Choć nie zawsze przywiązujemy do nich należytą uwagę, nasze stopy są niezwykle ważnym "fundamentem" naszego ciała. W dodatku bardzo skomplikowanym - więcej kości znajdziemy tylko w dłoniach. Ich budowa pomaga nam stawiać każdy krok, amortyzując przeciążenia i zapewniając płynny chód. Jakiekolwiek zniekształcenia w ich obrębie wpływają na wady postawy i dolegliwości bólowe, np. kręgosłupa. Z tego powodu bardzo duże znaczenie ma, jakie obuwie stosujemy już od pierwszych lat życia.
Jakie powinny być dobre buty dla dzieci?
Przede wszystkim buty nie powinny utrudniać naturalnej pracy, jaką wykonują stopy. Pamiętajmy, że to właśnie chodzenie boso po nierównych i miękkich podłożach jest dla nas najbardziej naturalne i zapewnia prawidłowy rozwój stóp. Dlatego właśnie dobre buty nie powinny przejmować od stopy jej naturalnych zadań, wyklucza to wykorzystanie twardych lub bardzo grubych podeszew - podłoże musi być wyczuwalne przez stopę. Nie mogą w żadnym stopniu uciskać lub deformować naturalnego położenia stopy, ponieważ są one ekstremalnie podatne na zniekształcenia. Buty nie powinny być również zbyt ciężkie lub krępujące naturalne ruchy stopy.
Główne zasady, jakim powinny odpowiadać buty dziecięce, to:
- Szerokość bucików pozwalająca na swobodne ruchy palców,
- Płaskie podeszwy,
- Niska waga, niekrępująca ruchów,
- Bardzo elastyczna podeszwa, którą zegnie dziecięca stópka,
- Wykorzystanie wyłącznie oddychających naturalnych materiałów,
- Delikatnie dłuższe niż stopa dziecka, około 6-12mm w zależności od rozmiaru
- Ciepłe i nieprzemakalne jeśli szukamy butów na sezon jesienno-zimowy, warto jednak zwrócić uwagę na kształt podeszwy, aby nie wbijał się w nią śnieg, powodując ślizganie.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów?
Dobór butów nie zawsze jest łatwy, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dzieckiem. Nie mają one doświadczenia pozwalającego zwrócić uwagę na wyczuwalne niedogodności. Jeśli jednak nie mamy możliwości skorzystać z pomocy profesjonalnego personelu sklepu w doborze odpowiedniego rozmiaru, dobrą praktyką będzie zastosowanie starodawnych metod - najlepiej postawić swoje dziecko na kawałku kartonu lub tektury i starannie odrysować kształt jego stópki. Następnie wycinamy je i wkładamy do buta, którego kształt chcemy porównać ze stopą naszej pociechy. Jeśli na kartonie zauważymy zagniecenia, oznacza to, że podobnemu naciskowi będzie poddawana noga dziecka. Takie buty z pewnością nie będą odpowiednie.