Wszyscy rodzice marzą o tym, aby ich dzieci były zdrowe, prawidłowo się rozwijały oraz w przyszłości osiągnęły sukces w życiu czy pracy zawodowej. W tym celu dokładają starań, aby zaspokoić ich potrzeby oraz zapewnić im prawidłowe dorastanie już od pierwszych dni życia. Niekiedy może jednak okazać się, że u dziecka zauważalna jest wada stóp. W takiej sytuacji lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić noszenie specjalnego obuwia ortopedycznego. Co warto o nim wiedzieć?
Buty ortopedyczne – do czego służą?
Buty ortopedyczne to nic innego, jak specjalny rodzaj obuwia, którego zadaniem jest zapobieganie pogłębiania się niektórych zniekształceń oraz stwarzanie odpowiedniego podparcia dla stopy, tak aby mogła się prawidłowo rozwijać.
Czy obuwie profilaktyczne i ortopedyczne jest tym samym? Nie. Różnią się one przeznaczeniem oraz funkcją, jaką mają spełniać. Obuwie profilaktyczne chroni stopę dziecka przed powstaniem dolegliwości lub deformacji oraz często polecane jest dzieciom, które narażone są na nieprawidłowy rozwój aparatu ruchu. Może też być stosowane u osób dorosłych, aby dbać o poprawne ułożenie stopy i zapobiegać rozwijaniu się wady. Często używane jest w pracy, która zmusza do ciągłego stania lub chodzenia. Natomiast obuwie ortopedyczne służy do korygowania już powstałych zmian oraz ma na celu odwrócenie zniekształceń. Jego zadaniem jest między innymi amortyzowanie szkodliwych wstrząsów oraz odciążanie nadwyrężonych struktur układu ruchu. Dzięki temu działa rozluźniająco oraz przeciwbólowo. Służy do leczenia, a nie tylko do zapobiegania, jak ma to miejsce w przypadku obuwia profilaktycznego.
Rodzaje obuwia ortopedycznego
Obuwie ortopedyczne dobierane jest do typu schorzenia. Nie powinno się kupować go na własną rękę bez konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą, a tym bardziej korzystać z używanych butów, które wcześniej nosił ktoś inny – postępowanie takie mogłoby przynieść więcej szkód niż pożytku. Wśród najczęściej wymienianych rodzajów obuwia ortopedycznego wyróżnia się modele wyrównujące skrócenie kończyny dolnej. Buty z obcasem Thomasa stosowane są w przypadku odwracającego tyłostopia przy stopie płasko-koślawej. Ich przeciwieństwem są modele z odwróconym obcasem Thomasa, używane przy skręceniach stawu skokowego dolnego, niestabilności czy szpotawości stępu. Dostępne są także buty ortopedyczne redresyjne, których zadaniem jest korygowanie nieprawidłowego ustawienia stóp. Natomiast obuwie z ortezą stabilizuje stawy stopy.
Buty ortopedyczne mogą być zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę przy różnego rodzaju schorzeniach i deformacjach, na przykład płaskostopiu, ostrogach piętowych, haluksach, palcach młotkowatych, stopach końsko-szpotawych czy nerwiaku Mortona. O dobraniu konkretnego modelu decyduje lekarz lub fizjoterapeuta po starannym zbadaniu pacjenta. W niektórych sytuacjach wystarczające okazuje się kupno jedynie wkładek ortopedycznych lub wykonanie indywidualnych wkładek. Ich zadaniem również jest zmniejszenie bólu stóp, kręgosłupa, bioder czy kolan oraz podnoszenie komfortu chodzenia. Stosowane są jednak w mniejszych wadach, dlatego o nich zakupie również powinien zadecydować ortopeda czy fizjoterapeuta, po wykonaniu szczegółowych badań.
Buty ortopedyczne dla dziewczynki i chłopca
Buty ortopedyczne dla dzieci nie różnią się wyglądem od klasycznego obuwia. Zostały jednak skonstruowane w taki sposób, aby zapewniać odpowiednie wsparcie rosnącej stopie, która narażona jest na zniekształcenia. Ważnym elementem tego rodzaju obuwia jest zakładka stabilizująca piętę, której zadaniem jest utrzymywanie jej w odpowiednim położeniu. Buty wyposażone są też w elastyczną podeszwę, zapewniającą maksymalną amortyzację, która jednocześnie pozwala na swobodne ruchy stopy. Dodatkowe usztywnienia w okolicy kostki, stabilizują nogę, zmuszając ją do utrzymania odpowiedniej postawy ciała – niektóre modele wyposażone są w kołnierz wypełniony miękką pianką, która przylega do kostki, ale nie powoduje ucisku, ani otarć. Buciki takie powinny gwarantować wystarczającą przestrzeń w przedniej części stopy, tak aby dziecko mogło swobodnie poruszać palcami – pożądane są szerokie i wysokie noski. Najczęściej zapinane są na rzepy, co umożliwia idealne dopasowanie modelu do tęgości stopy dziecka.
Buty ortopedyczne dla dziewczynki i chłopca mimo specjalnej konstrukcji gwarantują komfort użytkownikom oraz dostępne są w atrakcyjnych wzorach i kolorach – czego przykładem są modele w naszej kolekcji.