Rozwój dziecka chodzenie
Zazwyczaj rodzice chcieliby, żeby ich dziecko jak najszybciej zaczęło chodzić – jest to całkiem naturalne, ponieważ obserwowanie jak maluch prawidłowo się rozwija daje dużo radości. Niemniej warto pamiętać, że dzieci zaczynają stawiać pierwsze kroki między 8 a 18 miesiącem życia – jak widać, są to dosyć szerokie ramy czasowe. Nie ma więc potrzeb nadmiernie się niepokoić, jeżeli maluch w wieku 12 miesięcy preferuje jeszcze raczkowanie. Każda pociecha rozwija się we własnym, indywidualnym tempie i warto to zaakceptować. Niekiedy maluch niemal nie raczkuje, tylko z pełzania od razu przechodzi na chodzenie, w innym wypadku zaledwie po kilku krokach siada na pupę czy też cały czas podtrzymuje się mebli i innych przedmiotów. To, że jedno dziecko nauczy się chodzić później niż inne, nie znaczy, że jest mniej sprawne. W tym okresie dorastania pociechy, rodzice muszą wykazać się dużą cierpliwością.
Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia – czego unikać?
Gdy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki, należy unikać niektórych powszechnie popełnianych błędów – między innymi stosowania chodzika. Chociaż dawniej wydawało się, że może on być pomocny w nauce chodzenia, dziś już nie ma żadnych wątpliwości, że niesie ze sobą same szkody. Może kształtować nienaturalne wzorce postawy i ruchu oraz przyczynia się do nadmiernego obciążania miednicy i kończyn dolnych. Malucha uczącego się chodzić nie należy zbyt wcześnie prowadzić za rączki – w takiej sytuacji dziecko opiera się na ramionach rodzica bez utrzymywania równowagi i poprawnego rozkładania napięcia mięśniowego. Może to wymuszać niesymetryczną postawę. Maluchowi warto za to pozwolić na drobne upadki i potknięcia, które są jednym z etapów nauki.
Jak zachęcić dziecko do nauki chodzenia?
Dzieci są tak stworzone, że same doskonale wiedzą, co zrobić, aby zacząć chodzić – rodzice mogą jedynie wspomagać ogólny rozwój motoryczny swojego maluszka. Jak powinni to robić? Na przykład pozwalając mu swobodnie pełzać po podłodze i zapewniając bezpieczną przestrzeń – czasami może to oznaczać zabezpieczenie kątów od stołu lub zainstalowanie specjalnych płotków przy schodach. Niekiedy porozkładane zabawki potrafią stanowić dla dziecka zachętę do dalszego ćwiczenia mięśni i raczkowania. Czy jeśli maluch zaczyna już stawiać pierwsze kroki to znak, że należy kupić mu buciki? Dobre obuwie może przydać, się gdy maluch będzie chciał chodzić po dworze, natomiast do domu warto stosować lekkie, elastyczne i przewiewne kapcie z usztywnionym zapiętkiem.
Jakie buciki wybrać? Pierwsze buty dla dziecka muszą być elastyczne i miękkie oraz posiadać usztywniony zapiętek – ich podeszwa powinna się zginać w 1/3 długości na linii palców. Dobrze, jeżeli byłyby lekkie i oddychające oraz wystarczająco szerokie w obszarze palców. Natomiast lepiej, jeżeli nie mają zbyt wysokich wypustek na wewnętrznych wkładkach. Szeroki wybór takich bucików dostępny jest w naszym sklepie – zawarte w kolekcji modele opatrzone są certyfikatem „Zdrowa Stopa”, gwarantując, że to naprawdę bezpieczny wybór dla maluchów.