Łuszcząca się skóra na stopach u dziecka potrafi powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Przesuszona skóra powoduje swędzenie, pieczenie oraz dyskomfort, uprzykrzając życie malucha. Co może być przyczyną takiego stanu i jak ulżyć małym stópkom najmłodszych?
Łuszcząca skóra na stopach u dziecka - czym tak naprawdę jest?
Skóra ma za zadanie chronić organizm przed działaniem czynników zewnętrznych. Posiada ona wielowarstwową strukturę, złożoną z komórek, które powstają w najgłębszej warstwie naskórka. Z biegiem czasu komórki te dojrzewają i przesuwają się ku zewnętrznej warstwie. Następnie stają się luźno ułożone i płaskie oraz zastępowane są kolejnymi, złuszczając się - jest to całkiem naturalny proces. Zarówno nasza skóra, jak i skóra naszych dzieci regularnie się złuszcza. Jednak w niektórych przypadłościach czas ten jest skrócony, a na ciele tworzą się suche łuski.
W rezultacie skóra staje się sucha i szorstka. Nadmiernie rogowacenie naskórka przyczynia się też do swędzenia i pieczenia skóry, a dziecko może nieustannie się drapać. Nierzadko całej sytuacji towarzyszy również uczucie ściągnięcia skóry.
Co może być przyczyną łuszczącej się skóry?
Przyczyn łuszczącej się skóry może być wiele. Czasami są to czynniki atmosferyczne takie jak intensywne nasłonecznienie, wiatr lub zimno. Niekiedy rogowacenie się naskórka spowodowane jest drażniącymi detergentami oraz kosmetykami, które zaburzają funkcjonowanie skóry i nie jest ona w stanie wystarczająco szybko się zregenerować. Również wszelkiego rodzaju alergie, pokrzywki lub atopowe zapalenie skóry mogą objawiać się łuszczeniem naskórka. Do innych przyczyn mogą należeć niedobory witaminy A oraz liszaje.
Czy to łuszczyca?
Niektórzy rodzice obserwując łuszczącą się skórę na stopach u dziecka obawiają się, że to łuszczyca. Jest to genetycznie uwarunkowana choroba, która ma podłoże autoimmunologiczne powodując przewlekłe zapalenie skóry. Warto jednak pamiętać, że choroba ta dotyka jedynie 2% populacji, a bardzo często dotyczy członków tej samej rodziny. Same wykwity skórne w przypadku łuszczycy przypominają brunatne oraz ciemnoczerwone krostki, które na początku są drobne, a następnie się powiększają tworząc blaszki łuszczycowe. Co więcej, skóra łuszczy się nie tylko na stopach, ale również na kolanach, łokciach, głowie, a nawet twarzy. Jeżeli więc niepokojące dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, rozprzestrzeniając się oraz pojawiają się również inne symptomy warto zwrócić się o poradę do lekarza.
Kontaktowe zapalenie skóry
Schodząca skóra na stopach u dziecka może być spowodowana kontaktowym zapaleniem skóry w odpowiedzi na pewien czynnik alergizujący - mogą to być przykładowo tworzywa sztuczne, guma lub metale ciężkie. Nierzadko tanie obuwie niskiej jakości dostępne na pobliskim bazarze wyprodukowane jest z niebezpiecznych materiałów. Uczulające składniki mogą zawierać różne modele butów - zarówno japonki, kalosze, jak i trampki. Odpowiedzialność za stan zapalny oraz łuszczenie się skóry ponoszą również niektóre rodzaje klejów oraz garbniki. Wysoka temperatura oraz wilgoć, która powoduje pocenie się stóp może dodatkowo przyczyniać się do reakcji alergicznych.
Co należy więc robić? Rodzice powinni być bardzo czujni przy wyborze butów dla swoich pociech. Warto stawiać na sprawdzone marki, które posiadają certyfikaty oraz atesty, na przykład renomowany certyfikat "Zdrowa Stopa". Stanowią one gwarancję, że przy produkcji obuwia wykorzystano tylko materiały najwyższej jakości, które są w pełni bezpieczne dla skóry.
Grzybica przyczyną łuszczenia się skóry
Grzybica jest chorobą, która u dzieci rozwija się rzadziej niż u dorosłych, jednak jej objawy są podobne. Łuszcząca skóra na stopach u dziecka powoduje swędzenie i zaczerwienie. Nierzadko towarzyszy jej nieprzyjemny zapach. Skóra może złuszczać się zarówno pomiędzy palcami, jak i na pięcie i podeszwie.
-
Co może być przyczyną grzybicy u dziecka?
Zakażenie grzybicze to jedne z najczęściej występujących infekcji skórnych, które mogą spowodować łuszczenie się skóry na stopach u dziecka. Patogeny wywołujące grzybice są bardzo rozpowszechnione - dziecko może spotkać je w sklepowej czy szkolnej przymierzalni oraz na basenie. Do zarażenia może dojść również na skutek pożyczania wspólnych elementów garderoby czy też korzystania z jednego ręcznika z zarażonym. Jednak głównym czynnikiem predysponującym do rozwoju tej przykrej dolegliwości jest korzystanie z niewłaściwego obuwia.
Znaczenie właściwego doboru obuwia
Prawdziwym rajem dla grzybicy, a tym samym łuszczącej się skóry na stopach u dziecka jest obuwie zrobione ze sztucznych materiałów, które nie wchłania wilgoci oraz gromadzi pot. Dlatego należy wybierać modele, które gwarantują dobrą wentylację oraz zapewniają odpowiednią przestrzeń między palcami tak, by mogły one swobodnie oddychać. Obuwie z naturalnych tworzyw dba o prawidłową mikroflorę wewnątrz buta sprzyjającej zdrowym stopom. Sprawdź nasze 5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty.
W lecie warto postawić na skórzane sandałki oraz buty bez palców, które wspierają naturalny przepływa powietrza zostawiając stopy dziecka suche, nawet mimo zabaw. Warto też zaopatrzyć pociechy w wygodne klapki, które będą używać na basenie, w przebieralni czy w pokojach hotelowych. Zawsze należy przypominać maluchowi, by nigdy nie pożyczał butów kolegom.
Jak ulżyć dziecku w przypadku łuszczącej się skóry?
Łuszcząca się skóra na stopach u dziecka jest przyczyną dużego dyskomfortu. Ulgę dziecku może przynieść utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia suchej skóry. Warto więc stosować wysokiej jakości kremy nawilżające oraz oliwki i regularnie nawilżać skórę. Pomoże to pozbyć się uczucia napiętej skóry oraz zmniejszyć nieprzyjemne swędzenie. Jednak gdy objawy takie trwają kilka dni, oraz zdają się nasilać niezbędna będzie wizyta u lekarza. Gdy okaże się, że dziecku towarzyszy grzybica, specjalista zaleci stosowanie specjalnych maści, które szybko pomogą poradzić sobie z problemem. Warto też przyjrzeć się obuwiu dziecka oraz zmienić proszek do prania bielizny oraz pościeli malucha na bardziej delikatny.