Rodzice pragną jak najlepiej zadbać o prawidłowy rozwój stóp swoich dzieci. Dlatego z uwagą przyglądają się pociechom, aby w razie potrzeby zacząć działać. Schorzeniem, które często wzbudza ich niepokój jest tzw. koślawość stóp, czyli stopa płasko-koślawa. Co warto o niej wiedzieć i jakie ćwiczenia na stopę płasko koślawą u dzieci mogą być pomocne?
Stopa płasko koślawa - kiedy wymaga interwencji?
Dzieci ze stopami płasko-koślawymi mają tendencję do stawiania stóp w charakterystyczny sposób. Stopa niemal całą swoją powierzchnią przylega do podłoża bez charakterystycznego wysklepienia łuku podłużnego. Patrząc na stojące dziecko od tyłu zauważa się, że stawy skokowe oraz pięty przekrzywione są do wewnątrz.
Stan taki w pewnym zakresie jest naturalny w pierwszych latach życia dziecka, ponieważ dzieci mają inaczej ukształtowane stopy niż osoby dorosłe – np. obecność podściółki tłuszczowej sprawia, że są one bardziej płaskie. Podczas nauki chodzenia, dziecko stara się utrzymać równowagę więc szeroko ustawia nogi i koślawi pięty. W tym okresie rodzice powinny zadbać o to, aby ich pociechy jak najwięcej czasu spędzały boso na miękkich, nierównych powierzchniach i mogły swobodnie biegać po różnych strukturach.
Jeżeli jednak taki stan utrzymuje się powyżej 3-4 roku życia, a do tego powoduje dolegliwości lub wpływa na sposób chodzenia, powinno się udać z pociechą do specjalisty. Ignorowanie objawów może przyczynić się do bólów stóp, kolan, łydek, stawów i kręgosłupa w przyszłości oraz powodować dyskomfort i szybkie męczenie podczas aktywności. Skutecznym sposobem leczenia oraz zapobiegania tej wadzie są ćwiczenia na stopę płasko-koślawą u dzieci.
Najbardziej efektywne i optymalne ćwiczenia można dobrać po prawidłowej, szczegółowej diagnozie wady stóp lub całej postawy ciała. Polecamy w tym celu udać się do naszych specjalistów. Zapraszamy do naszych fizjoterapeutów i podologów w Toruniu i Bydgoszczy.
Koślawe stópki ćwiczenia – czy dają jakieś efekty?
Zastosowanie ćwiczeń korekcyjnych potrafi przynieść bardzo dobre rezultaty. Często jest to skuteczny sposób, aby uniknąć interwencji chirurgicznej lub też unieruchamiania kończyny dziecka w gipsie, lub szynach. Rehabilitację powinno się prowadzić każdego dnia, ponieważ regularność jest bardzo ważna.
Okres, po jakim widać pierwsze efekty uzależniony jest od wady stóp i jej nasilenia. Im wcześniej zostanie wprowadzana rehabilitacja, tym szybszych rezultatów można się spodziewać. Rodzice powinni jednak mieć świadomość, że podjęcie się rehabilitacji będzie oznaczało od kilku tygodni do nawet wielu miesięcy regularnych ćwiczeń.
W trakcie leczenia niezwykle ważny jest poprawny dobór obuwia oraz indywidualnych wkładek ortopedycznych. Buty powinny być komfortowe oraz niekrępujące ruchów. Polecane są modele na elastycznej podeszwie, które wspomagają pracę mięśni.