🌸 Świąteczny PREZENT: 10% rabatu na wszystko! ⏳🔥
W koszyku 🛒 wpisz kod: wielkanoc1025 i obniż cenę o 10%
Skorzystaj zanim promocja zniknie... 👟

Jak szybko dziecko wyrasta z bucików? - Sklep Krasnal

2024-12-18 18:57:00
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?

Do czasu kiedy dziecko nie stawia swoich pierwszych kroczków, wystarczyć założyć na jego stópki skarpetki.

Specyfika budowy dziecięcej stopy

Stopy malucha są niezwykle delikatne, dlatego nie należy ich zbyt szybko krępować bucikami. Małe stópki mają inną budowę, niż stopy dorosłe. Układ palców dziecięcej stopy jest promienisty, budują ją delikatne chrząstki. Ta charakterystyczna i specyficzna budowa stopy małego dziecka jest bardzo wrażliwa, o czym powinniśmy pamiętać podczas wybierania pierwszych i kolejnych butów dla naszej pociechy.

O czym warto pamiętać przy doborze bucików

Szczególnie w początkowym etapie rozwoju dziecka, jego stópka rośnie dosyć szybko. Dotyczy to nie tylko długości, ale przede wszystkim ogólnego kształtu nóżek. Zbyt wąskie albo za szerokie buty, również mogą stanowić niemały problem dla prawidłowego rozwoju dolnych kończyn. Źle dobrane buciki mogą w konsekwencji doprowadzić do deformacji, z jakimi dziecko będzie zmagało się w przyszłości. Trzeba pamiętać, że małe dziecko nie jest w stanie powiedzieć czy ma wygodne i właściwie dopasowane do stopy obuwie. Największym błędem przy wyborze obuwia dla szkraba, jest uleganie kryterium oszczędnościowemu i kupowanie dziecku przewymiarowanych butów na tzw. "zapas". Zbyt duży luz w bucie będzie przyczyniał się do stawiania przez dziecko nienaturalnych kroków, co może nawet doprowadzić do zaburzenia jego postawy. Większy, niż potrzeba, but, jest także cięższy, co stwarza dziecku dodatkowy dyskomfort.

Czujność i rozwaga do samego końca

Mimo, że jest to sprawa indywidualna, to można przyjąć, iż statystycznie, do 3 roku życia, dziecko nosi trzeci bądź czwarty z kolei rozmiar butów. Wzrost stópki może być nieregularny i nieproporcjonalny, dlatego konieczna jest sukcesywna obserwacja w tym względzie. Zdarza się, że nawet po trzech miesiącach pojawi się potrzeba wymiany butów. Bezwzględnie nie wolno kupować małemu dziecku najpiękniej zdobionych nawet bucików, których konstrukcja przypomina obuwie przeznaczone dla osób dorosłych, w tym m. in. zwężenia na noskach, podbicia i podwyższenia obcasów, wąskich i niestabilnych spodów itp. Z tego samego powodu, dopóki jest taka możliwość, kolejnych, większych rozmiarów butów, powinniśmy szukać na półkach obuwia dziecięcego, a nie pośród małej rozmiarówki w sklepach dla dorosłych. W momencie, gdy maluch opanuje w miarę stabilne chodzenie, by bez przeszkód spacerować z rodzicami w plenerze, świetnym wyborem są sznurowane trzewiczki, w których zapiętek będzie usztywniony, natomiast podeszwa elastyczna. Istotny jest także fakt, żeby decydować się na buty wykonane z materiałów naturalnych, celem minimalizacji ryzyka wystąpienia alergii. Wzrost stopy młodego człowieka zazwyczaj kończy się dopiero pomiędzy 18 - 21 rokiem życia.

Autor:Małgorzata Serocka