Wszyscy rodzice z niecierpliwością wyczekują pierwszych kroków swojego dziecka. Ich priorytetem jest prawidłowy rozwój małych stopek, który ma wpływa na zdrową postawę oraz dobre samopoczucie pociechy. Nieprawidłowości, które zauważone są jak najwcześniej dzięki ćwiczeniom oraz współpracy z lekarzami i fizjoterapeutą można skutecznie wyeliminować. Jedną z bardzo popularnych wad postawy, które obserwuje się u małych dzieci jest tak zwany gołębi chód - czyli ustawianie nóżek do środka. Co warto o nim wiedzieć?
Czym jest gołębi chód?
Gdy dziecko stawia jedną stopę do środka, kierując pięty na zewnątrz może to znaczyć, że mamy do czynienia z wadą postawy. Gołębi chód jest łatwy do zaobserwowania - palce jednej lub obu stóp skierowane są do środka, a pięty rotują się na zewnątrz. Warto pamiętać, że takie układanie stopy jest czymś normalnym dla małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić. Jednak wada ta u starszych dzieci, gdy jest nieleczona może powodować przykre dolegliwości już w wieku nastoletnim.
Gdy dziecko krzywo stawia stopę jest narażone na potykanie się i upadki. Ta wada objawia się też tym, że maluch siadając na piętach ma złączone kolana, a pięty skierowane na zewnątrz. Podczas zabaw lub biegania jego kolana również nadmiernie kierują się do środka.
Stópki dziecka do środka - co jej przyczyną gołębiego chodu?
Przyczyn powstawania tej nieprawidłowości jest kilka. Wśród nich można wymienić na przykład wady wrodzone, które wynikają z zaburzeń kostnych. Czasami gołębi chód spowodowany jest zbyt słabymi mięśniami lub zbyt dużym napięciem w okolicach obręczy biodrowej. Nierzadko główną przyczyną kierowania stópek do środka są złe nawyki malucha - na przykład nieprawidłowe siedzenie.
Co można robić, by uniknąć gołębiego chodu u swoich pociech? Dużą rolę odgrywa dobre obuwie - powinno wyróżniać się grubą i miękką podeszwą, stabilnym zapiętkiem oraz szerokimi, zaokrąglonymi noskami. Buty powinny być lekkie oraz doskonale dopasowane do stopy dziecka. Rodzice powinny zwracać uwagę, w jaki sposób dziecko bawi się oraz siedzi - powinno ono regularnie zmieniać pozycję. Ogromne znaczenie ma zapewnienie maluchowi odpowiedniej ilości ruchu. Za prawidłową postawę oraz właściwe kształtowanie się kośćca odpowiedzialne są mięśnie oraz dynamiczne siły, które działają podczas aktywności.
Dziecko stawia nóżki do środka ćwiczenia
Często gołębi chód znika wraz z wiekiem - szczególnie gdy rodzice poświęcą postawie swoich dzieci szczególne zainteresowanie. Jeżeli jednak dziecko korzysta już samodzielnie z toalety i nie nosi pieluch, a nadal stawia stópki do środka warto udać się po pomoc do fizjoterapeuty. Specjalista wykonana niezbędne badania oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie oceni chód naszej pociechy za pomocą specjalnych urządzeń. Udzieli też rodzicom rad, jakie ćwiczenia warto zastosować i jak dbać o zdrową postawę ich pociech.
Jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby stopa zaczęła układać się we właściwy sposób? Doskonałym ćwiczeniem rehabilitacyjnym jest chwytanie palcami stóp drobnych przedmiotów - może to być niewielka piłka lub materiałowa chusteczka. Dziecko powinno podnosić przedmiot oraz przenosić go w inne miejsce. Innym sposobem na poprawę postawy malucha jest ułożenie na ziemi toru przeszkód, który zmusi dziecko, aby kładło stopę w konkretnym miejscu. Można w tym celu posłużyć się specjalnymi naklejkami w kształcie stóp albo przygotować wcześniej wycinanki. Jazda na rowerze jest kolejną aktywnością, która wymusza u dzieci ustawianie nóg kolanami na zewnątrz. Dobry wpływa na postawę pociechy ma również jazda na hulajnodze.
Gołębi chód, czyli kierowanie nóżek do środka to powszechny problem wśród małych dzieci. Warto pamiętać, że im wcześniej rozpoznamy tę wadę oraz rozpoczniemy jej korekcję, tym łatwiej będzie nam ją wyeliminować. Nierzadko gołębi chód wymaga ćwiczeń lub rehabilitacji. Należy również dbać o odpowiednie obuwie pociech - gdyż to ono może być odpowiedzialne za pojawienie się wady. Zawsze pozytywne rezultaty przynosi zachęcanie pociechy do aktywności oraz wspólne zabawy.