Czerwone plamy na stopach u dziecka mogą wzbudzić niepokój rodziców. Najczęściej są to nie tylko zmiany estetyczne, ale powodują one nieprzyjemne dolegliwości - dziecko skarży się na swędzenie, suchość skóry, a nawet obrzęki. Co jest ich przyczyną oraz jak powinno wyglądać leczenie?
Plamy na stopach u dziecka - przyczyny
Czerwony plamy na stopach u dziecka nie muszą oznaczać poważnych problemów zdrowotnych. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest reakcja alergiczna - na przykład spowodowana użyciem drażniącego detergentu. Na skórze malucha pojawiają się wtedy zmiany, które powodują pieczenie, swędzenie oraz opuchliznę.
Inną, chociaż rzadką przyczyną powstawania tego typu zmian jest poparzenie barszczem Sosnowskiego. Jest to toksyczna i niebezpieczna dla człowieka roślina, która powoduje oparzenia drugiego i trzeciego stopnia po kontakcie ze skórą. Coraz rzadziej można ją spotkać w Polsce, gdyż jest systematycznie tępiona.
Drobne czerwone plamki mogą też świadczyć o rozwijającej się grzybiczy stóp lub powstawaniu kurzajki. Czasami powodem jest po prostu źle dobrane obuwie, które obciera stopę i powoduje podrażnienia. Czerwone plamy to również jeden z objawów atopowego zapalenia skóry. Jeżeli zmiany takie wystąpiły u dziecka po zabawie na plaży lub w ogrodzie - mogą być spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. W przypadku małych dzieci czerwone plamy na nogach w okolicy ud, mogą być spowodowane otarciami od pieluch, potu lub źle dobranego ubranka.
Plamy na stopach dziecka - leczenie
Proces leczenia czerwonych plam na stopach powinien rozpocząć się od postawienia właściwej diagnozy, co wiąże się ze znalezieniem źródła problemu.
Jeżeli podejrzewamy, że zmiany mogą być spowodowane reakcją alergiczną - warto zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie kupiliśmy dziecku nowych bucików o wątpliwym pochodzeniu. Należy unikać wszelkich modeli, które posiadają w składzie akceleratory gumowe lub inne niebezpieczne substancje. Często w połączeniu z podwyższoną temperaturą na zewnątrz oraz wzmożoną potliwością, w obuwiu słabej jakości zachodzą zmiany, które przyśpieszają proces alergizacji. Dlatego często czerwone plamy na tle alergicznym pojawiają się latem, lub podczas wakacji. Jeżeli nasza pociecha ma skłonność do takich zmian dobrze jest kupować obuwie hipoalergiczne od sprawdzonych producentów.
Gdy przyczyną występowania nieprzyjemnych zmian jest stosowanie agresywnych detergentów, warto postawić na delikatne płyny dedykowane dla wrażliwej skóry. Niemałe znaczenie ma również mydło, którego dziecko używa do mycia. Warto wybierać naturalne preparaty do kąpieli - bez sztucznych dodatków lub substancji perfumowanych.
Dzieci, które chodzą na basen albo mają zwyczaj wymieniać się obuwiem z kolegami mogą być narażone na infekcje grzybicze, które objawiają się czerwonymi plamami. U małych dzieci układ immunologiczny nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, więc takie infekcje zdarzają się dosyć często. W niektórych rodzajach grzybicy dochodzi również do łuszczenia się skóry, oraz powstawania nieprzyjemnego zapachu. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u dermatologa lub lekarza rodzinnego. Dobierze on odpowiednie kremy przeciwgrzybicze, które szybko pomogą poradzić sobie z problemem. W przyszłości, aby zmniejszać ryzyko wystąpienia grzybicy u dzieci warto przestrzegać kilku prostych zasad:
- wybierać przewiewne obuwie z naturalnych materiałów - polecamy obuwie dla dzieci polskiej produkcji
- chronić stopy dziecka przed przepoceniem
- warto uczulić dziecko by nie pożyczało obuwia, ręczników lub innych rzeczy osobistych
- dokładnie wycierać stopy dziecka po kąpieli
- używać klapek na basenie oraz prać skarpetki w wysokiej temperaturze
Jeżeli mimo dokonania niezbędnych zmian plamy na skórze u dziecka nie znikają, a nawet zdają się zajmować większą powierzchnią oraz powodują przykre dolegliwości, niezbędna jest wizyta u lekarza. Weźmie on pod uwagę rodzaj wykwitów, długość ich utrzymywania się na skórze oraz towarzyszące dolegliwości, aby postawić trafną diagnozę. Może wtedy okazać się niezbędne leczenie preparatami miejscowymi, takimi jak kremy lub maści, a nawet przyjmowanie leków doustnych.