Co powinno zwrócić naszą uwagę?
Niepokojącym objawem jest, gdy zauważamy, że dziecko podczas spaceru jedną nogę stawa prosto a drugą kieruje do środka. Może się to objawiać nadmiernym kierowaniem kolan podczas aktywności sportowych. Dzieci z gołębim chodem częściej się potykają oraz siadając na ziemi złączają razem kolana, pięty kierując na zewnątrz.Jakie są przyczyny gołębiego chodu?
1. Najczęściej jest to duże przodoskręcenie szyjki kości udowej, które nierzadko występuje w połączeniu z dysplazją stawów biodrowych. Jest to wada wrodzona wynikająca z zaburzeń kostnych.2. Inną przyczyną jest koślawość kolan. Aby się o tym przekonać, warto porównać odległość między kostkami u dziecka, gdy stoi wyprostowane ze złączonymi kolanami. Aby stwierdzić koślawość kolan przerwa między kostkami musi wynosić co najmniej 5 centymetrów.
3. Czasami przyczyną gołębiego chodu mogą być źle dobrane, sztywne buty, w których nie zgina się podeszwa albo złe nawyki związane z siedzeniem, które wprowadzają zaburzenia napięciowe w okolicach mięśni.
4. Warto pamiętać, że u małych dzieci do 6-7 roku życia, które dopiero uczą się chodzić taka postawa może być naturalna i przejściowa, ostatecznie powinien ocenić to specjalista.
Jak uniknąć gołębiego chodu?
Bardzo wskazaną aktywnością jest jazda na rowerze z szeroko rozstawionymi kolanami. Należy też zachęcać dziecko aby siadało po turecku, jak najniżej złączając kolana i stopy. Dużą rolę w zapobieganiu czy też zwalczaniu gołębiego chodu odgrywa wzmacnianie rotatorów zewnętrznych oraz rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego. Można to robić wykonując proste ćwiczenia. Między innymi dziecko stojąc na czworaka unosi ugiętą w kolanie nogę, wykonuje wykroki w przód albo przysiady ze skierowanymi na zewnątrz stopami. Rozciągnąć pasma biodrowo — piszczelowe można za pomocą rolera podczas pozycji stojącej lub leżącej.Czego natomiast powinno się unikać? Zdecydowanie źle wyprofilowanego obuwia oraz zakładania butów na odwrót, co może powodować ucisk na duży palec. Warto zwracać uwagę, aby dziecko nie siedziało zbyt długo w jednej pozycji. Należy też zadbać o odpowiednią ilość ruchu u dziecka oraz o prawidłową wagę.