Nauka chodzenia to ważny moment w rozwoju dziecka. Jest to szczególny etap nie tylko dla malucha, ale również dla rodziców, którzy od tej chwili muszą być dodatkowo czujni i zabezpieczać nie tylko schody, ale i rogi stołów czy nogi krzeseł. Kiedy dziecko powinno nauczyć się chodzić? Jak zachęcić dziecko do chodzenia? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dalszej części tekstu.
Kiedy dzieci zaczynają chodzić?
Okresem poprzedzającym chodzenie jest raczkowanie, które pojawia się mniej więcej w dziewiątym miesiącu życia maluszka. Początki bywają bardzo zabawne, jednak z każdym tygodniem przemieszczanie się jest coraz szybsze oraz skuteczniejsze. Raczkowanie jest etapem w rozwoju dziecka, gdy w sposób szczególny uczy się ono koordynacji ruchowej. Intensywne ćwiczenia mięśni dają dość szybko efekty, bowiem maluch nabiera coraz więcej sił, by niebawem podnieść się i rozpocząć naukę chodzenia.
Pierwsze kroki dziecka pojawiają się z reguły po dziesiątym miesiącu życia. Wiele młodych mam stresuje jednak fakt, że ich pociechy nie rozwijają się w takim samym tempie jak ich rówieśnicy. Warto pamiętać, że każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia i na każde przychodzi odpowiedni czas. Jeśli Twój maluch właśnie skończył 11 miesięcy lub ma już ich prawie 12 i wciąż nie chce stawać na własnych nóżkach, daj mu czas. Nie każde dziecko dochodzi do kolejnych etapów książkowo, choć naturalnie warto czuwać nad prawidłowym rozwojem swojego maluszka. Jeśli dziecko skończyło rok i nie można go namówić, by samo wstawało lub ma już 18 miesięcy i nie chce chodzić, warto wówczas zgłosić się na konsultację do specjalisty.
Kiedy dzieci zaczynają chodzić…
Pierwsze kroki to te stawiane przy łóżku czy meblach. Następnie dziecko zaczyna puszczać się szafki czy krzesła, które dawały mu poczucie stabilności. W konsekwencji z dnia na dzień jest w stanie przemierzać większe odległości, a czasem już po kilku tygodniach umie przejść z jednego końca pokoju na drugi. Na tym etapie warto schować wszystkie niebezpieczne narzędzia do półek niedostępnych dla dzieci oraz kłaść obrus w taki sposób, by nie został wraz z zastawą ściągnięty na dziecko. Zaleca się ponadto zwracać uwagę na kwietniki czy książki, które mogą zostać łatwo ściągnięte z półki. Pomocne stają się również wykładziny, dywany czy silikonowe osłonki na ostre krawędzie. Na tym etapie, gdy dziecko może samo poznać coraz więcej, staje się jeszcze ciekawsze wielu przedmiotów, które dotychczas były dla niego nieosiągalne. Należy zatem zwracać szczególną uwagę na każdy element wyposażenia czy wystroju mieszkania, który może zaciekawić uczącego się chodzić maluszka.
Jak nauczyć dziecko chodzić?
Jedne dzieci radzą sobie lepiej z nauką chodzenia, przychodzi im to łatwiej oraz sprawia więcej frajdy. Inne znoszą to nieco gorzej. W każdym przypadku trzeba zdawać sobie sprawę, że liczne upadki, drobne siniaki i płacz to naturalna konsekwencja próby utrzymania się na dwóch nóżkach. Zanim dziecko zacznie biegać, wiele razy musi upaść. W innym tempie dziecko uczy się chodzić, gdy ma starsze rodzeństwo. Jest to większa motywacja dla malucha, a zwykle również więcej rąk, które chętnie pomogą przeprowadzić uczące się dziecko przez środek pokoju. Z pewnością dobrą nauką chodzenia jest zabawa. Dzieci bardzo szybko uczą się nowych wyzwań poprzez zabawę, a przy okazji mogą miło spędzić czas z rodzicem, który trzyma je za ręce lub pod pachami. Warto także stale kontrolować sposób, w jaki dziecko stawia kroki. Należy pilnować, by prawidłowo ustawiało nóżki i właściwie rozkładało na nie swój ciężar. Nieprawidłowe obciążenie stóp sprawia, że w przyszłości dzieci źle stawiają stopy, co determinuje kolejne nieprawidłowości w postawie i wywołuje ból lub wymaga rehabilitacji.
Z tego względu część specjalistów krytykuje chodziki, które mając ułatwiać naukę chodzenia, uczą dzieci stawania na paluszkach, co przyczynia się do praktykowania złych nawyków. Warto więc od pierwszych chwil pomagać dziecku w nauce prawidłowego chodzenia i nie poddawać się mimo licznych upadków. Należy pamiętać, że nie powinniśmy zmuszać dzieci do pionizacji. Najlepszym scenariuszem jest gdy samo wstaje np. przy meblach lub w łóżeczku po uprzednim etapie raczkowania. Pierwsze kroki to często kroki dostawne przy meblach.