopa” – na przykład te dostępne w naszej kolekcji.
Mocne strony dziecka przedszkolnego
O tym, jakie są mocne strony dziecka, rodzice często przekonują się dopiero w przedszkolu. Najbardziej dynamicznym okresem w życiu malucha jest czas od 10 lat wzwyż – jest to związane między innymi ze wzrostem znaczenia grupy rówieśniczej. Pociecha, która uczęszcza do przedszkola, zaczyna zastanawiać się, jak wypada na tle innych, porównuje swoje upodobania, z tym, co lubią koledzy oraz konfrontuje to, co usłyszało od rodziców z wypowiedziami innych uczniów. Kształtuje swoją samoocenę oraz upewnia się, w czym jest dobre.
Dlatego właśnie w tym wieku warto zapisać pociechę na dodatkowe zajęcia. Należy jednak kierować się tu nie swoimi aspiracjami, ale zainteresowaniami i upodobaniami malucha. Dziecko powinno mieć prawo wyboru oraz zmiany decyzji, jeżeli uzna, że inne tematy bardziej go interesują – to w końcu czas poznawania siebie, więc nie należy się tym niepokoić. Warto jednak uczyć pociechę odpowiedzialności, zorganizowania i systematyczności oraz motywować w trudnych momentach, aby zbyt szybko się nie poddawała.
Mocne strony dziecka – o czym trzeba pamiętać?
Chociaż każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było niezwykle utalentowane i inteligentne, powinien pamiętać, że musi ono mieć czas na odpoczynek oraz zabawę. Nadmiar zajęć pozalekcyjnych lub wywieranie presji, aby uczęszczało na zajęcia muzyczne lub sportowe, których nie lubi, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przemęczony oraz sfrustrowany maluch nie da rady w pełni rozwinąć swoich talentów i pasji. Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie należy tego przyśpieszać.
W okresie dorastania bardzo ważna jest miłość i zaangażowanie rodziców, które zapewnią pociechy, że są przez nich kochane i akceptowane. Wspólne spędzanie czasu jest jak najbardziej wskazane – na przykład wypady za miasto, kilkudniowe wycieczki lub też wyjścia do muzeum, zoo, czy na koncert. Wspólne odrabianie lekcji, uczenie się oraz czytanie to również wartościowo spędzony czas z dzieckiem. Nie można też zapominać o chwaleniu pociechy oraz wspieraniu i motywowaniu jej. Nawet jeżeli zauważymy u malucha niepokojące cechy charakteru, zamiast krytykować go, o wiele lepszą metodą jest nagradzanie właściwych reakcji niż karanie za złe zachowanie. Tak traktowane dziecko uwierzy w siebie i rozwinie nie tylko mocne strony, ale także pewność siebie i odpowiednią samoocenę, co przyda mu się w dorosłym życiu.