Według niektórych badań aż 80% dzieci przychodzi na świat ze zdrowymi stopami, niestety już w wieku dorosłym jedynie u 20% osób są one zupełnie zdrowie. Świadczy to o tym, że w większości przypadków to czynniki zewnętrze odpowiadają za powstawanie wad i deformacji. Z pewnością można zaliczyć do nich nieodpowiedni dobór obuwia – i chociaż u osób dorosłych to nie ma to aż tak dużego znaczenia, u małych stópek, które dopiero się rozwijają, jest niezwykle ważne. Szczególnie w pierwszych latach życia dziecka należy dokładać starań, aby zapewnić mu zdrowie i właściwie skonstruowane obuwie. Czasami oznacza to konieczność zakupu obuwia profilaktycznego. Co warto o nim wiedzieć i kiedy ma zastosowanie?
Buty profilaktyczne i ortopedyczne - czym się różnią?
W regularnej sprzedaży dostępne są zarówno buty profilaktyczne dla dzieci, jak i ortopedyczne. Mogłoby się więc wydawać, że są to dwie nazwy tego samego produktu. Jednak w rzeczywistości istnieją pomiędzy nimi wyraźnie różnice.
Buty profilaktyczne, w przeciwieństwie do ortopedycznych służą do wspierania stopy dziecka w prawidłowym rozwoju, a nie do likwidacji istniejących już deformacji. Ich celem jest profilaktyka, czyli zapobieganie powstawaniu wad postawy, a nie leczenie już zdiagnozowanych schorzeń. Z kolei obuwie ortopedyczne stanowi już specjalistyczne narzędzie do korygowania wad stóp, zdiagnozowanych wcześniej przez lekarza lub fizjoterapeutę, czy na przykład ortopedę dziecięcego. Stosuje się je między innymi w sytuacji, gdy jedna kończyna dziecka jest krótsza od drugiej. Wyróżnić można kilka rodzajów butów ortopedycznych, które dostosowane są do konkretnych wad stóp. Warto pamiętać, że nie powinno się kupować ich na własną rękę, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku.
Inaczej wygląda sytuacja z butami profilaktycznymi dla dziecka – dostępne są w lepszych sklepach obuwniczych i zazwyczaj nie istnieje potrzeba dopasowywania ich do indywidualnych potrzeb dziecka. Stworzone są one w taki sposób, aby w razie potrzeby włożyć do nich wkładki ortopedyczne – nie każda sytuacja od razu wymaga zastosowania butów ortopedycznych i czasami obuwie profilaktyczne z odpowiednią wkładką może być wystarczające. Warto pamiętać, że już wkładki ortopedyczne powinny być kupowane w uzgodnieniu z lekarzem lub fizjoterapeutą po starannym zbadaniu dziecka.
Czym się wyróżniają buty profilaktyczne dla dziewczynki?
Buty profilaktyczne dla dziewczynki, nazywane jest inaczej obuwiem zdrowotnym. Wglądem nie różni się jednak od tradycyjnych bucików. Wyposażone jest w wiele nowoczesnych technologii czy przemyślanych rozwiązań, dzięki czemu wspiera stopę dziecka w prawidłowym rozwoju. Tak naprawdę każda para bucików dla dzieci powinna spełniać podstawowe warunki butów profilaktycznych, ponieważ zapobiegają wtedy wadom postawy i pozwala na prawidłowe kształtowanie się aparatu ruchu. Czym więc wyróżniają się buty profilaktyczne?
Mają sztywny zapiętek, niekiedy sięgający powyżej kostki, chociaż nie zawsze jest to wymagane. Jego celem jest wymuszenie prawidłowej postawy, która zapobiega rozwijaniu się wady. W butach ze sztywnym zapiętkiem dużą rolę odgrywa wkładka – powinna być miękka, zapewniając odpowiednią amortyzację oraz musi mieć anatomiczny kształt, który dopasuje się do stopy dziecka. Warto tutaj zaznaczać, że właśnie z tego względu nigdy nie powinno się nosić butów po innej osobie – buciki użytkowane przez inne dziecko dostosowało się do jego stopy i mogą przyczyniać się do pojawienia się wady postawy u kolejnego właściciela.
Buty profilaktyczne dla dziecka mają także elastyczną i sprężystą podeszwę, która zgina się w 1/3 długości. Wyposażone są w regulowane zapięcie, najczęściej rzepy, które umożliwiają idealne dopasowanie obuwia do tęgości stopy dziecka. Ich cechą charakterystyczną są wysokie i szerokie czubki, które nie uciskają palców i pozwalają na ich swobodne ruchy. Ostatnią, równie ważną cechą jest materiał, z którego zostały wykonane – powinien być naturalny, pozwalając na swobodę cyrkulację powietrza. Najczęściej jest to wysokiej jakości bawełniana tkanina lub skóra.