Kapcie to wręcz niezbędny rodzaj obuwia dla dzieci – są chętnie noszone w domu, w szkole czy przedszkolu oraz na co dzień. Dziecko spędza w nich po kilka lub nawet kilkanaście godzin każdego dnia, dlatego ich wybór nie powinien być przypadkowy. Warto wybierać obuwie, które spełnia niezbędne normy, pozwalając maluchom na zdrowy i prawidłowy rozwój ich aparatu ruchu. Niekiedy w trosce o zdrowie dziecka niezbędny jest zakup obuwia ortopedycznego.
Zdrowe kapcie dla dziecka – czy powinny się wyróżniać?
Wybór odpowiednich kapci do chodzenia na co dzień to nie lada wyzwanie. Podczas ich zakupu powinno się wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników – między innymi konstrukcję, rozmiar, wygląd oraz stan obuwia.
Na samym początku warto zaznaczyć, że zarówno dzieci, jak i dorośli powinny używać tylko nowe buty. Szczególnie w przypadku dzieci, noszenie obuwia po starszym bracie nie wchodzi w grę. Dlaczego? Każda stopa jest nieco innego kształtu i pracuje w inny sposób, a buty przystosowują się do jej indywidualnego kształtu. Noszenie używanych przez inne dzieci butów naraża więc nasze dziecko na wady postawy. Takie kapcie już nigdy nie dostosują się do stóp drugiego właściciela, przez co będę niewygodne. Zakup nowych, wysokich jakości butów dla dziecka to najlepsza inwestycja w jego zdrowie, na którą z pewnością warto się zdobyć.
Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru kapci. Niektórzy rodzice kierując się chęcią zaoszczędzenia, mogą kupować dzieciom większe buciki, myśląc, że starczą im na dłużej. Postępowanie takie jest jednak bardzo nierozsądne. Dlaczego? Po pierwsze nikt z nas nie lubi chodzić w za ciasnych lub za dużych butach. Z pewnością byłoby to bardzo niewygodne, powodowało powstawanie otarć lub utrudniało bieganie. Za duże obuwie może być przyczyną potknięć i upadków. Niewłaściwy rozmiar bucików wymusza też nieprawidłowe ułożenie stopy – a to już prosta droga do wad postawy. Jak dobrać idealny rozmiar kapci? Powinny one być jedynie 0,6 cm większe od długości stopy.
Zdrowie kapcie dla dziecka powinny być też prawidłowo wykonane i zaprojektowane. Obejmuje to między innymi elastyczną i sprężystą podeszwę, która zgina się w 1/3 długości, a nie w połowie. Powinna być miękka, zapewniając odpowiednią amortyzację. Obuwie musi być lekkie i przewiewne – najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Zapiętek powinien dobrze przylegać do kostki, jednak cholewka nie może być zbyt sztywna.
Kapcie ortopedyczne dla dziewczynki – kiedy kupić?
Rynek obuwniczy oferuje nie tylko klasyczne kapcie dla dzieci, ale też modele ortopedyczne lub profilaktyczne. Co warto o nich wiedzieć?
Kapcie ortopedyczne to specjalistyczny rodzaj obuwia, którego zadaniem jest korekta stwierdzonych wad stóp. Ich celem jest zapobieganie pogłębiania się deformacji oraz ich leczenie. Obuwia ortopedycznego nie powinno się kupować samodzielnie bez konsultacji z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. Wyróżnić można kilka rodzajów kapci, które dedykowane są do leczenia konkretnej wady – na przykład mogą być wyposażone w zwykły lub odwrócony obcas Thomasa. Decyzje o ich stosowaniu musi podjąć specjalista po przeprowadzeniu szczegółowych badań.
Innym rodzajem jest obuwie profilaktyczne, które w przeciwieństwie do ortopedycznego nie służy do leczenia wad stóp, ale do ich zapobiegania. Tego typu kapcie mogą być polecane dzieciom, które narażone są na powstawanie deformacji. Ich zadaniem jest ochrona stopy dziecka oraz wspieranie jej w prawidłowym rozwoju. Elementy obuwia profilaktycznego takie jak wkładka stabilizująca piętę, regulowane zapięcie, elastyczna podeszwa czy obcas Thomasa służą do wymuszania na dziecku odpowiedniego ustawiania stóp, dzięki czemu utrzymuje on prawidłową postawę. Niekiedy lekarz czy fizjoterapeuta może zalecić zakup lub wykonanie specjalnych wkładek ortopedycznych, które stosowane są w połączeniu z obuwiem profilaktycznym – o ich doborze również decyduje specjalista.