Wybór odpowiedniego obuwia dla najmłodszych to nie lada wyzwanie. Buciki dla dzieci muszą nie tylko być wygodne i prezentować się atrakcyjnie, ale też spełniać wiele innych wymagań – tak, aby były bezpieczne dla maluchów i zadbały o ich zdrowy rozwój. Zaniedbania w tych kwestiach mogą przyczynić się do powstania poważnych wad, które trudno jest zniwelować w przyszłości.
Buciki dziecięce – czy ich wybór naprawdę jest taki ważny?
Gdy dziecko się rodzi, jego nóżki ułożone na kształt litery „O”, co nazywane bywa szpotawością kolan. Przełomowym okresem dla rozwoju malucha jest czas, gdy zaczyna stawiać pierwsze kroki – najczęściej ma to miejsce około dziesiątego miesiąca życia. W tym czasie maluchy chłoną wszelkie złe nawyki, więc pierwsze buciki powinny być jak najstaranniej dobrane. Jeżeli są kiepskiej jakości, przeszkadzają w nabywaniu umiejętności chodzenia i utrwalają niewłaściwe nawyki, co prowadzi do zniekształcenia stopy oraz powstawania licznych wad postawy. Korygowanie ich w przyszłości bywa bardzo czasochłonne oraz kosztowne – nie warto więc decydować się na pozorne oszczędności i kupować źle zaprojektowane obuwie. Jakie warunki powinny więc spełniać buciki dla małych dzieci?
Buciki dla dzieci, które dopiero uczą się chodzić
Z zakupem pierwszych butów dla dziecka nie warto się spieszyć – najlepiej prezentować je maluchowi, gdy już zacznie stawiać swoje pierwsze kroki. Co na temat ich konstrukcji mówią pierwsze badania?
Pierwsze buciki dziecięce powinny zginać się w miejscu, w którym naturalnie zgina się ludzka stopa. Nie jest to środek podeszwy, ale mniej więcej 1/3 jej długości. Obuwie powinno być elastyczne, miękkie i lekkie, aby nie utrudniać maluchowi nauki chodzenia – ma to znaczenie zarówno, jeśli chodzi o cholewkę, jak i podeszwę.
Kupując buciki warto też zwracać uwagę na to, czy są odpowiednio wyprofilowane. Wygodne obuwie powinno być szersze w palcach niż w śródstopiu. Ruchliwe paluszki dzieci potrzebują wystarczającą ilość miejsca, aby maluch ich nie podkulał. Natomiast śródstopie powinno być bardziej dopasowane, stanowiąc odpowiednie podtrzymanie.
Kolejną kwestią są użyte do produkcji materiały. Aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać, powinny to być jedynie naturalne materiały, które gwarantują swobodny przepływ powietrza - zarówno latem, jak i zimą. Polecane są modele bawełniane lub skórzane, które posiadają niezbędne atesty, świadczące o tym, że surowce nie są toksyczne i nie powodują reakcji alergicznych na delikatnej skórze dziecka.
Buciki dla dzieci powinny być wyposażone w antypoślizgową podeszwę, która zabezpiecza malucha przed upadkiem – szczególnie, gdy uczy się chodzić na śliskich powierzchniach, takich jak panele lub kafle. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy nie krępują ruchów w stawach skokowych.
Obuwie dla dzieci chodzących
Jeżeli dzieci są już nieco starsze oraz stabilnie stawiają stopy, można sprezentować im sandały lub półbuty, które pozwolą na swobodną zabawę, ale w dalszym ciągu będą dbać o utrzymanie prawidłowej postawy. Kilkuletnie dzieci, u których nie pojawiły się żadne wady postawy, mogą na co dzień zakładać niemal wszystkie rodzaje obuwia, które jest oczywiście wykonane zgodnie ze sztuką.
Natomiast jeżeli lekarz lub fizjoterapeuta stwierdzi pewne zmiany, które wzbudzają jego niepokój, być może zaleci stosowanie butów ortopedycznych bądź profilaktycznych. Charakteryzują się one odpowiednim usztywnieniem, wyprofilowaną wkładką wewnętrzną lub obcasem Thomasa. Obuwia takiego, nie powinno się jednak kupować bez konsultacji ze specjalistą.
Warto również pamiętać, aby kupować dziecku nowe obuwie – chociaż czasami to spory wydatek, nie warto oszczędzać na zdrowym rozwoju dziecka. Lekarze przestrzegają przed zakładaniem dzieciom używanych bucików, ponieważ w ten sposób można przekazać im wady postawy poprzedniego użytkowania. Warto pamiętać, że każda stopa znacząco się różni, a obuwie dostosowuje się do indywidualnych cech właściciela.
Odpowiedni rozmiar ma znaczenie
Niezależnie od wieku dziecka, bardzo ważne jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru bucików do stopy dziecka. Zarówno za duże, jak i za małe obuwie utrudnia naukę chodzenia oraz może powodować rozwój wad postawy. Co więcej, dzieci będą je niechętnie zakładać. Stopa dziecka rośnie bardzo szybko, więc warto ją regularnie kontrolować. Jak to robić?
Najprostszym sposobem jest odrysowanie stóp dziecka na kartce papieru. Warto poprosić malucha, aby stanął prosto przy ścianie, tak aby za piętą znajdował się kąt prosty. Następnie należy zaznaczyć odległość od ściany, aż do najdłuższego palca. Stopy niekiedy różnią się długością, dlatego najlepiej zmierzyć obie stopy, a następnie wziąć pod uwagę długość tej dłuższej.
W kolekcji naszego sklepu internetowego znajdziecie szeroką ofertę bucików - zarówno dla maluchów, które dopiero uczą się chodzić, jak i dla dzieci, które mają już kilka lub kilkanaście lat. Fachowa obsługa służy również pomocą w doborze odpowiedniego rozmiaru.