Nogi to jedna z najbardziej wrażliwych części ludzkiego ciała, która każdego dnia narażona jest na przeciążenia. Dlatego najczęstsze przyczyny bólu łydek są bezpośrednio związane ze stylem życia: na przykład silne zmęczenie, przedłużająca się aktywność fizyczna, niewygodne buty.
Ból łydek – przyczyny
Skurcze są dość częstym problemem, który powoduje bóle w łydce. Zazwyczaj pojawia się podczas intensywnego wysiłku fizycznego, a także po uprawianiu sportu, zwłaszcza, jeśli wprowadzono nowe, ćwiczenia. Również taki ból może być spowodowany ciężkim odwodnieniem lub w rzadszych przypadkach, brakiem pewnych minerałów. Ból w łydce może być spowodowany poważną chorobą, na przykład:
- Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek
- Niedoczynność tarczycy
- Cukrzyca
- Choroby naczyń obwodowych.
Inną możliwą przyczyną bólu łydek jest naciągnięcie mięśni. Głównym znakiem naciągnięcia mięśni jest ostry ból w łydce, który występuje, gdy podejmowana jest jakakolwiek próba napięcia mięśnia łydki.
Płaskostopie przyczyną bólu nóg w nocy
Płaskostopie może być wrodzone i nabyte. Pierwsze często wiąże się z osłabionymi więzadłami i tkanką łączną i można je zaobserwować już w dzieciństwie. Natomiast na drugi przypadek wpływa prowadzony styl życia i nawyki np. noszenie niewygodnego obuwia, wysokich lub zupełnie płaskich butów. Zaburzenia anatomiczne i funkcjonalne stóp powodują pojawienie się nieprawidłowości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz innych narządów wewnętrznych. Kręgosłup jest narażony na ciągłe mikro-uderzenia podczas wykonywania każdego kroku.
Pierwsze symptomy to ból łydek pojawiający się w ciągu dnia, pieczenie stóp, zmęczenie. Często ludzie lekceważą te dolegliwości tłumacząc ich przyczynę długim chodzeniem lub staniem. Jednak dopiero ból nóg w nocy mobilizuje do udania się do fizjoterapeuty lub ortopedy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się bólu nóg jest noszenie wyprofilowanego obuwia, indywidualnych wkładek ortopedycznych z odpowiednim podparciem łuku podłużnego. Osoby, które zaczęły nosić obuwie ortopedyczne lub wkładki szybko zaczynają odczuwać poprawę i ustępowanie bólu w łydce. Również ból nóg w nocy staje się coraz mniej dotkliwy. A wszystko dzięki, odpowiedniemu podparciu anatomicznemu i wzmocnieniu aparatu więzadłowego. W takim przypadku ważne jest również wykonywanie odpowiednich ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.
Inne przyczyny bólu łydek
- Ścięgno Achillesa jest miejscem, w którym łydka łączy się ze stopą. Różne czynniki mogą prowadzić do stanu zapalnego. Ból jest zlokalizowany w dolnej części nogi, zwykle boli w łydce, a czasami nawet pod kolanem. Oprócz bólu pojawiają się również objawy zewnętrzne, czyli opuchlizna.
- Przewlekła niewydolność żylna (żylaki). Przyczyną choroby jest niewydolność zastawek głębokich żył kończyn dolnych. Choroba charakteryzuje się tępym, bolesnym, kłującym bólem w łydkach, połączonym z drgawkami, które występują podczas długotrwałej pozycji stojącej.
- Przewlekła niewydolność tętnicza (miażdżyca, zapalenie wsierdzia). Choroby te charakteryzują się bólem łydek, który występują podczas chodzenia.
- Nerwoból. Wraz z uszkodzeniem krążków międzykręgowych kręgosłupa lędźwiowego, sam kręgosłup nie musi boleć, ale w wyniku ściskania i zapalenia nerwu kulszowego tzw. rwy kulszowej pojawia się ból w łydce.
Ból nóg w nocy
Ból nóg w nocy oprócz płaskostopia może mieć wiele innych przyczyn, począwszy od przemęczenie fizycznego do nieprawidłowości wodno-elektrolitowych. Wielu sportowców często skarży się na pojawianie się takiej dolegliwości w nocy, wybudzania i braku regeneracji organizmu. Osoby stosujące diety odchudzające i zażywające środki na przeczyszczenie również odczuwają ból nóg w nocy. Można szybko pozbyć się tych przykrych dolegliwości, wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i stosować elektrolity. Jednak, gdy ból nóg w nocy trwa przez dłuższy czas, może zwiastować choroby takie jak:
- Uszkodzenia nerwów obwodowych
- Przykurcze mięśniowe
- Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, miażdżyca.
Tak, więc, mając pojęcie o tym, co te lub inne objawy mogą wskazywać, można natychmiast zrozumieć, co zrobić, jeśli pojawia się ból łydek. Ważne jest, aby odróżnić proste skutki zmęczenia i nadmiernego wysiłku fizycznego od objawów niebezpiecznych chorób wymagających szybkiej interwencji medycznej. Podczas wizyty u fizjoterapeuty czy ortopedy warto poddać się badaniu stóp. Specjalista może zalecić prawidłowe obuwie profilowane i wkładki ortopedyczne.