Dziecko chodzi na palcach

Pierwsze, samodzielne kroki dziecka od zawsze budzą ogromny entuzjazm u rodziców. Są znakiem, że dziecko wkracza w pierwszy etap samodzielności. Radość rodziców zamienia się w troskę, kiedy zauważają, że ich pociecha chodzi na palcach. W gestii rodzica jest korygowanie błędnej techniki chodzenia. Jeżeli pomimo podjętych prób i upływu czasu, dziecko nadal regularnie chodzi na palcach, to należy znaleźć przyczynę, która uniemożliwia dziecku prawidłowy chód. Z wysokim prawdopodobieństwem konieczne będzie wdrożenie leczenia, które na pewno będzie miało wpływ na stan zdrowia dziecka w przyszłości.

Chodzenie na palcach u dzieci

Rodzice bardzo często martwią się, kiedy roczne dziecko chodzi na palcach. Warto pamiętać, że w tym okresie dzieci dopiero zaczynają swoją przygodę z chodzeniem i nie posiadają wypracowanej techniki, która umożliwiałaby im poruszanie się z gracją. U tak małych dzieci najczęściej, chodzenie na palcach, mija samoistnie. Warto pamiętać, że każde dziecko zaczyna chodzić w odpowiednim dla siebie momencie. Powszechnie przyjęło się, że to roczne dzieci stawiają pierwsze kroki, co nie do końca odzwierciedla rzeczywistość i stanowi wzór prawidłowego rozwoju dziecka. Niektóre pociechy zaczynają chodzić dopiero w 18 miesiącu życia, co jest w pełni zgodne z przyjętymi normami rozwoju małego człowieka, jednak nie oznacza to, że od samego początku będą posiadały pożądaną technikę i wzorzec chodzenia. Poważny problemem pojawia się, gdy dwulatek chodzi na palcach. Dziecko w tym wieku powinno w trakcie chodzenia dotykać całą powierzchnią stopy podłoża. Jeżeli wcześniejsze próby wspomagania w wyuczeniu właściwej techniki nie przyniosły skutku, konieczna jest wizyta u specjalisty, który zweryfikuje przyczynę problemu. 

Dlaczego dziecko chodzi na palcach?

Przyczyny chodzenia na palcach przez dziecko mogą być bardzo różnorodne. W pierwszej kolejności należy obserwować dziecko, czy zdarzają się sytuacje, w których stawia stopę zaczynając od pięty. Jeżeli z biegiem czasu zaczyna coraz częściej stawiać stopy prawidłowo, to prawdopodobnie przyczyny należy upatrywać w opanowaniu złej techniki chodzenia. Wątpliwości z pewnością powinien rozwiać lekarz specjalista lub fizjoterapeuta, który na podstawie wywiadu z rodzicem, badania oraz obserwacji dziecka, określi źródło problemu. 

Należy pamiętać, że u wielu dzieci, „okazjonalne” chodzenie na palcach to elementarny etap prawidłowego rozwoju. Umożliwia łatwiejsze utrzymanie równowagi, a jednocześnie zapewnia dziecku odpowiednie napięcie mięśni prostowników tułowia. Część dzieci odnajdzie w tym sposobie swój wygodniejszy styl chodzenia, który wymaga kontroli i korygowania przez rodziców. 

Dziecko chodzi na palcach autyzm i inne zaburzenie

Wielu rodziców jest wyczulonych na sposób chodzenia swojego dziecka. Choć w przeważającej ilości przypadków te obawy są bezzasadne, to niekiedy zdarza się, że jest to objaw poważniejszych zaburzeń. Wczesna kontrola lekarska umożliwi rozpoznanie dolegliwości i przypisanie ich do właściwej przyczyny. Wśród najczęściej występujących zaburzeń, które powodują m.in. chodzenie na palcach, wymienia się: mózgowe porażenie dziecięce, zaburzenia ze spektrum autyzmu, przykurcz ścięgna Achillesa, hipotomię mięśniową. 

Chodzenie na palcach leczenie

Chodzenie na palcach przyczyny posiada różne, co ma w pełni indywidualny charakter. W przypadku, kiedy jest to wyłącznie spowodowane złą techniką leczenie jest bardzo proste. Należy jak najczęściej ćwiczyć z dzieckiem właściwy wzorzec chodu oraz wybierać dla dziecka buty wyłącznie najlepszej jakości, które wyuczą stopę właściwego ułożenia. Obuwie powinno mieć przede wszystkim wyprofilowaną wkładkę oraz usztywniany zapiętek. Opanowanie właściwego chodu jest o wiele trudniejsze, kiedy dziecku towarzyszy zaburzenie. Konieczne jest przestrzeganie leczenia wskazanego przez lekarza lub fizjoterapeutę. Nie mniej ważne jest, aby dziecko nadal posiadało odpowiednie obuwie, które będzie wpływało nie tylko na rozwój stóp, ale całego aparatu ruchu. Właściwie dobrane obuwie przyśpieszy naukę prawidłowego chodzenia oraz wspomoże leczenie.
Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci
Półbuty chłopięce
Kalosze chłopięce – polecane modele
Dziecko chodzi na palcach
Jakie kapcie do żłobka?
Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp
Japonki dla dzieci - czy są zdrowe?
Buty na obcasie dla dzieci - dlaczego nie powinniśmy ich kupować?
Wady stóp - jak wybrać obuwie?
Czy należy dziecko prowadzić za rączki?
Jakie są przyczyny bólu łydek?
Gołębi chód u dziecka - objawy, przyczyny, zapobieganie
Buty dla dzieci na jesień
Buty za kostkę dla dzieci
Tanie buty dla dzieci - czy to naprawdę okazja?
O ile większe buty dla dziecka?
Baletki czy baleriny dla dziewczynki?
Koślawość kolan u dzieci - jakie buty?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci - czy Twoje dziecko powinno je mieć?
Jak dbać o obuwie dziecięce?
5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty
Jak szybko rośnie dziecięca stopa?
Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka
Jakie powinny być buty dziecięce?
Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?
Stopa końsko-szpotawa - przyczyny i leczenie
Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?
Buty dla dzieci na lato - małe stopy, duże wymagania
Nauka chodzenia - to nie takie trudne!
Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?
Zdrowa Stopa – co oznacza?
Jakie obuwie wybrać dla dziecka - wiązane czy na rzepy?
Buty dla dzieci z wysokim podbiciem
Kapcie do przedszkola
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Pierwsze buty dla dziecka
Rozmiary butów dziecięcych
Płaskostopie u dzieci
Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca