Już od najmłodszych lat należy dbać o właściwie dobrane obuwie. Miękkie chrząstki w stópce dziecka mogą ulec bardzo łatwo złym zniekształceniom. Na co zwrócić więc szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia dla dziecka?
Materiały, z których wykonuje się buty dziecięce
Na jakość obuwia duży wpływ ma materiał, z którego dany but jest wykonany. Oto niektóre z nich:
Wierzch butów dla dzieci
- skóra naturalna - tradycyjny materiał do szycia obuwia zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Ma dobre właściwości oddychające, dobrą wodoodporność, niską rozciągliwość i jest odporna na niskie temperatury.
- skóra ekologiczna - sztuczna skóra jest syntetycznym odpowiednikiem skóry naturalnej. Skóra sztuczna ma różny skład i jakość, więc może niezbyt dobrze nadawać się na materiał dla butów dla dzieci. Na przykład jej właściwości termoizolacyjne nie są najlepsze.
- skóra mieszana - łączy w sobie skórę naturalną i ekologiczną. Buty dla dzieci wykonane właśnie ze skóry mieszanej są tańsze niż te wykonane ze skóry naturalnej a mogą zachować wiele pozytywnych cech tej drugiej
- zamsz - rzadko używany do produkcji obuwia dziecięcego, głównie przez fakt, że należy unikać kontaktu z wilgocią i jest wymagający w pielęgnacji
- filc - naturalna wełna filcowana jest bardzo często wykorzystywana do produkcji zimowych butów dla dzieci. Naturalna wełna bardzo dobrze chroni przed zimnem, nogi nie pocą się, nie ma obaw o ich zamarzanie.
- tekstylia - buty wykonane z tekstyliów są bardzo wygodne, bo materiał jest oddychający. Jednakże letnie buty tekstylne są trudne do czyszczenia w porównaniu do skórzanych.
Wewnętrzna część butów dziecięcych
- futro naturalne - doskonale radzi sobie z ocieplaniem nóg dziecka w czasie zimowych mrozów. Do wad należy wysoki koszt i szybkie zużycie futra.
- sztuczne futro - mało kosztuje, dobrze się nagrzewa i jest odporny na zużycie. Największa wada tego materiału to kiepskie "oddychanie" stóp, co prowadzi do nadmiernego pocenia
- wełna, jest tańsza od futra, a stopy pozostają ciepłe i suche
- membrana klimatyczna - doskonale odprowadza wodę na zewnątrz, nie przepuszczając jej do wewnątrz
Podeszwa i wkładka wewnętrzna - czy mają wpływ na komfort chodzenia?
Podeszwa i wkładka wewnętrzna to bardzo ważny element obuwia. Mają duży wpływ na wygodę podczas chodzenia, wpływając na prawidłowy rozwój stopy naszego dziecka już od pierwszych lat.
Podeszwa jest podstawą dla całego buta. Zabezpiecza stopę, izoluje ją od podłoża, a także pełni funkcje antypoślizgowe. Podeszwa jest najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i musi naprawdę dużo znieść. Zaczynając od ciężaru naszego ciała, poprzez różne warunki atmosferyczne kończąc na rodzajach podłoża.
Z kolei dobrze dobrana wkładka wewnętrzna pozwala stopie dziecka wygodnie dopasować się do obuwia. Natomiast niewłaściwa może powodować ból i zmęczenie. Jest to bardzo ważne w czasie aktywności fizycznej, której dzieciom nie brakuje. Korzystanie ze źle dobranych wkładek przez dłuższy czas może prowadzić do zniekształceń, np. do płaskostopia.
Czy płeć ma znaczenie podczas wyboru butów dla dziecka?
Bardzo ważne jest by dobrać odpowiednie obuwie do płci naszego dziecka. Nasza mała pociecha zwraca bardzo dużo uwagi do wyglądu obuwia - koloru, dodatków i wzorów.
Buty dziecięce dla dziewczynki powinny być przeważnie w jasnych pastelowych odcieniach, najbardziej popularny jest róż. Bardzo fajne są wszelkie ozdobne aplikacje, takie jak kokardki, wstążki czy kryształki. Dziewczynkom na pewno do gustu przypadną modele z ulubionymi motywami – na przykład serduszkami, słodką pszczółką czy postaciami z bajki.
Buty dziecięce chłopięce powinny być utrzymane w ciemniejszych kolorach – najlepiej brązowe lub szare. Wśród chłopców bardzo popularne są na przykład modele z motywami z piłki nożnej czy sportowych samochodów.