Zakażenia grzybicze u dzieci występują bardzo często. Mogą przyjmować różny wygląd oraz być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie czy ból. Co warto wiedzieć o objawach oraz leczeniu grzybicy? Jak zapobiegać takim infekcjom u swojego dziecka?
Grzybica stóp u dzieci - jak się objawia?
Grzybica stóp u dziecka spowodowana jest dwoma gatunkami grzybów. Są one odpowiedzialne za stany zapalne przestrzeni międzypalcowych oraz podeszew. Jednym z podstawowych objawów grzybicy jest łuszczenie się skóry, która może przyjmować biały lub czerwony odcień. Dziecko odczuwa swędzenie oraz drapie się między palcami. Nierzadko pojawia się też nieprzyjemny zapach. Często infekcja zajmuje również paznokcie. Wyróżnia się 3 najpowszechniejsze rodzaje grzybicy:
- Grzybicę międzypalcową, która najczęściej dotyka przestrzeń pomiędzy czwartym i trzecim palcem oraz czwartym i piątym. Wyróżnia się również zaczerwienieniem skóry oraz jej rozpulchnieniem.
- Grzybicę potnicową, która występuje w okolicach śródstopia oraz charakteryzuje się rumieniem z licznymi pęcherzykami. Mogę one pękać oraz być wypełnione cieczą.
- Grzybice złuszczającą, która najczęściej spotykana jest na bocznych częściach stopy oraz podeszwach. Wyróżnia się nadmiernym rogowaceniem naskórka.
Grzybica u dzieci na stopach - jakie mogą być przyczyny?
Rozwojowi grzybicy sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko oraz uszkodzenia naskórka. Dlatego bardzo często przyczyną infekcji są buty, które nie przepuszczają powietrza oraz powodują nadmierną potliwość stóp. Jak pokazują badania wśród plemion, które w ogóle nie używają butów grzybica nie występuje. Obuwie, które jest źle dobrane - na przykład powoduje ucisk w przedniej części stopy również sprzyja rozwojowi grzybów. Na rozwój grzybicy narażone są dzieci, które korzystają z szatni, basenów oraz publicznych natrysków. Grzybica jest chorobą, która łatwo się rozprzestrzenia - dlatego jej przyczyną może być korzystanie z tych samych ręczników, obcinacza do paznokci lub innych przedmiotów osobistych.
Na częste infekcje grzybicze ma wpływa ogólny stan zdrowia. Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, wysoki cukier czy zaburzenia układu odpornościowego mogą bezpośrednio wpływać na częste występowanie infekcji tego typu.
Grzybica na stopach u dziecka - jak wygląda leczenie?
Jeżeli tylko zobaczymy pierwsze objawy grzybicy stóp u dziecka warto zacząć działać. Nieleczona infekcja może być trudniejsza do wyleczenia, prowadząc do zmian sączących się. Zbyt długie zwlekanie z podjęciem leczenia powoduje też zaostrzanie się choroby i jej rozprzestrzenianie.
Od czego zacząć leczenie? Na początku warto wykonać badanie mikrobiologiczne, które wskaże jaki rodzaj grzyba jest przyczyną dolegliwości. Leczenie może obejmować używanie maści i kremów przeciwgrzybicznych oraz przyjmowanie leków doustnych. Efekty ściśle uzależnione są od przestrzegania konkretnych zaleceń - leki powinny być stosowane regularnie, przez wyznaczony przez lekarza czas. Przedwczesne zakończenie leczenia może skutkować szybkim powrotem infekcji. Ważną rolę odgrywa utrzymanie higieny, oraz wymiana lub dezynfekcja obuwia.
Zazwyczaj okres leczenia trwa od 2 do 4 tygodni. Maść nakłada się jeden lub dwa razy dziennie - należy ją stosować szczególnie na noc. Wcześniej stopy dziecka powinny być starannie umyte i osuszone. W trakcie leczenia powinno się używać w tym celu ręcznika papierowego.
Jak zapobiegać grzybicy stóp u dzieci?
Aby zapobiegać nawrotom infekcji grzybiczych, warto uświadamiać dziecko, aby nosiło gumowe klapki w publicznych prysznicach oraz na basenie. Domowa łazienka, a szczególnie prysznic lub wanna powinny być regularnie dezynfekowane. Każdy z domowników powinien korzystać z własnego ręcznika oraz osobistych przyborów higienicznych - takich jak pumeks lub obcinaczki. Niewskazane są gorące oraz długie kąpiele, które przyczyniają się do tego, że naskórek traci swoje właściwości ochronne.
Ważną rolę w zapobieganiu grzybicy odgrywa noszenie odpowiedniego obuwia oraz skarpet. Buty powinny być przewiewne oraz wykonane z naturalnych materiałów - takich jak skóra czy bawełna. Powinny one być dostosowane do temperatury na zewnątrz, aby nie powodowały nadmiernej potliwości. Latem warto stawiać na sandały, półbuty oraz wszystkie modele z dziurkami, siateczkami czy perforacjami. Dzieci, które mają predyspozycji do częstych infekcji grzybiczych zawsze powinny nakład skarpetki, zamiast używać bucików na gołą nogę - latem należy wybierać cienkie modele, których prawie nie czuje się na nodze. Pozwolą one zachować większą higienę oraz wydłużają żywotność obuwia. Skarpetki, które są noszone przez dzieci również powinny być wykonane z dobrej jakości bawełny, która wchłania nadmiar potu. Syntetyczne skarpetki sprzyjają rozwojowi grzybów, ponieważ zatrzymują pot na skórze. Buty należy też regularnie wietrzyć oraz dokładnie wysuszyć po każdym zmoknięciu. Grzybica może zaatakować stopy malucha szczególnie wtedy, gdy pojawiły się na niej odciski, otarcia czy rany - dlatego należy dbać aby się odpowiednio zagoiły, i w miarę możliwości minimalizować ryzyko ich powstania.