Stopa płasko-koślawa u dzieci - przyczyny i objawy
Jeśli dziecko chodząc kładzie przyśrodkową część stopy na powierzchni, tak że nie ma w niej charakterystycznego wgłębienia, a dodatkowo kostka przyśrodkowa wygina się w stronę podłoża, a palce kierują się na bok – można założyć, że występuje deformacja zwana stopą płasko koślawą. Jej objawy to upośledzony chód, a w dalszej perspektywie męczliwość i spadek jakości życia. Przyczyny zaistnienia deformacji tego typu mogą wynikać z genetycznych predyspozycji – bywa, że podobny układ stopy mają ojciec czy dziadek dziecka. Może być też spowodowana odchyleniami od normy w okresie prenatalnym czy też braku rehabilitacji w związku ze stwierdzonymi zaburzeniami w obrębie napięcia mięśniowego. Kolejny możliwy powód to nierówność w obrębie kończyn - zdarza się, że jedna noga jest krótsza od drugiej, co może sprawić, że będą one stawiane w sposób nieprawidłowy. Dziecko, które ma małą aktywność fizyczną, dziecko z nadwagą czy otyłe – także może mieć tego typu problem. Sprzyja mu także noszenie źle sprofilowanych butów, niestabilizujących pięty lub za mało elastycznych.
Ćwiczenia na stopę płasko-koślawą u dzieci – jakie warto wykonywać?
W przypadku stwierdzenia stopy płasko-koślawej należy możliwie szybko wdrożyć fizjoterapię w postaci masaży i ćwiczeń, które usprawnią ruch stawów biodrowego i kolanowego, a także pracę mięśni odpowiedzialnych za ustawienie stopy.
Ćwiczenia na stopę płasko-koślawa u dzieci to np.
- przesuwanie stopą woreczka do ćwiczeń korekcyjnych do przodu i w tył, pojedynczo i obydwoma stopami,
- wkładanie woreczka między stopy i masujemy ich podbicie,
- podnoszenie stopami kredek,
- bicie stopami brawa,
- „zmywanie” podłogi za pomocą stóp.
Jak często wykonywać ćwiczenia korekcyjne na stopę koślawą u dziecka?
Ćwiczenia na stopę koślawa u dzieci najlepiej jest wykonywać na sesjach fizjoterapeutycznych 1 lub 2 razy w tygodniu, a także samodzielnie codziennie, poświęcając na nie kwadrans do pół godziny. Mogą to być czynności wykonywane na co dzień, tyle że z użyciem tylko stóp, np. zdejmowanie skarpetek albo chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp. Na początku ćwiczenia powinno się robić w pozycji siedzącej, po około tygodniu tego typu treningów można przejść do opcji ze staniem i chodzeniem, które mocniej obciążają. W przypadku dzieci ważne jest, by odwracanie deformacji za pomocą ćwiczeń odbywało się w atmosferze zabawy i było dla dziecka przyjemne, tak by stres nie nasilał objawów bólowych. Bardzo ważne jest też to, by odpowiednio dobrać obuwie. Warto znaleźć świetnie wyprofilowane buty, z utwardzonym zapiętkiem i elastyczną podeszwą. Takie obuwie pozwoli utrwalić pożądane zmiany i skorygować deformację.