Jakie są przyczyny bólu łydek?

Jakie są przyczyny bólu łydek?

Nogi to jedna z najbardziej wrażliwych części ludzkiego ciała, która każdego dnia narażona jest na przeciążenia. Dlatego najczęstsze przyczyny bólu łydek są bezpośrednio związane ze stylem życia: na przykład silne zmęczenie, przedłużająca się aktywność fizyczna, niewygodne buty.

Ból łydek – przyczyny

Skurcze są dość częstym problemem, który powoduje bóle w łydce. Zazwyczaj pojawia się podczas intensywnego wysiłku fizycznego, a także po uprawianiu sportu, zwłaszcza, jeśli wprowadzono nowe, ćwiczenia. Również taki ból może być spowodowany ciężkim odwodnieniem lub w rzadszych przypadkach, brakiem pewnych minerałów. Ból w łydce może być spowodowany poważną chorobą, na przykład:

 • Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek
 • Niedoczynność tarczycy
 • Cukrzyca
 • Choroby naczyń obwodowych.

   Inną możliwą przyczyną bólu łydek jest naciągnięcie mięśni. Głównym znakiem naciągnięcia mięśni jest ostry ból w łydce, który występuje, gdy podejmowana jest jakakolwiek próba napięcia mięśnia łydki.

Płaskostopie przyczyną bólu nóg w nocy

Płaskostopie może być wrodzone i nabyte. Pierwsze często wiąże się z osłabionymi więzadłami i tkanką łączną i można je zaobserwować już w dzieciństwie. Natomiast na drugi przypadek wpływa prowadzony styl życia i nawyki np. noszenie niewygodnego obuwia, wysokich lub zupełnie płaskich butów. Zaburzenia anatomiczne i funkcjonalne stóp powodują pojawienie się nieprawidłowości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz innych narządów wewnętrznych. Kręgosłup jest narażony na ciągłe mikro-uderzenia podczas wykonywania każdego kroku.

Pierwsze symptomy to ból łydek pojawiający się w ciągu dnia, pieczenie stóp, zmęczenie. Często ludzie lekceważą te dolegliwości tłumacząc ich przyczynę długim chodzeniem lub staniem. Jednak dopiero ból nóg w nocy mobilizuje do udania się do fizjoterapeuty lub ortopedy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się bólu nóg jest noszenie wyprofilowanego obuwia, indywidualnych wkładek ortopedycznych z odpowiednim podparciem łuku podłużnego. Osoby, które zaczęły nosić obuwie ortopedyczne lub wkładki szybko zaczynają odczuwać poprawę i ustępowanie bólu w łydce. Również ból nóg w nocy staje się coraz mniej dotkliwy. A wszystko dzięki, odpowiedniemu podparciu anatomicznemu i wzmocnieniu aparatu więzadłowego. W takim przypadku ważne jest również wykonywanie odpowiednich ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.

Inne przyczyny bólu łydek

 • Ścięgno Achillesa jest miejscem, w którym łydka łączy się ze stopą. Różne czynniki mogą prowadzić do stanu zapalnego. Ból jest zlokalizowany w dolnej części nogi, zwykle boli w łydce, a czasami nawet pod kolanem. Oprócz bólu pojawiają się również objawy zewnętrzne, czyli opuchlizna.  
 • Przewlekła niewydolność żylna (żylaki). Przyczyną choroby jest niewydolność zastawek głębokich żył kończyn dolnych. Choroba charakteryzuje się tępym, bolesnym, kłującym bólem w łydkach, połączonym z drgawkami, które występują podczas długotrwałej pozycji stojącej.
 • Przewlekła niewydolność tętnicza (miażdżyca, zapalenie wsierdzia). Choroby te charakteryzują się bólem łydek, który występują podczas chodzenia.
 • Nerwoból. Wraz z uszkodzeniem krążków międzykręgowych kręgosłupa lędźwiowego, sam kręgosłup nie musi boleć, ale w wyniku ściskania i zapalenia nerwu kulszowego tzw. rwy kulszowej pojawia się ból w łydce.

Ból nóg w nocy

Ból nóg w nocy oprócz płaskostopia może mieć wiele innych przyczyn, począwszy od przemęczenie fizycznego do nieprawidłowości wodno-elektrolitowych. Wielu sportowców często skarży się na pojawianie się takiej dolegliwości w nocy, wybudzania i braku regeneracji organizmu. Osoby stosujące diety odchudzające i zażywające środki na przeczyszczenie również odczuwają ból nóg w nocy. Można szybko pozbyć się tych przykrych dolegliwości, wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i stosować elektrolity. Jednak, gdy ból nóg w nocy trwa przez dłuższy czas, może zwiastować choroby takie jak:   

 • Uszkodzenia nerwów obwodowych
 • Przykurcze mięśniowe
 • Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, miażdżyca.

Tak, więc, mając pojęcie o tym, co te lub inne objawy mogą wskazywać, można natychmiast zrozumieć, co zrobić, jeśli pojawia się ból łydek. Ważne jest, aby odróżnić proste skutki zmęczenia i nadmiernego wysiłku fizycznego od objawów niebezpiecznych chorób wymagających szybkiej interwencji medycznej. Podczas wizyty u fizjoterapeuty czy ortopedy warto poddać się badaniu stóp. Specjalista może zalecić prawidłowe obuwie profilowane i wkładki ortopedyczne.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Buciki niechodki
Śniegowce dla dzieci
Koślawość pięt – co należy o niej wiedzieć?
Stopa wydrążona - przyczyny, objawy, leczenie
Zimne stopy – jak rozwiązać ten problem?
Kurzajka na stopie u dziecka
Jak kupować buty zimowe dla dziecka
Jakie kapcie dla dzieci wybrać?
Sznurówki, rzepy czy zapinki? - jakie buty wybrać?
Kozaki dla dziewczynki
Trzewiki chłopięce – popularne modele
Zabawy na dworze
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
bool(false) NULL NULL